Komisarz UE ds. energii: potrzebne są długoterminowe plany rozwoju OZE

Komisarz UE ds. energii: potrzebne są długoterminowe plany rozwoju OZE - ZielonaGospodarka.pl
08.05.2024 09:42
Strona główna Energetyka, OZE Komisarz UE ds. energii: potrzebne są długoterminowe plany rozwoju OZE

Partnerzy portalu

Komisarz UE ds. energii: potrzebne są długoterminowe plany rozwoju OZE - ZielonaGospodarka.pl

UE potrzebuje długoterminowych planów rozwoju OZE, wykraczających poza 2030 r. - mówiła we wtorek komisarz UE ds. energii Kadri Simson na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta wskazał, że powinniśmy skupić się na implementacji Fit 55.

We wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach unijna komisarz ds. energii Kadri Simson zaznaczyła, że większość państw UE przedstawiła już swoje projekty planów klimatycznych do 2030 r., ale w całej UE potrzeba więcej ambitnych, długoterminowych planów dotyczących rozwoju OZE, wykraczających poza 2030 rok.

"W latach 30 XXI wieku musimy w znacznym stopniu, w przytłaczającej większości zdekarbonizować naszą energetykę. Potrzebujemy pełnego wachlarza niskowęglowych, neutralnych rozwiązań technologicznych, ale też inwestycji" - powiedziała Simson. Wskazała, że sekwestracja dwutlenku węgla CCS (wychwytywanie i składowanie) to jedno z tych rozwiązań. "Weźmy np. potrzeby produkcji cementu czy nawozów. W tym kontekście CCS może okazać się kluczową technologią. Kolejna to energia jądrowa" - wymieniła komisarz.

Zwróciła uwagę, że nowy Parlament Europejski będzie miał misję przygotowania "solidnych" podstaw finasowania transformacji energetycznej w UE na kolejną perspektywę finansową, ponieważ obecna kończy się 2027 r.

Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta przypomniał, że według wstępnej wersji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK), Polska zakłada redukcję emisji CO2 o 35 proc. (w stosunku do poziomu z 1990 r.) przy dostępnych obecnie możliwościach.

"W tym scenariuszu udział OZE w miksie energetycznym jest 50 proc. w 2030 r. To jest super ambitne, a musimy dołożyć ten drugi scenariusz, który nas +włoży+ na tę ścieżkę implementacji Fit 55 (redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o 55 proc. w stosunku do 1990 r. - PAP), to będzie dużo bardziej ambitne" - powiedział. Jego zdaniem powinniśmy się skupić na implementacji Fit 55, a nie na wdrażaniu kolejnych celów.

Zaznaczył, że dla energetyki jest to bardziej ambitny cel, niż dla pozostałych gałęzi gospodarki. Dodał, że konieczne będą technologie, które nie tylko zapewnią zeroemisyjność, ale będą także wychwytywać dwutlenek węgla.

Bolesta zwrócił uwagę, że w Centralnej i Wschodniej Europie trudno już zawiązać koalicję z innymi państwami, jeśli chodzi o realizację celów UE dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych. "Każdy ma już swoją drogę, bo tych technologii jest kilka" - dodał.

Wskazał, że w KPEiK, a później w Polityce energetycznej Polski znajdzie się atom, OZE, efektywność energetyczna i baterie (magazyny energii - PAP). Jego zdaniem cel, jeśli chodzi o redukcję gazów cieplarnianych jest tak ambitny, że jeżeli jedno z tych rozwiązań wypadnie, "to będzie super drogo".

Według prezesa PGE Dariusza Marca w okresie dojścia Polski do zeroemisyjności podstawą energetyki będzie energetyka konwencjonalna oparta na węglu. Jego zdaniem największym wyznawaniem będzie uzgodnienie z rządem, w jakiej koncepcji energetyka konwencjonalna ma "doprowadzić do tej nowej epoki, jak powinna funkcjonować".

"Jedno jest pewne - ona nie jest już w stanie funkcjonować na zasadach rynkowych, (...) ona ma (...) przestać funkcjonować, w związku z tym jej rolę stabilizowania systemu w następnej dekadzie bądź dwóch musi przejąć organ lub ciało odpowiedzialne za stabilność całości systemu (elektroenergetycznego - PAP), czyli rząd" - powiedział podczas debaty Dariusz Marzec.

Podkreślił, że z perspektywy Grupy PGE kluczowy jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej, ale zanim ona stanie się wiodąca, potrzeba co najmniej dekady. "Musimy do tego dojść odpowiedzialnie" - zaznaczył. Podkreślił, że główną determinantą czasu realizacji tych inwestycji będzie zdolność grupy do finansowania takich projektów. Wymienił projekt Baltica 2, realizowany z partnerem duńskim.

Wysłany na początku marca br. do KE przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt KPEiK do 2030 r. zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 35 proc. wobec 1990 r. Polska deklaruje osiągnięcie do 29,8 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto. Dla produkcji energii elektrycznej założono, że udział OZE może sięgnąć 50,1 proc., dla sektora ciepłownictwa i chłodnictwa dokument przewiduje 32,1 proc. udziału OZE, a udział energii odnawialnej w transporcie - 17,7 proc. Ostateczna wersja KPEiK ma trafić do KE do końca czerwca br. 

Autor: Anna Bytniewska

ab/ pad/ mhr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.