Hennig-Kloska: sprawdzę szczegóły decyzji NFOŚiGW o przedłużeniu czasu na certyfikację pomp ciepła

Hennig-Kloska: sprawdzę szczegóły decyzji NFOŚiGW o przedłużeniu czasu na certyfikację pomp ciepła - ZielonaGospodarka.pl
11.05.2024 15:10
Strona główna Energetyka, OZE Hennig-Kloska: sprawdzę szczegóły decyzji NFOŚiGW o przedłużeniu czasu na certyfikację pomp ciepła

Partnerzy portalu

Hennig-Kloska: sprawdzę szczegóły decyzji NFOŚiGW o przedłużeniu czasu na certyfikację pomp ciepła - ZielonaGospodarka.pl

W poniedziałek sprawdzę szczegóły decyzji NFOŚiGW dotyczącej przedłużenia czasu na certyfikację pomp ciepła z europejskimi znakami jakości; nie ma tu miejsca na żadne wątpliwości - poinformowała w sobotę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podał w piątek, że producenci i importerzy pomp ciepła dostają więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie "Czyste Powietrze". Wymagane badania techniczne urządzeń z europejskimi znakami jakości mają dostarczyć do 31 grudnia 2024 r.

To - jak dodał fundusz - zagwarantuje im obecność na liście zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) programu.

NFOŚiGW zaznaczył, że ludzie korzystający z programu do wymiany kopciuchów będą mieli dzięki temu zagwarantowany szeroki wybór urządzeń. Dla nich nic się zmienia – zgodnie z wprowadzonymi zmianami programu, od 14 czerwca br. mogą oni wybierać pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet tylko z listy ZUM.

Do przedłużenia czasu na certyfikację pomp ciepła z europejskimi znakami jakości odniosła się w sobotę minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.

"W poniedziałek sprawdzę szczegóły decyzji NFOSiGW dotyczącej przedłużenia czasu na certyfikację pomp ciepła z europejskimi znakami jakości. Nie ma tu miejsca na żadne wątpliwości. Wysłucham wyjaśnień w tej sprawie i poinformuję Państwa o ustaleniach i dalszych krokach. Działamy dla ludzi, ich bezpieczeństwo jest kluczowe" - napisała Hennig-Kloska na platformie X.

NFOŚiGW przypomniał w komunikacie, że od 22 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe zasady w "Czystym Powietrzu", obejmujące m.in. wymogi dotyczące pomp ciepła, na które beneficjenci programu mogą uzyskać dofinansowanie. Do 13 czerwca trwa okres przejściowy, po tej dacie dotacje z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Z informacji NFOŚiGW wynika, że znaczna liczba pomp ciepła nie uzyska certyfikatów umożliwiającym im pozostanie na liście ZUM do zakończenia okresu przejściowego. Mają o tym decydować wyłącznie kwestie proceduralne i organizacyjne.

Fundusz poinformował, że chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom, widząc problemy branży, która zgłasza trudności z wystarczająco szybkim zrealizowaniem wymaganych badań pomp ciepła i dostarczeniem raportów w terminach gwarantujących im obecność na liście ZUM.

Dlatego - jak czytamy w komunikacie - MKiŚ wraz z NFOŚiGW zdecydowały o możliwości czasowego wprowadzania na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA-Q, HP KEYMARK lub EUROVENT.

NFOSiGW podkreślił, że rejestracja pomp ciepła na liście ZUM, na podstawie certyfikatów potwierdzających nadanie znaku jakości, będzie możliwa wyłącznie dla wniosków o wpis na listę ZUM składanych po 14 czerwca 2024 r. Wnioski o wpis na listę ZUM składane do 14 czerwca 2024 r., do których załączono certyfikaty a nie załączono badań spełniających warunki programu, będą odrzucane.

Z kolei urządzenia wpisywane na listę ZUM, na podstawie certyfikatów potwierdzających nadanie znaku jakości, będą widoczne na liście ZUM do 31 grudnia 2024 r.

"Czyste Powietrze" - z budżetem 103 mld zł - to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego docieplenie. 

kkr/ amac/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.