Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku

Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku - ZielonaGospodarka.pl
29.11.2023 11:15
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoRolnictwo, BioŻywność Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku

Partnerzy portalu

Polacy promują europejską żywność ekologiczną w Nowym Jorku - ZielonaGospodarka.pl

W nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej zorganizowano we wtorek seminarium poświęcone prezentacji europejskiej żywności ekologicznej. Wydarzenie zostało połączone z networkingiem i degustacją organicznych potraw.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Andrzej Arendarski, jego instytucja wraz z innymi organizacjami producenckimi promuje żywność przy pomocy programów finansowanych przez Unię Europejską w krajach pozaunijnych.

"Przyjechaliśmy tutaj, żeby pokazać i pozwolić posmakować trochę polskich produktów ekologicznych. Jest to margines (na rynku), ale znaczący dla dobrej opinii. Chcielibyśmy być bardziej obecni na rynku USA, ponieważ dzisiaj współpracujemy głównie z przedstawicielami naszej części świata" – powiedział Arendarski.

Mówił o spotkaniach z reprezentantami zrzeszeń przedsiębiorców z branży spożywczej. Wyszczególnił m.in. menedżera Speciality Food Association Mimo Boulefrakha, który posiada kilka tysięcy firm zajmujących się handlem żywnością. Boulefrakh pomaga Polakom nawiązywać wartościowe kontakty w USA.

Do popularnych certyfikowanych produktów prezes KIG zaliczył m.in. sery, wędliny i miody. Podkreślił wysokie standardy, jakie prawo europejskie nakłada na żywność ekologiczną. Zdobycie certyfikatu określił jako rzecz niełatwą.

Członek Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych "Polska Ekologia" Wawrzyniec Maziejuk zwracał uwagę na znaczenie projektu promocyjnego europejskiej żywności ekologicznej "Organicity. Taste the wellness of EU organic food! Year 2023". Podkreślił, że żywność ekologiczna wiąże się z różnorodnością, szacunkiem dla natury i ochrony środowiska. Produkty końcowe i półprodukty muszą składać się co najmniej z 95 proc. certyfikowanych ekologicznych składników.

W rozmowie z PAP Maziejuk nazwał wyprawę do USA najważniejszym wydarzeniem kilkuletniego, kończącego się międzynarodowego projektu. Celem tego przedsięwzięcia była promocja żywności bio w USA i Azji Południowej.

"W Nowym Jorku zorganizowano kilkanaście tych wydarzeń. Były to m.in. letnie targi Fancy Food Show w Javits Center czy promocje w sklepach. Mowa też o wydarzeniach oficjalnych, takich jak dzisiejsze, m.in. z udziałem biznesmenów importujących produkty z Polski, z Europy" – wyliczył.

Prowadząca spotkanie Bożena Wróblewska, prezes zarządu Centrum Promocji KIG, zapewniła PAP, że w Polsce przykłada się coraz większą wagę do jakości żywności. Weryfikują to standardy narzucone przez UE.

"W zależności od rynków, na które sprzedajemy taką żywność, jest to mięso, przetwory mięsne, sery, w tym kozie i owcze, zboża i przetwory zbożowe. Olbrzymi sektor stanowią warzywa i owoce, wpływające na nasze zdrowie. Mamy w Polsce takie (warzywa i owoce), których gdzie indziej produkuje się mniej: aronię, borówki. W większości organiczne" – podkreśliła Wróblewska.

Opowiadała o różnicy między tym, co uważa się za produkt organiczny w UE i w USA, gdzie wystarczy zaledwie 5 proc. składników ekologicznych. Zauważyła, że Amerykanie, zwłaszcza po pandemii Covid-19, poszukują zdrowej żywności - nie zawierającej cukru, pestycydów, dodatków chemicznych i nie modyfikowanej genetycznie.

"Nasze programy zmierzają do edukowania Amerykanów, czym faktycznie jest żywność organiczna, naturalna. Gdy mają okazję rozmawiać z naszymi producentami, otwierają ze zdumienia oczy" - przekonywała Wróblewska.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podkreślał wysoką jakość polskiej żywności. W jego ocenie jest ona coraz bardziej zauważalna na świecie, do czego przyczyniają się wydarzenia promocyjne pod auspicjami UE.

Zastępczyni stałego przedstawiciela RP przy ONZ Joanna Skoczek zwróciła uwagę, że Polska jest znaczącym producentem żywności na potrzeby pomocy międzynarodowej Narodów Zjednoczonych. Udział naszego kraju w tej produkcji systematycznie wzrasta.

Seminarium w Nowym Jorku, zorganizowane w ramach Organicity, wysoko ocenił szef Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

ad/ szm/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.