Dzień Ziemi to początek. Edukacja ekologiczna w szkołach z programem Be.Eco

zg

27.11.2023 11:28
Strona główna Klimat, Edukacja Dzień Ziemi to początek. Edukacja ekologiczna w szkołach z programem Be.Eco

Partnerzy portalu

Dzień Ziemi to początek. Edukacja ekologiczna w szkołach z programem Be.Eco - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Fundacja Digital University

Woda, elektroodpady i odpowiedzialna moda - to tylko wybrane zagadnienia, które każdy nauczyciel i nauczycielka mogą zgłębić w ramach bezpłatnego programu Be.Eco przygotowanego przez Fundację Digital University na rok szkolny 2023/24. Szkolenia odbywają się online i prowadzone są przez ekspertów z poszczególnych obszarów. W planie są też konkursy dla uczniów i granty dla szkół za udział w turnieju.

The Future of Jobs Report 2023 wskazuje, że w najbliższych latach znacząco wzrośnie liczba miejsc pracy oraz zawodów związanych z zielonymi rozwiązaniami. Program Be.Eco powstał, aby budować świadomość ekologiczną i wzmacniać postawy proklimatyczne wśród młodzieży. Ponadto przygotowuje ich na świat, w którym trzeba będzie się mierzyć z różnorodnymi efektami katastrofy klimatycznej. - „Jednym z największych wyzwań przyszłości są zmiany klimatu. To właśnie młodzież zmierzy się ze skutkami naszych obecnych działań lub zaniedbań, dlatego dajemy im przestrzeń do działania i platformę do mówienia, a przy okazji uczymy ich jak dbać o planetę i zmieniać nawyki” - podkreśla Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University. Fundacja zaangażowana jest w tworzenie przestrzeni umożliwiającej młodzieży aktywne uczestnictwo, wyrażanie opinii oraz edukację w zakresie odpowiedzialności za środowisko.

Szkoły przyjazne środowisku

Tegorocznym motywem przewodnim programu Be.Eco jest woda. Oznacza to, że oferta webinarów i materiałów dydaktycznych na platformie edukacyjnej zostanie wzbogacona o kilkanaście nowych, dotyczących tego zagadnienia. Scenariusze, karty pracy i e-booki są tworzone we współpracy z Partnerem Głównym programu Be.Eco Fundacją Deloitte Polska i konsultowane z ekspertami i ekspertkami Fundacji Digital University. Webinary, dyskusje i szkolenia są prowadzone ze znanymi specjalistkami takimi jak – Katarzyna Zajączkowska (Odpowiedzialna moda), praktyczkami m.in. Zuznanna Zielińska (Grunt od nowa) i naukowcami np. dr hab. Stanisław Czachorowski (prof. UWM) i innowacyjnymi nauczycielkami jak Agata Sieńczak.

W tegorocznym harmonogramie przewidziane są dwa konkursy. Pierwszy, podejmujący temat przewodni rozpocznie się w grudniu i będzie zachęcał młodzież do stworzenia 1-minutowego filmu np. o tym, dlaczego woda jest tak istotna na naszej planecie. Drugi, skierowany do nauczycieli i nauczycielek, którego celem będzie przygotowanie relacji z wydarzenia ekologicznego zorganizowanego w szkole, zrealizowany zostanie w drugim semestrze.

Ponadto zaproponowane zostaną dwa eko-wyzwania. Pierwsze kończy się w listopadzie i dotyczy stworzenia mapy elektroodpadów w okolicy szkoły. Wiosną ponownie zaproponowana zostanie wymianka ubrań, która w roku ubiegłym cieszyła się ogromną popularnością. Na koniec edycji przewidziany jest konkurs wiedzy ekologicznej.

Wszystkie informacje i materiały są dostępne na platformie edukacyjnej Be.Eco i stronie internetowej programu, jednak uczestnictwo w szerokiej ofercie aktywności poprzez platformę pozwala na gromadzenie punktów w Turnieju. Wszystkie wyróżnione w nim szkoły uzyskują Certyfikat Szkoły Przyjaznej Środowisku, a trzy najlepsze zostaną nagrodzone grantami. Aby wziąć w nim udział wystarczy, że nauczyciel założy konto na platformie: https://dte.digitaluniversity.pl/course/beeco

Kropla drąży skałę

Fundacja Digital University podjęła się misji wyrównywania szans edukacyjnych, kładąc nacisk na nauczanie nowych technologii i rozwijanie kompetencji kluczowych. To już trzecia edycja innowacyjnego programu Be.Eco, dzięki któremu edukacja ekologiczna jest wprowadzana do coraz większej liczby szkół w Polsce. Program dostarcza narzędzia dostosowane do wszystkich etapów edukacji uczniów, a jego Partnerem Głównym jest Fundacja Deloitte Polska, która merytorycznie wspiera program już od pierwszej edycji.

– Wierzymy, że każdy z nas jest odpowiedzialny za tworzenie lepszego świata. Jako Fundacja Deloitte Polska angażujemy się w działania edukacyjne wierząc, że budowanie świadomości u najmłodszych jest kluczem do lepszej przyszłości. W ramach Be.Eco możemy docierać z przekazywaną wiedzą do bardzo różnych grup wiekowych i włączać w te działania naszych ekspertów. Cieszymy się, że mówiąc o istotnych współcześnie problemach – kryzysie wodnym, zmianach klimatu czy osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju – możemy budować świadomość przyszłych dorosłych, obywateli tego świata – wyjaśnia Adam Mariuk, Prezes Zarządu Fundacji Deloitte Polska.

Fundacja Digital University rozpoczęła program Be.Eco w 2021 roku. Druga edycja zgromadziła 49 332 uczniów i 765 nauczycieli w 743 szkołach. Różnorodność formatów i tematów sprzyja zaangażowaniu całych społeczności szkolnych. Dzięki temu proponowana przez Fundację Digital University edukacja ekologiczna cieszy się ogromną popularnością. Do programu można dołączyć przez cały rok szkolny. Biorąc w nim udział można zdobyć Certyfikat Nauczyciela/Nauczycielki Przyszłości wręczany łącznie z zaświadczeniem o podniesieniu kwalifikacji zawodowych.

Więcej informacji o programie Be.Eco: https://beeco.edu.pl/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.