Właściciel żwirowni w Sulęczynie zapłaci 2 miliony złotych kary za składowanie odpadów

Właściciel żwirowni w Sulęczynie zapłaci 2 miliony złotych kary za składowanie odpadów  - ZielonaGospodarka.pl
29.11.2023 11:23
Strona główna Odpady, Recykling Właściciel żwirowni w Sulęczynie zapłaci 2 miliony złotych kary za składowanie odpadów

Partnerzy portalu

Właściciel żwirowni w Sulęczynie zapłaci 2 miliony złotych kary za składowanie odpadów  - ZielonaGospodarka.pl

Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na właściciela żwirowni w Sulęczynie w powiecie kartuskim (Pomorskie) dwa miliony złotych kary. Pod ziemią znaleziono odpady komunalne.

"Na podstawie ustaleń kontroli działalności podmiotu z powiatu kartuskiego, polegającej na rekultywacji terenu wyrobiska żwirowni, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył kary finansowe w łącznej wysokości 2 mln zł na podmiot odpowiedzialny" - podał PAP z-ca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki.

Zaznaczył, że na terenie wyrobiska zdeponowano nielegalnie co najmniej 25 tysięcy ton odpadów. Ponadto na około 1100 kartach przekazania odpadów wskazano, że odebrano odpad właściwy, a w rzeczywistości był to odpad, który nie mógł być tam składowany.

Kontrola na terenie żwirowni w powiecie kartuskim w gminie Sulęczyno została przeprowadzona w styczniu br. przez inspektorów WIOŚ, policję i prokuratora po anonimowej informacji, która wpłynęła do służb.

"W ramach czynności zostały wykonane oględziny terenu, w tym za pomocą drona oraz georadaru, w celu ustalenia transportów odpadów użyto fotopułapek, zostały przeprowadzone przesłuchania osób, przeprowadzono analizę zapisów w systemie BDO – bazie danych odpadowych, pobrano również próbki odpadów, które zostały przebadane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ" - wyliczył Rzepecki.

W styczniu, po kontroli inspektorów WIOŚ, wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski, mówił, że na miejscu wykryto "worki z odzieżą nasączoną nieznanymi substancjami, styropian oraz odpady komunalne zmieszane z tym, co mogło być tam składowane".

Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki wyjaśnił, że ta część żwirowni, z której wydobyto kruszywo powinna później zostać zrekultywowana - czyli zasypana mineralnym kruszywem. W tym przypadku "rekultywacja była dokonywana w sposób niewłaściwy poprzez zakopywanie odpadów komunalnych" - zaznaczył.

Na właściciela żwirowni została nałożona kara miliona złotych za prowadzenie ewidencji odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym; pół miliona złotych musi zapłacić za gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, udzielonym decyzją Marszałka Województwa Pomorskiego; oraz pół miliona złotych za nieprowadzenie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów wbrew ustawie o odpadach.

autor: Piotr Mirowicz

pm/ apiech/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.