Sejm. Komisja za wsparciem z budżetu uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w organizacjach UE

zk

07.07.2021 12:24 Źródło: PAP
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoRolnictwo, BioŻywność Sejm. Komisja za wsparciem z budżetu uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w organizacjach UE

Partnerzy portalu

Sejm. Komisja za wsparciem z budżetu uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w organizacjach UE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi poparła projekt ustawy o izbach rolniczych przewidujący wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych działających w UE.

Komisja poparła we wtorek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw z doprecyzowującymi poprawkami biura legislacyjnego.

Jak wskazał wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, przedstawiając komisji projekt nowelizacji, celem zmiany jest wsparcie finansowe polskich organizacji rolniczych, reprezentujących interesy polskich rolników w UE.

Zaznaczył, że członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych takich jak w Komitecie Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) i w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (COGECA), wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich.

"Polskie organizacje rolnicze nie są w stanie same w całości ich pokrywać, dlatego w projekcie ustawy o izbach rolniczych pojawił się zapis umożliwiający kontynuowanie wsparcia działalności polskich organizacji rolniczych w strukturach ponadnarodowych" - mówił.

Jak tłumaczył, koszty uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, w latach 2021–2026, będzie ponosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych. Koszty będą dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Na pytanie dlaczego w projekcie zapisano wsparcie na 6 lat, odpowiedział, że powtórzenie zapisu z poprzedniej ustawy autorstwa rządu PO-PSL z 2015 roku.

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił na komisji, że PE i KE są silniejsze niż izby rolnicze, i że Polska powinna zapewnić warunki, żeby polskie organizacje rolnicze mogły w Brukseli funkcjonować i reprezentować polskich rolników w UE.

Wskazał, że polskie organizacje wypracowały znaczącą pozycję wśród członków COPA-COGECA. Ich obecność w Brukseli służy ochronie interesów rolników. Odnosząc się do krytyki ws. skuteczności polskich organizacji rolniczych Ardanowski wskazał, że "skoro polski minister nie był wstanie powstrzymać decyzji w KE o zakazie chowu klatkowego, to czego oczekiwać od organizacji rolniczych". Były szef resortu rolnictwa zaapelował o poparcie noweli.

Wśród posłów opozycji wątpliwości wzbudziła kwestia braku jasnych zapisów o sposobie doboru organizacji rolniczych, które dostaną wsparcie z budżetu. Inną kwestią podniesioną na komisji przez część posłów opozycji, było dofinansowywanie z podatków organizacji lobbystycznych, będących przeciw Europejskiemu Zielonemu Ładowi.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.