Prezydent rozmawiał z ministrem rolnictwa na temat wsparcia rolników poszkodowanych w nawałnicach

zk

07.07.2021 12:01 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Prezydent rozmawiał z ministrem rolnictwa na temat wsparcia rolników poszkodowanych w nawałnicach

Partnerzy portalu

Prezydent rozmawiał z ministrem rolnictwa na temat wsparcia rolników poszkodowanych w nawałnicach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

W sprawie wsparcia dla rolników, których gospodarstwa zostały poszkodowane w nawałnicach prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Szrot, który uczestniczył w tym spotkaniu powiedział PAP, że trwało ono około godziny. Prezydent poruszył problemy rolników - głównie z Lubelszczyzny – z którymi spotkał się po tym, jak ich gospodarstwa dotknęły nawałnice.

Pod koniec czerwca prezydent przebywał na Lubelszczyźnie, m.in. w Chrzanowie i w gminie Wilków, gdzie gwałtowne burze z gradem i wichury zniszczyły wiele upraw oraz budynków.

"Prezydent przedstawił ministrowi problemy, o których mówili mu rolnicy – straty dotyczą głównie sadów jabłkowych, ale też plantacji chmielu, który jest koronnym produktem Lubelszczyzny i naszym flagowym produktem w Europie – chmiel lubelski" – relacjonował w rozmowie z PAP prezydencki minister.

Zaznaczył, że straty rolników są tak duże, że nie wiadomo, czy zbiory jabłek i chmielu w tym roku tam się odbędą.

"Pan minister rolnictwa przedstawił prezydentowi Dudzie stan realizowanej już pomocy dla rolników - doraźne świadczenia różnej wysokości, przekazywane za pośrednictwem wojewody. Komisje pracują i szacują cały czas straty. Część świadczeń jest już wypłacana, część – w trakcie szacowania" – podał Szrot.

"Minister Puda powiedział, że w tym momencie sprawdza możliwości zwiększenia tej pomocy o dodatkowe środki oraz że w najbliższym czasie dokona przeglądu ubezpieczeń upraw w Polsce i z tego wyciągnie wnioski korzystne dla rolników" – przekazał treść rozmowy szef gabinetu prezydenta.

Zaraz po wizycie na Lubelszczyźnie prezydent informował, że spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i rozmawiali m.in. o tym, że potrzebne są dodatkowe środki, które pomogą sprawnie uporać się tymi wszystkimi trudnościami, które dotknęły rolników. Wówczas prezydent zapowiedział też, że będzie jeszcze rozmawiał z szefem rządu oraz ministrem Pudą o pomocy dla poszkodowanych w wyniku nawałnic.

Gwałtowne burze z silnym wiatrem i opadami gradu, które przeszły niedawno nad Lubelszczyzną najwięcej szkód wyrządziły w powiecie opolskim, zwłaszcza w gminach Wilków i Łaziska. W gminie Wilków uszkodzonych zostało ponad 300 dachów – w tym 121 na budynkach mieszkalnych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.