POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Ekspert: Szkoła życia

Strona główna Energetyka, OZE Ekspert: Szkoła życia

Partnerzy portalu

 Ekspert: Szkoła życia  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Patryk Białas

Zaledwie 5 spotkań na przepięknej górnośląskiej prowincji wystarczyło, aby chłopak z bloków zrozumiał, że obywatele, władze lokalne oraz małe i średnie firmy na śląskiej prowincji doskonale wiedzą, że pazerność energetycznych spółek Skarbu Państwa sprawia, że bezpieczeństwo i transformacja energetyczna śląskiej prowincji jest fikcją. Wbrew pozorom, ludzie dużo wiedzą na temat energii i chętnie popierają technologie pozyskiwania energii odnawialnej.

Energetyka oparta o paliwa kopalne skutecznie blokuje mieszkańcom prowincji walkę z kryzysem klimatycznym. Brak przyłączy energetycznych i słabo rozwinięta na prowincji sieć energetyczna sprawiają, że uciekająca od miejskiego zgiełku klasa średnia wpada, jak z deszczu pod rynnę, w problemy fatalnej jakości powietrza i ubóstwa energetycznego. Rozwiązaniem może być energetyka społeczna.

Energetyka społeczna sprawia, że sąsiedzi i lokalne wspólnoty zaczynają wspólnie radzić o przyszłości i wspólnie inwestować w projekty energetyczne. Społeczne projekty energetyczne ograniczają emisję dwutlenku węgla, zastępując paliwa kopalne odnawialnymi źródłami energii. Kiedy społeczności są właścicielami urządzeń służących do wytwarzania energii, z której następnie korzystają, mają większą kontrolę społeczną nad kosztami. Powstają nowe i lokalne miejsca pracy. Tworzą się lokalne rynki energii, na których konsumenci mają możliwość kupowania energii po stabilnych i uczciwych cenach.

Niestety, w zbyt wielu przypadkach, energetyka wielkoskalowa prowadzącą elektryfikację i gazyfikację śląskiej wsi narzuca lokalnym społecznościom projekty, a mieszkańcy nie mają wpływu i szans na wniesienie swojego wkładu w inicjatywę na etapie planowania, wyrażenie opinii czy udział w projekcie. Tymczasem, kiedy mieszkańcy są zaangażowani w projekt, albo – jeszcze lepiej – sami go realizują jako własną inicjatywę, poziom akceptacji i wsparcia rośnie zdecydowanie.

Mieszkańcy górnośląskiej prowincji chcą decydować o wytwarzaniu, magazynowaniu, sprzedaży lub posiadaniu własnej energii odnawialnej. Chcą czystego środowiska, bogatej i szczęśliwej wspólnoty lokalnej. Czas oddać kontrolę nad projektami energetycznymi w ręce obywateli, spółdzielni lub władz lokalnych. Śląska prowincja ma misję.


Patryk Białas

Z wykształcenia prawnik, z ukierunkowaniem na politykę rozwoju regionalnego, zawodowo zajmujący się rozwojem regionalnym i technologicznym, transferem i komercjalizacją technologii. Wiceprezes zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, prezes stowarzyszenia BoMiasto, współzałożyciel Śląskiego Ruchu Klimatycznego, krajowy koordynator liderów Climate Reality Project, koordynator kampanii Czyste Powietrze w Katowicach, wcześniej aktywista Polskiego Alarmu Smogowego. Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.