Ørsted inwestuje w rewilding morski [WIDEO]

Strona główna Klimat, ekologia Ørsted inwestuje w rewilding morski [WIDEO]

Partnerzy portalu

Ørsted inwestuje w rewilding morski [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Kadr z filmu Orsted i ARK nature

Duński deweloper projektów wiatrowych Ørsted oraz organizacja ARK Nature łączą siły w projekcie, który ma udowodnić, że morskie farmy wiatrowe mogą iść w parze z przyrodą. Partnerzy wdrożą zasady rewildingu morskiego na rzecz przywrócenia bioróżnorodności oceanów.

Rewilding polega na przyjęciu perspektywy całego ekosystemu i stworzeniu warunków, w których przyroda może się odradzać i rozwijać w dłuższej perspektywie. Podejście to nigdy wcześniej nie było testowane na dużą skalę w środowisku morskim. Zmniejszanie się bioróżnorodności morskiej, spowodowane w dużej mierze przez globalne ocieplenie, osłabia rolę oceanu jako kluczowego regulatora klimatu na świecie. Jednocześnie bezprecedensowy rozwój morskiej infrastruktury wiatrowej - niezbędny do powstrzymania globalnego ocieplenia - oznacza większą interakcję ze światem przyrody. Morskie farmy wiatrowe mogą być więc miejscem wspierającym odradzanie się ekosystemu oceanów i mórz. 

Pierwszym krokiem będzie znalezienie najbardziej odpowiedniej lokalizacji ze względów ekologicznych, a następnie opracowanie i wdrożenie obiecujących działań na rzecz rewildingu. Zdobyta wiedza zostanie wykorzystana do udoskonalenia i opracowania sposobów zwiększenia pozytywnego wpływu na bioróżnorodność w skali globalnej.

Jednym z początkowych obszarów zainteresowania jest odbudowa raf skorupiaków - raf tworzonych przez organizmy żywe, takie jak ostrygi i małże. Zapewniają one pożywienie, schronienie i miejsca lęgowe dla innych gatunków, a także poprawiają jakość wody i mają zasadnicze znaczenie dla odbudowy szerszego ekosystemu Morza Północnego. Obecnie w Morzu Północnym pozostało bardzo niewiele miejsc, w których larwy skorupiaków mogą się przyczepiać i tworzyć nowe rafy. ARK Nature jest jednym z partnerów założycieli Rewilding Europe i pionierem podejścia rewildingowego do przywracania przyrody, które sprawdziło się już na lądzie. 

"Ponieważ morska energetyka wiatrowa, niezbędna do sprostania wyzwaniom klimatycznym, zajmuje coraz więcej przestrzeni morskiej, musimy pracować nad tym, aby pozostawić przyrodę w lepszym stanie, niż ją zastaliśmy" – czytamy w komunikacie duńskiego dewelopera.


Źródło: Orsted

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24850,00 $ tona 4,30% 11 sie
 Cynk 3726,00 $ tona 2,62% 11 sie
 Aluminium 2497,00 $ tona 1,42% 11 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.