We Władysławowie powstanie baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej Ocean Winds

zk

30.05.2022 08:15 Źródło: Ocean Winds
Strona główna Energetyka, OZE We Władysławowie powstanie baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej Ocean Winds

Partnerzy portalu

We Władysławowie powstanie baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej Ocean Winds - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Realizowana przez firmę Ocean Winds, morska farma wiatrowa BC-Wind coraz bliżej pozyskania portu serwisowego na czas jej eksploatacji. Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50-50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, zawarła z zarządcą portu, firmą "Szkuner" Sp. z o.o. wstępną umowę dzierżawy gruntu i nabrzeża w porcie we Władysławowie. Wybór Władysławowa na lokalizację bazy serwisowej odbył się przy pełnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Pucku.

Na obszarze 3000 m2 zlokalizowanym przy nabrzeżu wyładunkowym oraz molo pasażerskim, powstanie baza operacyjno-konserwacyjna dla utrzymania morskiej farmy wiatrowej BC- Wind. Umowa dotyczy wytyczonych dwóch terenów: magazynowo-logistycznego o powierzchni 3000 m2 oraz nabrzeża długości około 60 m.

„Odpowiednia lokalizacja bazy serwisowo-obsługowej jest zasadniczym czynnikiem decydującym o efektywności pracy farmy wiatrowej i stabilności dostaw energii. Umiejscowienie w porcie we Władysławowie spełnia wszystkie nasze oczekiwania między innymi pod względem odległości od morskiej farmy wiatrowej, a tym samym czasu reakcji ekip serwisowych.” – podkreśla Kacper Kostrzewa, Dyrektor Projektu BC-Wind, realizowanego przez Ocean Winds w Polsce.

Port serwisowy we Władysławowie będzie integralną częścią bazy serwisowej dla projektu BC-Wind, obsługującej około 31 turbin wiatrowych zlokalizowanych w odległości około 36 km od portu. Trasa z portu do obszaru farmy wynosi 20 mil morskich i zajmie około 75 minut (przy prędkości około 16 węzłów). Port we Władysławowie będzie zarówno bazą do serwisowania turbin wiatrowych, jak i ważnym obiektem dla projektu nie tylko w fazie operacyjnej, ale także w okresie budowy.

„Podpisana wstępna umowa dzierżawy to nowy rozdział dla portu we Władysławowie i naszej spółki. Będziemy jednym z nielicznych portów w Polsce obsługującym farmy wiatrowe na Bałtyku.” – powiedział Witold Wawrzonkoski, Prezes Zarządu spółki Szkuner, zarządcy portu we Władysławowie.
 
„Wybór powiatu Puckiego na budowę bazy serwisowej dla farmy morskiej Ocean Winds, postrzegam nie tylko jako nasz lokalny wkład w budowę niezależności energetycznej Polski, ale również, o ile nie przede wszystkim, możliwości rozwoju powiatu. Wraz z budową bazy serwisowej jak również w trakcie jej eksploatacji powstaną nowe miejsca pracy oraz rozwinie się dynamicznie lokalna infrastruktura” – dodaje Jarosław Białk, Starosta Pucki.

Oczekuje się, że inwestycja we Władysławowie przyniesie zarówno miastu, jak i całemu regionowi możliwości w zakresie lokalnego łańcucha dostaw i możliwości zatrudnienia w silnie rozwijającej się branży morskiej energetyki wokół Bałtyku.

BC-Wind jest morską farmą wiatrową o mocy do 399 MW, zlokalizowaną około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Ocean Winds planuje rozpoczęcie działalności komercyjnej farmy wiatrowej BC-Wind w 2027 roku.
 
O Ocean Winds
 
Oceans Wind (OW) to międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, założona jako joint venture 50-50, należąca do EDP Renewables i ENGIE. Opierając się na przekonaniu, że morska energia wiatrowa jest integralną częścią globalnej transformacji energetycznej, opracowujemy, finansujemy, budujemy i obsługujemy projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie.

Kiedy w 2019 r. EDPR i ENGIE połączyły swoje inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe w OW, łącznie 1,5 GW w budowie i 4,0 GW w fazie rozwoju. OW szybko poszerzyło to portfolio i jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu na 2025 r. w wysokości 5-7 GW w przypadku projektów realizowanych lub w trakcie realizacji oraz 5-10 GW w przypadku zaawansowanych projektów rozwojowych. W 2022 r. moc OW w zakresie morskiej energii wiatrowej osiągnie już 11,2 GW.

OW z siedzibą w Madrycie jest obecnie w 8 krajach i koncentruje się głównie na rynkach w Europie, Stanach Zjednoczonych i wybranych częściach Azji, na których spodziewany jest największy wzrost.

Więcej: bc-wind.pl oraz oceanwinds.comPartnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.