Wynik wyszukiwania - " Niemcy" - Wiadomości

Vattenfall i BASF podpisują umowę sprzedaży udziałów niemieckich morskich farm wiatrowych Nordlicht 1 i 2

Vattenfall zgodził się sprzedać 49% udziałów w morskich farmach wiatrowych uzgodniły Nordlicht 1 i 2 firmie BASF. W ten sposób obie firmy mają pogłębić swoje partnerstwo w dziedzinie energii odnawialnej.
23.04.2024

Sabotaż gazociągu w terminalu LNG w Niemczech większy niż sądzono

Uszkodzenia rurociągu budowanego w Niemczech, w Szlezwiku-Holsztynie są poważniejsze niż sądzono, został on przewiercony w co najmniej ośmiu miejscach - podał tygodnik "Spiegel". Gazociąg ma połączyć nowy terminal LNG w pobliżu Brunsbuettel z niemiecką siecią energetyczną.
09.01.2024

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Niemcy na zakręcie. Unijne cele emisyjne zbyt ambitne dla Berlina

Niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck przedstawił 24 października strategię przemysłową, której celem jest przyspieszenie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Obecne ambitne cele klimatyczne są nie do spełnienia dla Berlina.
04.11.2023

Dno Morza Północnego zaśmiecają tysiące nieużywanych instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu

Tysiące instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym nie jest już używanych i zaśmiecają dno morskie, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, informują media, które opublikowały w sobotę raport - „cmentarz Morza Północnego”.
22.05.2023

Niemcy projektują przyszły system sieciowy. OZE będą zintegrowane z infrastrukturą wodorową

Do 25 kwietnia br. można składać uwagi do najnowszego projektu planu rozwoju sieci w Niemczech w latach 2037-2045. Po raz pierwszy plan uwzględnia system sieciowy będący podstawą osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 r. Dokument zakłada, że w 2037 r. Niemcy będą dysponować już rozbudowaną infrastrukturę wodorową.
19.04.2023

Politico o sabotażu na gazociągach Nord Stream: kryzys energetyczny wkracza w niebezpieczną fazę

Jeśli potwierdzą się informacje, że za eksplozjami, które uszkodziły dwa gazociągi Nord Stream stoi Rosji, będzie to oznaczać, że kryzys energetyczny w Europie wkroczył w nową, niebezpieczną fazę; grozi to otwarciem nieoczekiwanego frontu trwającej na Ukrainie wojny - przewiduje brukselski portal Politico.
28.09.2022

Bayern Monachium będzie oszczędzał energię

Rezygnacja z długiego oświetlania stadionu, podgrzewania gazem murawy na boisku czy z ciepłej wody w toaletach na terenie obiektu to część działań wprowadzonych przez władze piłkarskiego mistrza Niemiec Bayernu Monachium, które mają na celu zredukowanie wykorzystania energii.
05.08.2022

Volkswagen buduje sześć fabryk baterii do EV

Volkswagen (VW) rozpoczął prace nad sześcioma nowymi europejskimi fabrykami baterii do pojazdów elektrycznych (EV).
13.07.2022

bp i thyssenkrupp podpisują porozumienie w sprawie dekarbonizacji produkcji stali

Brytyjska koncern energetyczny bp i niemiecki międzynarodowy konglomerat thyssenkrupp podpisały MoU dotyczące współpracy w zakresie dekarbonizacji produkcji stali.
12.07.2022

Sondaż: połowa Niemców za pozostawieniem elektrowni atomowych

Trzy ostatnie działające w kraju elektrownie jądrowe mają zostać wyłączone do końca bieżącego roku. Jednak co drugi Niemiec jest temu przeciwny – wynika z sondażu, przeprowadzonego w tym tygodniu dla dziennika „Bild”. Rosnące ceny energii sprawiły, że większość Niemców opowiada się za przedłużeniem funkcjonowania elektrowni jądrowych.
11.06.2022

Dron sposobem na monitoring emisji statków na Bałtyku. Niemcy mają pomysł [WIDEO]

W celu monitorowania konsumpcji paliw żeglugowych zgodnie z przepisami, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) wraz z Federalną Agencją Morską i Hydrograficzną (BSH) po raz pierwszy przeprowadzą kampanię pomiaru spalin emitowanych przez statki na Morzu Bałtyckim za pomocą drona.
01.05.2022

Niemcy pozostają przeciwne wstrzymaniu importu paliw kopalnych z Rosji

Niemiecki rząd jest przeciwny bojkotowi importu paliw kopalnych z Rosji mimo licznych głosów podnoszących, że embargo np. na ropę wpłynęłoby na rosyjską gospodarkę "bardziej niż poprzednie sankcje". Ambasador Ukrainy w RFN wykluczenie wprowadzenia embarga, określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".
10.03.2022

Czy w obliczu wojny na Ukrainie i sankcji Niemcy opóźnią odejście od atomu?

Możliwe, że wojna na Ukrainie oraz międzynarodowe sankcje spowodują, że Niemcy opóźnią odejście od energetyki jądrowej. Niemiecki minister ds. energii i ochrony klimatu Robert Habeck wskazał, że rząd nie wyklucza możliwości utrzymania elektrowni jądrowych przy pracy przez dłuższy czas, niż pierwotnie wskazywano.
06.03.2022

Rekordowa inwestycja niemieckiej spółki w farmę wiatrową

Zajmująca się inwestycjami w energię ze źródeł odnawialnych niemiecka spółka wpd planuje budowę w Macedonii Północnej elektrowni wiatrowej o mocy 400 MW, której wartość wyceniono na 500 mln euro. Będzie to największa inwestycja typu greenfield w tym kraju - poinformował we wtorek macedoński premier Zoran Zaew.
13.10.2021

Ławrow: próby udaremnienia projektu Nord Stream 2 nie powiodą się

Kraje zachodnie będą jeszcze podejmować próby udaremnienia projektu Nord Stream 2, ale próby te są skazane na klęskę, bo gazociąg jest gotowy "praktycznie do ostatniej mili" - oświadczył we wtorek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow na spotkaniu ze studentami.
18.08.2021

Szefowie komisji spraw zagranicznych parlamentów 9 krajów potępili Nord Stream 2

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Menendez oraz jego odpowiednicy z Polski i siedmiu innych krajów wyrazili w poniedziałek rozczarowanie w związku z porozumieniem USA i Niemiec dotyczącym gazociągu Nord Stream 2.
03.08.2021

Premier Holandii wprowadzał w błąd posłów w sprawie NS2

Premier Holandii Mark Rutte "nieprecyzyjnie i błędnie" informował niższą izbę parlamentu tego kraju o prowadzonych z Rosją rozmowach na temat gazociągu Nord Stream 2 - twierdzi portal Follow the Money. Opozycja zażądała w poniedziałek pilnej debaty parlamentarnej w tej sprawie.
28.07.2021

"Daily Telegraph": Putin wywołuje kryzys energetyczny, by zachwiać porządkiem prawnym UE

Zmniejszając dostawy gazu do Europy, Rosja aranżuje kryzys energetyczny, by zmusić UE do zatwierdzenia gazociągu Nord Stream 2 na jej własnych, monopolistycznych warunkach, a przy okazji chce zachwiać jej porządkiem prawnym - pisze w czwartek brytyjski "Daily Telegraph".
22.07.2021

Tylko kilka krajów UE zakazuje stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych

3 lipca bieżącego roku minął termin, w którym państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą wdrożyć Dyrektywę w sprawie jednorazowych plastików, ale tylko nieliczne z nich zrobiły wystarczająco dużo, aby dostosować się do regulacji mających na celu zmniejszenie ilości odpadów plastikowych.
20.07.2021

Recyklingowy przykład płynie z Niemiec

Dziesięć państw członkowskich UE planuje przejść na system kaucji za recykling pojemników na napoje, aby spełnić nowe wymogi Zielonego Ładu. Niemcy mają 20 lat doświadczenia w prowadzeniu największego tego typu programu na świecie.
16.06.2021

W Niemczech 19 proc. energii elektrycznej pochodzi z elektrowni opalanych węglem brunatnym, w Czechach aż 40 proc.

Choć od 40 lat dyskutuje się o szkodliwych dla środowiska aspektach wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego ("zabójcy klimatu"), to nadal około 19 procent energii elektrycznej w Niemczech pochodzi z elektrowni opalanych węglem brunatnym.
25.05.2021

Niemieckie lotnictwo wykorzysta paliwo syntetyczne. Ma pokryć 30 proc. zapotrzebowania

Jak donoszą agencje prasowe, niemiecki rząd oraz przedstawiciele przemysłu lotniczego i naftowego uzgodnili wspólnie plan rozwoju i wdrażania w sektorze lotnictwa syntetycznego i tym samym "zielonego" paliwa lotniczego (SAF).
10.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.