Sondaż: połowa Niemców za pozostawieniem elektrowni atomowych

gm

11.06.2022 11:47 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Energetyka atomowa Sondaż: połowa Niemców za pozostawieniem elektrowni atomowych

Partnerzy portalu

Sondaż: połowa Niemców za pozostawieniem elektrowni atomowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Trzy ostatnie działające w kraju elektrownie jądrowe mają zostać wyłączone do końca bieżącego roku. Jednak co drugi Niemiec jest temu przeciwny – wynika z sondażu, przeprowadzonego w tym tygodniu dla dziennika „Bild”. Rosnące ceny energii sprawiły, że większość Niemców opowiada się za przedłużeniem funkcjonowania elektrowni jądrowych.

W sondażu, przeprowadzonym przez instytut badań opinii Insa na zlecenie „Bild”, 50 procent ankietowanych stwierdziło, że powrót do wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem elektrowni jądrowych uważa za rozsądne rozwiązanie w obliczu obecnego kryzysu energetycznego. Przeciwko temu było 35 proc. badanych.

Z drugiej strony pomysł budowy nowych elektrowni jądrowych nie znalazł wielu zwolenników. Przeciwko niemu opowiedziało się 53 proc. respondentów, za było 33 proc., a 13 – nie miało zdania.

Niejednoznaczny jest stosunek ankietowanych do decyzji niemieckiego rządu o rezygnacji z energetyki jądrowej, podjętej w 2011 roku. Absolutna większość (56 proc.) ankietowanych uważa, że decyzja ówczesnej kanclerz Angeli Merkel (CDU) po awarii reaktora w Fukushimie była prawidłowa. 30 procent uznało tę decyzję za błędną, a 15 proc. nie miało zdania.

W Niemczech ostatnie trzy elektrownie jądrowe (Isar 2, Emsland i Neckarwestheim 2) mają zostać wyłączone do końca 2022 roku. Pod koniec 2021 zamknięto trzy elektrownie: Brokdorf, Grohnde i Gundremmingen.

Dziękujemy za wysłane grafiki.