Tylko kilka krajów UE zakazuje stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych

20.07.2021 17:12 Źródło: Własne
Strona główna Klimat, Edukacja Tylko kilka krajów UE zakazuje stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych

Partnerzy portalu

Tylko kilka krajów UE zakazuje stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

3 lipca bieżącego roku minął termin, w którym państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą wdrożyć Dyrektywę w sprawie jednorazowych plastików, ale tylko nieliczne z nich zrobiły wystarczająco dużo, aby dostosować się do regulacji mających na celu zmniejszenie ilości odpadów plastikowych.

Według doniesień, tylko osiem z 27 państw członkowskich zastosowało środki w celu transpozycji dyrektywy w sprawie jednorazowych tworzyw sztucznych do prawa krajowego, a nawet te kraje nie w pełni dostosowały się do rozporządzenia UE, które weszło w życie w 2019 roku.

Dyrektywa ma na celu pozbycie się jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak słomki, kubki do napojów, sztućce, torby i styropianowe pojemniki na żywność, które według Komisji Europejskiej stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich.

Butelki PET pozostaną w użyciu

Jednak w przypadku innych plastikowych produktów jednorazowego użytku, takich jak butelki PET na napoje, UE skupi się na ograniczeniu ich użycia poprzez takie działania jak podnoszenie świadomości, wymogi dotyczące oznakowania informujące konsumentów o zawartości plastiku w produktach oraz zobowiązania producentów w zakresie gospodarki odpadami i recyklingu.

Niemcy wprowadzają zakaz dotyczący niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku

Niemcy są jednym z krajów, które wprowadziły zakaz stosowania niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku poprzez przepisy, które weszły w życie 3 lipca, natomiast Francja, Grecja i Irlandia należą do krajów, które poszły jeszcze dalej, rozszerzając unijną listę zakazanych produktów plastikowych lub wprowadzając dodatkowe środki mające na celu ograniczenie stosowania plastiku jednorazowego użytku.

Niestety niektóre państwa członkowskie UE, w tym Bułgaria i Rumunia, "ledwie rozpoczęły proces transpozycji".

Według raportu Rethink Plastic Alliance, Francja, Grecja, Irlandia, Szwecja, Estonia i Malta mają najlepsze wyniki w tym zakresie. Z drugiej strony, pięć państw członkowskich UE, w tym Bułgaria i Rumunia, "ledwo rozpoczęły proces transpozycji lub opóźniają go" – czytamy w raporcie Rethink Plastic.

W Chorwacji unijna dyrektywa powinna wejść w życie równocześnie z ustawą o gospodarce odpadami

Chorwacja i Słowenia zostały opisane jako kraje, które "tylko częściowo transponowały środki zawarte w dyrektywie i dla których poziom ambicji pozostaje średni".

W Chorwacji oczekuje się, że unijna dyrektywa zostanie zastosowana po wejściu w życie nowego prawa o gospodarce odpadami. Według lokalnych mediów, które powołują się na chorwackie Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju, ustawa ta jest na końcowym etapie procesu legislacyjnego.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.