Wynik wyszukiwania - " redukcja emisji CO2" - Wiadomości

Wiceszef MKiŚ: Polska nie rozpoczęła jeszcze konsultacji propozycji KE celu redukcyjnego na 2040 r.

Polska nie rozpoczęła jeszcze oficjalnych konsultacji ws. propozycji Komisji Europejskiej co do celu redukcji CO2 o 90 proc. do 2040 r.; rozpoczęły się wstępne analizy - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
22.02.2024

Raport: więcej OZE w elektroenergetyce to najwyższe koszty, ale i największe korzyści

Rozwój elektroenergetyki w kierunku możliwie najwyższych udziałów OZE, mimo najwyższych kosztów inwestycyjnych przyniesie największe korzyści – wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
21.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Polskie biura stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska

Drukujemy na papierze makulaturowym, kupujemy energooszczędne sprzęty, segregujemy odpady biurowe. Wiele na to wskazuje, że pojęcie zrównoważonego rozwoju trafiło do biznesowego krwioobiegu. Opinie zebrane w badaniu Canon Polska i agencji badawczej K+Research by Insight Lab pokazują, że średnie i duże firmy podchodzą z pełną powagą do kwestii środowiskowych i społecznych. Szacunek do idei zrównoważonego rozwoju przejawia się zarówno w codziennych biurowych czynnościach, jak i w decyzjach biznesowych.
12.02.2024

Negocjatorzy Rady UE i PE osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie obniżenia emisji CO2 z ciężarówek i autobusów

Negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli w czwartek wstępne porozumienie polityczne w sprawie norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich (HDV). Celem jest dalsza redukcja emisji CO2 w sektorze transportu drogowego i wprowadzenie nowych celów na lata 2030, 2035 i 2040.
18.01.2024

20 000 ton CO2 oszczędności dzięki programowi Young Energy Europe

Podczas programu Young Energy Europe 2023 w Polsce 70 kreatywnych uczestników zaprezentowało projekty dotyczące efektywności energetycznej, dzięki którym możliwe jest redukcja emisji CO2 prawie o 20 000 ton. Liczby te odzwierciedlają wagę i rosnącą świadomość potrzeby i chęci działań w zakresie transformacji energetycznej w życiu społecznym i w biznesie.
15.01.2024

Nie ma ESG bez OZE. Jakie zmiany już dziś powinni wdrażać przedsiębiorcy, by nie wypaść z biznesowego obiegu?

Wykorzystywanie OZE do pokrywania energetycznych potrzeb przedsiębiorców nie zawsze zapewni im pełną realizację strategii ESG, jednak bez OZE pełna realizacja strategii ESG nie jest w ogóle możliwa – mówi wiceprezes zarządu Reo.pl Grzegorz Tomasik. Wiele przedsiębiorstw, które dziś korzysta z zielonej energii lub też ją wytwarza, nadal jest daleko od kompleksowego podejścia do ESG i pełnego zrozumienia istoty zmiany, jaka czeka cały biznes.
07.12.2023

CSRD wkracza do Polski - co to oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem, Dyrektywy o Raportowaniu w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD - Corporate Sustainability Reporting Directive). Głównym celem CSRD jest zwiększenie przepływu gospodarczego w kierunku bardziej zrównoważonych modeli biznesowych w całej Unii Europejskiej i wymaga od firm dzielenia się informacjami na temat sposobu monitorowania i zarządzania kwestiami społecznymi i środowiskowymi.
06.12.2023

Air France-KLM inwestuje w produkcję SAF w Stanach Zjednoczonych

Grupa wzmacnia partnerstwo z DG Fuels kontraktując zakup 75 tysięcy ton SAF rocznie oraz inwestując w wydajną technologię konwersji węgla.
19.11.2023

Branża cementowa planuje miliardowe inwestycje w dekarbonizację. Potrzebuje do tego także zmian w przepisach

W ciągu ostatnich trzech dekad przemysł cementowy zredukował emisje dwutlenku węgla o ponad 30 proc. Do dalszej walki z emisjami konieczne są inwestycje w technologie CCS/U, czyli wychwytywania, przesyłania i magazynowania CO2. Przyjęta pod koniec kwietnia przez rząd nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze reguluje część aspektów związanych z tą technologią, która ma fundamentalne znaczenie dla branż energochłonnych, również cementowej. Potrzebne są jednak kolejne zmiany w przepisach, które umożliwią jej rozwój. Obniżanie
09.05.2023

Sankcje UE mogą ukrócić greenwashing [WIDEO]

Greenwashing, czyli pozorowane działania na rzecz środowiska, to domena zarówno globalnych korporacji, jak i mniejszych firm i producentów, którzy stosują dezinformację, żeby poprawić swój wizerunek. Takie praktyki mogą być bardzo szkodliwe społecznie – konsumenci, którzy nabrali się na „ekościemę”, tracą wiarę w to, że ich prośrodowiskowe zachowania i decyzje zakupowe mogą się realnie przyczynić do ochrony klimatu i poprawy stanu środowiska. Tracą też zaufanie do firm, które naprawdę dbają o ekologię. Zjawisku greenwashingu mają
08.05.2023

Za kilka lat elektryczne ciężarówki zapełnią polskie i europejskie drogi [WIDEO]

5,7 proc. polskiego PKB generuje sektor transportu i magazynowania, a w szeroko pojętej spedycji i logistyce zatrudnienie znajduje blisko milion Polek i Polaków. Aby utrzymać pozycję europejskiej liderki przewozów ciężarowych, musimy nadążać za trendami na tym rynku — a takim w najbliższych latach będzie elektryfikacja całej floty pojazdów.
27.04.2023

Świadomość i energooszczędność, czyli ESG w IT

Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest jednym z podstawowych wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość. Już teraz obniżanie emisji CO2 i liczenie śladu węglowego to nie tylko sprawa entuzjastów zorientowanych na ekologię, lecz konkretne wymogi, uwzględniane w strategiach biznesowych przedsiębiorstwa. Nie inaczej jest z branżą IT, która stanowi filar rozwoju gospodarczego, ale jest też bardzo energochłonna. - Mamy tego świadomość, dlatego też przykładamy wagę do tego, by pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł – mówi Tomasz Urban z
18.04.2023

Premier: polityka klimatyczna ma służyć społeczeństwu, a nie społeczeństwo polityce klimatycznej

Odrzucamy zakaz produkcji samochodów spalinowych, niech społeczeństwa same stopniowo decydują, kto czym chce jeździć; polityka klimatyczna ma służyć społeczeństwu, nie odwrotnie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując przepisy przyjęte we wtorek przez Radę UE w ramach pakietu Fit for 55.
30.03.2023

Ekspert: sprostanie celom Rady UE w ramach AFIR jest dla Polski wyzwaniem

Sprostanie celom Rozporządzenia o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych to dla Polski olbrzymie wyzwanie – ocenił Aleksander Rajch z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Wskazał np. na konieczność podwyższenia mocy zainstalowanej w sieci ogólnodostępnej infrastruktury ładowania.
29.03.2023

PZPM: propozycja z e-paliwami może sprawić, że Polacy zaakceptują zakaz sprzedaży aut spalinowych

Propozycja z e-paliwami może sprawić, że Polacy zaakceptują zakaz sprzedaży samochodów na paliwa kopalniane pod warunkiem, że te ekologiczne będą tańsze - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.
29.03.2023

Biogazownie - szansa na oszczędności i dbałość o środowisko

Biogaz i biometan to produkty, w których pokłada się nadzieje na zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Redukcja emisji CO2 wspiera dekarbonizację sektora energetycznego i rolniczego. Im szybciej na rynku energii pojawi się biogaz i biometan, tym szybszy będzie rozwój różnych sektorów rynkowych, jak np. transport lotniczy, transport morski, rolnictwo, ciepłownictwo czy energetyka.
28.03.2023

Optymalizacja wpływu działalności firm na środowisko - wyzwania i możliwości

Zgodnie z głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu, kraje Unii Europejskiej mają osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Czy optymalizacja wpływu działalności firm na środowisko może pomóc w realizacji tych założeń? Jeśli tak, to w jakim zakresie? Jak miałby docelowo wyglądać nowoczesny biznes wspierający klimatyczne cele?
15.03.2023

Energia z paneli fotowoltaicznych zasila Skanska

Zrównoważone budownictwo to kierunek, który obiera coraz więcej deweloperów. Kilka lat temu Skanska była pierwszą spółką mieszkaniową w stolicy, która do zasilania placu budowy swojego osiedla wykorzystała wyłącznie energię wiatrową. W przypadku realizacji projektu NU! Warszawa Wola, spółka kładzie jeszcze większy nacisk na inwestycję w OZE. Budowę pierwszego etapu tego osiedla zasila zarówno energia wiatrowa, jak i ta pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych.
27.09.2022

BMW i H2 Green Steel podpisują ostateczne porozumienie w sprawie dostaw zielonej stali

BMW podpisało ostateczną umowę z H2 Green Steel na dostawę zielonej stali.
24.08.2022

Enea realizuje unikatowy projekt badawczy dotyczący optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych we flotach służbowych

Enea Operator realizując projekt optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych rozpoczęła kolejny etap elektryfikacji swojej floty. Elektryfikacja transportu jest jedną z kluczowych dróg transformacji energetycznej. Wpisuje się w strategię neutralności klimatycznej, której głównym celem jest redukcja emisji CO2.
01.07.2022

PIE: konflikty zbrojne zwiększają emisje gazów cieplarnianych

Konflikty zbrojne przyczyniają się m.in. do wzrostu emisji gazów cieplarnianych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Szkody związane z rosyjską dewastacją środowiska naturalnego Ukrainy od początku inwazji do czerwca oszacowano na minimum ok. 6,4 mld euro.
05.06.2022

Czy kryzys zastopuje zrównoważony rozwój na rynku nieruchomości?

Wysokie raty kredytów wynikające głównie z rosnących stóp procentowych oraz słabego złotego, ale także wydłużający się czas oczekiwania na pozwolenia na budowę i zaburzone łańcuchy dostaw to najczęściej wymieniane problemy rynku nieruchomości. Problemy przekładające się na dynamiczny wzrost cen, gdzie z dnia na dzień ustalana jest cena. Co to oznacza dla ambitnie nakreślonych celów klimatycznych?
05.05.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym może się zderzyć z ekologią

Badania przeprowadzone przez The North Sea Foundation, holenderską organizację pozarządową pokazują, że rozwój wiedzy ekologicznej w coraz większym stopniu nie nadąża za potrzebami transformacji energetycznej. Raport określa korzyści i zagrożenia wynikające z wprowadzenia na szeroką skalę morskich farm wiatrowych, ponieważ jest coraz bardziej prawdopodobne, że ambicje związane z pozyskiwaniem energii z wiatru na morzu zderzą się z ochroną środowiska na obszarze Morza Północnego.
29.04.2022

Raport: można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w rolnictwie

Dzięki produkcji biometanu m.in. z odpadów rolno-spożywczych można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych pochodzącyh z rolnictwa nawet o 80 proc. Będzie to możliwie dzięki budowaniu biogazowni - wynika raportu Związku Polskie Mięso, „Wieprzowina - nowa perspektywa”.
25.10.2021

Francja chce udziału w zielonej transformacji Polski. Obok technologii atomowe oferujej także wodór

– Francja jest dziś jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, a dalsze perspektywy rozwoju tej współpracy są bardzo pozytywne – mówi Monika Constant, dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. Duży potencjał dla wspólnych działań i inwestycji stwarza obszar transformacji energetycznej i ekologicznej, w który Francja może się zaangażować.
10.09.2021

Branża ciepłownicza obawia się unijnego pakietu Fit for 55. Prezes PGE: Niemożliwy do realizacji w tak krótkim czasie

– Pakiet Fit for 55 jest szalenie ambitny i uważam, że on jest nierealny do przeprowadzenia w ciągu pięciu lat. W polskim ciepłownictwie niemożliwe jest wprowadzenie zmiany technologicznej i przestawienie na OZE w tak krótkim czasie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Unijna polityka klimatyczna i dekarbonizacja to dziś największe wyzwanie, które stoi przed ciepłem systemowym w Polsce.
06.09.2021

Raport IPCC o kryzysie klimatycznym: Clean Arctic Alliance wzywa do ograniczenia emisji z żeglugi

Odpowiadając na publikację raportu Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) dotyczącą zmian klimatycznych, Clean Arctic Alliance wezwał Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do natychmiastowych cięć emisji z węgla z żeglugi w Arktyce, a także do pilnego zmniejszenia emisji z węgla na całym świecie.
11.08.2021

Wielka Brytania wprowadza zakaz sprzedaży żarówek halogenowych

Brytyjskie media donoszą, że we wrześniu 2021 roku zostanie wprowadzony zakaz żarówek i świetlówek halogenowych. Decyzja ma związek z prowadzoną w tym kraju polityką klimatyczną.
09.06.2021

MAN Energy Solutions przeprowadziła niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi

Firma MAN Energy Solutions, zajmująca się napędami i systemami energetycznymi, zleciła nowe niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi. Na podstawie analizy danych i raportu, wywnioskowano, że aby osiągnąć ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji, przemysł „może być zmuszony do przedyskutowania zakazu używania paliw kopalnych” - i być może wcześniej niż jest to przewidywane.
24.04.2021

Jaśniej i bezpieczniej dla podróżnych na peronach. Setki nowych energooszczędnych lamp LED

Dla podróżnych jasne światło LED zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfort. Korzyści z „nowego" światła na peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach to mniejsze zużycie energii elektrycznej, ograniczenie emisji CO2 , dłuższa praca.
18.03.2021

18 marca – Światowy Dzień Recyklingu. Koalicjanci „Włącz Czystą Energię dla Polski” przedstawiają swoje rozwiązania w obszarze recyklingu

Recykling jest nie tylko kluczowym elementem Gospodarki Obiegu Zamkniętego, ale też ważnym krokiem w kierunku racjonalnego gospodarowania energią. Z okazji Światowego Dnia Recyklingu członkowie założonej przez Pracodawców RP Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski” postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z recyklingiem i zaapelowali do Polaków o selektywną zbiórkę odpadów.
17.03.2021

Ponad 250 mln zł na rozwój zielonych innowacji w polskich firmach

"Technologie przyjazne środowisku" oraz "Innowacje w obszarze wód morskich lub śródlądowych" – to m.in. na projekty z takich obszarów firmy mogły pozyskać granty w ramach programu realizowanego przy wsparciu Funduszy Norweskich.
02.03.2021

Gospodarka Obiegu Zamkniętego: czego Polska może nauczyć się od innych krajów?

Rozwój Gospodarki o Obiegu Zamkniętym jest jednym z priorytetów Europejskiego Zielonego Ładu, jak również kluczowym elementem na drodze do redukcji emisji CO2. W swojej opinii, opublikowanej 8 stycznia 2021, Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła opracowanie przez Ministra Rozwoju Mapy Drogowej Transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Czy to oznacza jednak, że przed nami już prosta droga do spełnienia wytycznych UE i redukcji emisji CO2 o 55% do 2030 roku?
26.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.