Enea realizuje unikatowy projekt badawczy dotyczący optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych we flotach służbowych

zk

01.07.2022 09:52 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Transport, Elektromobilność Enea realizuje unikatowy projekt badawczy dotyczący optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych we flotach służbowych

Partnerzy portalu

Enea realizuje unikatowy projekt badawczy dotyczący optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych we flotach służbowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. enea

Enea Operator realizując projekt optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych rozpoczęła kolejny etap elektryfikacji swojej floty. Elektryfikacja transportu jest jedną z kluczowych dróg transformacji energetycznej. Wpisuje się w strategię neutralności klimatycznej, której głównym celem jest redukcja emisji CO2.

Celem prowadzonego przez Eneę Operator projektu jest dokonanie rzetelnej i pogłębionej analizy zastosowania samochodów osobowych o napędzie elektrycznym we flocie pojazdów Enei Operator,. Wykonane prace pozwolą na uzyskanie kompleksowej wiedzy na temat opłacalności takich działań oraz rzeczywistych warunków użytkowania osobowych samochodów elektrycznych na potrzeby codziennej działalności spółki. Zebrana wiedza stanowić będzie podstawę do podejmowania dalszych kroków w zarządzaniu flotą. Prace badawcze w ramach realizowanego projektu trwały od stycznia 2021 roku do końca czerwca 2022 roku.

– Potencjał redukcji emisji dwutlenku węgla, który niesie za sobą wymiana samochodów z silnikami spalinowymi na akumulatorowe pojazdy elektryczne jest istotnym czynnikiem wpisania się spółki Enea Operator, a w konsekwencji Grupy Enea, w promocję ekologicznych działań w sektorze krajowej elektroenergetyki. To właśnie koncerny energetyczne powinny być prekursorami zachodzących zmian w zakresie elektromobilności i taka też jest koncepcja założeń krajowej polityki w tym zakresie. Dlatego też elektryfikacja floty jest jednym z kierunków strategii rozwoju Enei Operator – mówi prof. Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Polska Izba Rozwoju Elektromobilności.

– Elektryfikacja flot firmowych jest nieunikniona, zwłaszcza w obecnym kontekście kierunku jaki wyznacza nam Unia Europejska poprzez decyzję Parlamentu Europejskiego o zaostrzeniem celu redukcji emisji z pojazdów i tym samym zakazie sprzedaży pojazdów spalinowych od roku 2035. Przygotowania do tego powinny rozpocząć się już dzisiaj. Enea Operator jest doskonałym przykładem jak należy podejść do tematu, aby w pierwszej kolejności zbadać potrzeby i oczekiwania oraz zastosowanie pojazdów elektrycznych w firmie – podkreśla Krzysztof Burda, prezes Zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

W ramach realizacji projektu, podczas codziennych przejazdów służbowych wykonano w samochodach elektrycznych pomiar ponad 20 parametrów eksploatacyjnych. Wśród nich możemy wymienić: średnie zużycie energii, temperaturę powietrza, średnią prędkość, częstotliwość ładowania czy liczbę wjazdów do centrów miast. W ramach partnerstwa technologicznego firma Tekom Technologia dostarczyła narzędzia oraz system do opomiarowania. Na podstawie zebranych danych oraz innych źródeł informacji opracowano analizy mające na celu m.in. porównanie samochodów elektrycznych z pojazdami o napędzie konwencjonalnym. Badania prowadzone są pod względem użyteczności i opłacalności ekonomicznej w kontekście polityki flotowej spółki. Efektem realizacji projektu badawczego będzie obszerny raport, którego premiera planowana jest w drugiej połowie września 2022 r.

– Zakres przeprowadzonych badań i czas ich trwania świadczy o unikatowości projektu w skali kraju. Uzyskane odpowiedzi mogą stać się początkiem głębszej dyskusji na temat szerszego zastosowania samochodów nisko i zeroemisyjnych we flotach pojazdów takich firm jak Enea Operator. Jest to szczególnie istotne w kontekście dynamicznego rozwoju koncepcji elektromobilności w Polsce i na świecie – dodaje Mateusz Lewiński, starszy specjalista ds. Innowacji w Biurze Inicjatyw Innowacyjnych.

Zebrane w ramach realizacji projektu badawczego dane i informacje, które zostaną przedstawione w obszernym raporcie, będą szczególnie wartościowe dla Enei Operator. Na chwilę obecną doświadczenie w tej dziedzinie w Polsce posiada niewielka liczba podmiotów publicznych i prywatnych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.