Wynik wyszukiwania - " zmiany klimatu" - Wiadomości

Silne kobiety są fundamentem zielonej transformacji

Tylko wolne, świadome i posiadające równe prawa dziewczęta i kobiety mają siłę by walczyć o lepszy, bardziej zrównoważony świat. Emancypację i równość kobiet od 17 lat wspiera Fundacja RAJA-Danièle Marcovici. Dzięki jej działaniom dziewczęta i kobiety na całym świecie otrzymują narzędzia do walki o równość i lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.
05.09.2023

Wyjazdy służbowe stanowią 15–20 proc. wszystkich podróży lotniczych. Zdecydowana większość firm nie uwzględnia ich wpływu na klimat

Pomimo deklaracji zrównoważonego rozwoju zdecydowana większość globalnych korporacji nie uwzględnia tego, jaki wpływ na klimat mają emisje generowane przez służbowe podróże lotnicze – pokazuje badanie Travel Smart 2023. Spośród ponad 300 objętych nim firm tylko 50 wyznaczyło sobie cel ograniczenia lotów służbowych, a jedynie cztery raportują emisje związane ze służbowymi lotami i zobowiązały się do ich redukcji. Nie ma wśród nich żadnej z badanych firm z Polski.
19.04.2023

Konsumenci wyznaczają kierunki działania dla biznesu. Pod ich wpływem prawie 60 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych

Temat zrównoważonego rozwoju staje się kluczowy dla konsumentów i biznesu. – Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych, 57 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych – mówi Małgorzata Jarczyk-Zuber, odpowiedzialna za ESG i innowacje w ING Banku Śląskim.
19.09.2022

Zmiany klimatu napełniają kieszeń ubezpieczycieli

Wzrost szkód katastroficznych, który był wyraźny już w ubiegłym roku, w tym okazał się jeszcze wyższy. Burze, gradobicia, powodzie i lokalne podtopienia, wichury, trąby powietrzne czy pożary wywołane suszą spowodowały, że w I półroczu liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom w ramach polis majątkowych i komunikacyjnych wzrosła o kilkadziesiąt procent.
09.08.2022

Ekstremalne zjawiska pogodowe związane z globalnym ociepleniem powodują coraz więcej strat

Koszty wywołane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi są coraz wyższe. Już w I półroczu ub.r. burze, gradobicia, wichury, podtopienia i ulewy spowodowały, że liczba szkód katastroficznych wzrosła aż o 41 proc. r/r. W pierwszej połowie tego roku ten wzrost sięga już ok. 80 proc. Z prognoz PIU wynika, że Polska będzie coraz bardziej narażona na negatywne efekty zmian klimatu i ekspozycji na ryzyko, ale z drugiej strony ubezpieczyciele są na ten scenariusz coraz lepiej przygotowani.
01.08.2022

Przestarzała infrastruktura uniemożliwia przeprowadzenie zielonej transformacji szpitali

Koszty opieki zdrowotnej, związane ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem powietrza, szacuje się na ok. 820 mld dol. rocznie, a według Światowej Organizacji Zdrowia co roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do 4,2 mln przedwczesnych zgonów – wynika z raportu „Zielone szpitale” UN Global Compact Network Poland.
27.07.2022

Trwają prace nad „Krajową Polityką Miejską 2030”. Najważniejszymi wyzwaniami uporządkowanie chaosu przestrzennego i adaptacja do zmian klimatu

– Mamy dosyć pozytywną ocenę tego dokumentu. Natomiast pytanie, na ile on faktycznie zostanie zrealizowany, bo w polskiej polityce publicznej często powstają dobre dokumenty, które potem zasilają półki archiwów, zamiast w praktyce kształtować rzeczywistość – mówi dr Jakub Szlachetko, prezes Instytutu Metropolitalnego, oceniając opublikowany niedawno projekt „Krajowej Polityki Miejskiej 2030”.
18.02.2022

Branża kosmetyczna szuka alternatyw dla plastiku. Popularność zyskują opakowania zwrotne i wielokrotnego użytku

Co roku branża kosmetyczna wykorzystuje ok. 70 tys. t opakowań z tworzyw sztucznych. Chociaż całkowita rezygnacja z plastiku nie jest możliwa, również ze względu na jego zalety, to firmy z tego sektora dążą do jego minimalizacji. Część z nich przestała go wykorzystywać w składach produktu.
11.01.2022

Zakład gazu ziemnego BP posiada certyfikat niskiej emisji metanu

Zakład w Teksasie otrzymał klasę "A" - co oznacza, że intensywność emisji metanu jest niższa niż 0,05 proc.
27.12.2021

Biznes wdraża zmiany klimatyczne szybciej niż politycy. Finansowanie projektów nieekologicznych wkrótce stanie się niemożliwe

Ostatnie lata były najgorętsze od 1850 roku, a w klimacie już zaszły zmiany, które są zauważalne w niemal każdym rejonie Ziemi. Wiele z nich jest niemożliwych do odwrócenia w skali stuleci lub tysiącleci – wskazali naukowcy w ostatnim raporcie IPCC, czyli Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu.
23.12.2021

Rolnicy inwestują w OZE

Panele fotowoltaiczne na dachach to coraz częstszy widok na polskiej wsi. Rolnicy coraz chętniej korzystają z rozwiązań OZE, w czym pomaga m.in. możliwość uzyskania dofinansowania z programu Agroenergia.
06.12.2021

Miliardowi ludzi grożą ekstremalne upały przy globalnym wzroście temperatury o 2 st. C

Przy globalnym wzroście temperatury o 2 st. C miliard ludzi znajdzie się w strefie ekstremalnych, zagrażających życiu upałów – informuje we wtorek "The Guardian", przekazując ostrzeżenie narodowego serwisu meteorologicznego Wielkiej Brytanii, Met Office.
10.11.2021

Eksperci postulują o lekcje edukacji klimatycznej w lesie, na łące lub w ogrodzie

Lekcje na łonie natury pozwalają lepiej zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie i uwiarygadniają przekazywane treści klimatyczne. I nie chodzi tylko o lekcje biologii, ale także języka polskiego, angielskiego czy plastyki. Więcej zajęć poza murami szkoły to jeden z najważniejszych postulatów zawartych w raporcie „Edukacja klimatyczna w Polsce” opublikowanym przez Global Compact Network Poland.
28.10.2021

Polsce potrzeba edukacji klimatycznej

Pogłębianie wiedzy dzieci i młodzieży na temat środowiska i ochrony klimatu – to główny cel wprowadzenia do szkół edukacji ekologicznej. Ruszają właśnie prace nad przygotowaniem takich lekcji.
18.08.2021

Edukacja klimatyczna ma trafić do szkół

Ponad 60 tys. osób podpisało się pod petycją o wprowadzenie edukacji klimatycznej do polskich szkół. Nowy przedmiot miałby m.in. uczyć młodych ludzi, jak zachowywać się podczas nagłych burz i powodzi, a także poruszać kwestie związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i powstawaniem nowych zawodów w tym obszarze.
29.07.2021

Czy unijna strategia bioróżnorodności uderzy w polski przemysł drzewny?

W Polsce chronione obszary Natura 2000 zajmują ok. 20 proc. powierzchni kraju. Zgodnie z unijną Strategią Bioróżnorodności 2030 ochroną trzeba będzie objąć jeszcze ok. 3 mln ha – wynika z szacunków Lasów Państwowych.
23.06.2021

Dendrolog: Nie ma dobrej metody usuwania gatunków inwazyjnych

Wszystkie metody zwalczania gatunków inwazyjnych w jakiś sposób szkodzą środowisku. Samo zaś rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych szkodzi bioróżnorodności. Jakim kosztem drzewa, będące gat. inwazyjnymi, mogą pomóc ze zwalczaniem skutków zmian klimatu? Mówi o tym dr Marcin K. Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN.
10.06.2021

Rekordowy poziom CO2, metanu i sześciofluorku siarki w atmosferze. Bez zmian czeka nas katastrofa klimatyczna

– Pandemia to mały problem, z którym ludzkość da sobie radę wcześniej czy później. Będą kolejne pandemie, na które musimy być przygotowani, a metody, które stosujemy, dają nadzieję, że poradzimy sobie z kolejnymi. Natomiast są znacznie większe problemy – zmiany klimatu uderzą w znacznie większą grupę osób i będą miały znacznie bardziej drastyczne konsekwencje niż pandemia COVID-19.
24.05.2021

Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej

Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej. Pierwszy zostanie założony na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego, drugi wokół zabytkowej willi Teodora Sixta w centrum miasta – podał w piątek bielski magistrat. Realizacja zakończy się w przyszłym roku.
14.05.2021

W Korei Płd. w efekcie zmian klimatycznych lato jest dłuższe o 20 dni

Lato w Korei Płd. trwa teraz o 20 dni dłużej niż na początku XX wieku, zima jest o 22 dni krótsza, a wiśnie zakwitły w tym roku w Seulu najwcześniej od 99 lat – podał w czwartek dziennik „Dzoson Ilbo”, cytując ustalenia państwowego urzędu meteorologicznego KMA.
29.04.2021

Sektor elektromobilności nie tylko wpływa korzystnie na klimat, ale też może tam powstać 10 tys. nowych miejsc pracy

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat zapotrzebowanie na pracowników z zakresu elektromobilności wzrosło o ponad 200 proc.; do końca 2022 r. w sektorze tym może powstać do 10 tys. nowych miejsc pracy - podało Bergman Engineering. Średnie zarobki w tej branży sięgają 10 tys. zł brutto.
28.04.2021

IKEA zainwestuje 4 miliardy euro w odnawialne źródła energii

Grupa Ingka, podmiot zarządzający międzynarodową siecią sklepów IKEA, poinformowała o ambitnym planie inwestycyjnym na najbliższe lata. Na kilka dni przed Dniem Ziemi zadeklarowała gotowość do inwestycji w odnawialne źródła energii w wysokości 4 mld euro. W ten sposób skandynawski producent mebli oraz detalista chce zmniejszyć swój wpływ na środowisko.
23.04.2021

Putin na czele walki ze zmianami klimatycznymi

Rosja zaprasza wszystkie kraje do dołączenia się do wspólnych projektów międzynarodowych mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin podczas wirtualnego szczytu klimatycznego z udziałem liderów 40 państw.
22.04.2021

MKiŚ wspiera drugą edycję "miasta z klimatem"

W tym roku resort klimatu i środowiska ma przedstawić pakiet regulacyjny mający wspierać miasta w adaptacji do zmian klimatu - poinformował w poniedziałek szef MKiŚ Michał Kurtyka. Wyjaśnił, że dotyczyć to ma m.in. kwestii planowania przestrzennego i ułatwień w ekologizacji transportu.
19.04.2021

Farmy wiatrowe na Bałtyku będą jednym z głównych tematów Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021

Zbliża się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021, podczas którego eksperci, przedstawiciele samorządów i rządu będą dyskutować nt. wyzwań związanych ze zmianami klimatu. W czasie trzech dni debat poruszone mają być kwestie m.in. walki ze smogiem, transformacji polskiej energetyki oraz budowy morskich farm wiatrowych w rejonie Bałtyku.
12.04.2021

Sekretarz generalny NATO: zmiany klimatyczne powodują, że świat jest mniej bezpieczny

Zmiany klimatyczne powodują, że świat staje się mniej bezpieczny - napisał w środę na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem z Johnem Kerrym, wysłannikiem prezydenta USA ds. zmian klimatu.
10.03.2021

Ekohydrolodzy uspokajają: prawdopodobieństwo suszy wiosną jest niższe niż w ubiegłym roku

Po dość wilgotnym lecie i opadach śniegu zimą rezerwy wody są znacznie większe niż przed rokiem, a prawdopodobieństwo suszy wiosną jest dużo niższe – ocenił ekohydrolog prof. Maciej Zalewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
09.03.2021

Zrozumieć lodowce

„Początek końca?” – to tytuł książki Julity Mańczak i glacjologa – dr. Jakuba Małeckiego, którzy postanowili zabrać czytelnika w daleką podróż do odległych krain, by przekonać się jak wygląda życie lodowca. Przystępnie wyjaśniają co oznacza topnienie lodu i jaka przyszłość czeka nas za 10, 20, 30 lat, jeśli nic nie zrobimy z postępującą zmianą klimatu. To jedna z tych lektur, po które warto sięgnąć, gdy za oknem szaro, a śnieg zimą powoli pozostaje wspomnieniem starszego pokolenia.
02.02.2021

Topnienie lodowców przyspiesza w rekordowym tempie

Tempo topnienia globalnych pokładów lodu w ciągu ostatnich 23 latach wzrosło. W latach 1994 - 2017 Ziemia straciła jego ilość odpowiadającą powierzchni Wielkiej Brytanii i grubości 100 metrów - wynika z badania zespołu z University of Leeds.
27.01.2021

Znajdujemy się w samym centrum kryzysu klimatycznego

10-11 grudnia 2020 r. w Radzie Europejskiej odbyło się głosowanie nad naszą przyszłością, a dokładniej nad wspólnym bezpieczeństwem klimatycznym. Rządzący państw członkowskich przyjęli właśnie unijny cel redukcji emisji na 2030 rok na poziomie 55% w odniesieniu do 1990 roku. Czy takie rozwiązanie uchroni nas przed katastrofą?
15.12.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z  prof. Janem Marcinem Węsławskim,  dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
10.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.