Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej

zk

14.05.2021 16:37 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej

Partnerzy portalu

Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej. Pierwszy zostanie założony na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego, drugi wokół zabytkowej willi Teodora Sixta w centrum miasta – podał w piątek bielski magistrat. Realizacja zakończy się w przyszłym roku.

„Założenie ogrodów to wspólna inicjatywa magistratu i stowarzyszenia ekologiczno-kulturalnego Klub Gaja w ramach projektu +Święto Drzewa – ogrody dla klimatu+. Projekt zostanie zainaugurowany w poniedziałek. Wówczas przedstawiciele miasta, bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Klubu Gaja, podpiszą porozumienie dotyczące powstania +Tajemniczego Ogrodu+” – poinformowała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego.

Na podstawie umowy trójstronnej gmina żydowska przekaże w bezpłatne użytkowanie na 30 lat niegrzebalną część kirkutu. Klub Gaja do jesieni br. przygotuje koncepcję ogrodu i nieodpłatnie przekaże ją miastu, które z kolei zrealizuje inwestycję.

Klejmont zaznaczyła, że założenie ogrodów poprzedzą warsztaty dla mieszkańców z udziałem ekspertów w ramach projektu +Święto Drzewa – ogrody dla klimatu+. Ich celem będzie wypracowanie koncepcji obu przestrzeni, zarówno na kirkucie, jak i przy willi Sixta w centrum Bielska-Białej.

„Na wyznaczonych terenach będzie się obywało m.in. sadzenie roślin i budowa schronień dla zwierząt. W planie są zajęcia dla młodzieży – społecznych opiekunów ogrodów, na temat zmian klimatu i ochrony bioróżnorodności połączone z pracami w ogrodach oraz poznawaniem historii i tradycji tych miejsc. Ogrody mają przyczynić się do poprawy infrastruktury miasta, która łagodzi skutki zmian klimatu i wspiera różnorodność biologiczną, a także do poszerzenia zakresu edukacji ekologicznej w mieście” – powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Szefowa bielskiej gminy żydowskiej Dorota Wiewióra jest zadowolona z powstania ogrodu. „Po II wojnie światowej teren niegrzebalnej części cmentarza służył jako pastwisko. Dopiero zorganizowanie się społeczności żydowskiej w Kongregacji Wyznania Mojżeszowego pozwoliło na zatrudnienie dozorcy. Wówczas i tak okoliczni mieszkańcy użytkowali ten grunt jako ogródki warzywne. Z biegiem czasu przybywało samosiejek, które teraz są już potężnym drzewami. Stały się one zielonymi płucami dla sąsiednich osiedli mieszkaniowych. Dlatego zaproponowana inicjatywa +Tajemniczego Ogrodu+ w tym miejscu bardzo nas cieszy” – powiedziała Wiewióra.

Drugi ogród powstanie przy zabytkowej willi Sixta, którą opiekuje się Galeria Bielska BWA. „We współpracy z młodzieżą wokół budynku powstaną przestrzenie do interwencji artystycznych łączących sztukę i ekologię. W wyborze i sadzeniu roślin, zwiększających różnorodność biologiczną ogrodu, będą uczestniczyli architekci, natomiast pod okiem artystów odbędzie się budowa budek lęgowych dla ptaków” – podała Emilia Klejmont.

Zdaniem dyrektor galerii Agaty Smalcerz, ogród willi pełen starych drzew, „jest wymarzonym miejscem do stworzenia tam ptasiej oazy”.

Danuta Przybyło, naczelnik wydziału ochrony środowiska i energii magistratu, podkreśliła, że samorządowi zależy na stworzeniu niewielkich terenów zielonych. „Ideą parków kieszonkowych jest zachowanie istniejącej zieleni drzewiastej po odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych i wkomponowanie innych roślin kwitnących i zielonych w sposób uporządkowany, umożliwiający zarówno odpoczynek, jak i kontakt z przyrodą” – wskazała.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.