Wynik wyszukiwania - "FCEV" - Wiadomości

Czy wodór stanie się kluczowym elementem tranformacji energetycznej?

W procesie transformacji energetycznej wodór ma potencjał stać się kluczowym czynnikiem napędowym. Jednak osiągnięcie tego wymaga współpracy na szczeblu międzynarodowym, obniżenia kosztów oraz integracji z istniejącymi systemami energetycznymi. Dopiero wtedy będziemy mogli wykorzystać jego pełny potencjał.
15.04.2024

W styczniu br. liczba osobowych aut elektrycznych wzrosła o 66 proc. r/r

W styczniu br. liczba osobowych aut elektrycznych w Polsce wzrosła o 66 proc. r/r do ponad 52 tys. szt. - wynika z Polish EV Outlook Index opublikowanego w środę. Dodano, że flota całkowicie elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych zwiększyła się do blisko 6 tys. szt. - o 75 proc. r/r.
21.02.2024

Iveco będzie produkować elektryczne ciężarówki

Firma Iveco ogłosiła, że będzie produkować i sprzedawać pod własną marką elektryczne pojazdy ciężarowe zasilane z akumulatorów oraz ogniw paliwowych. Jest to konsekwencja zakomunikowanego przez Iveco Group w czerwcu przejęcia w pełni i na wyłączność niemieckiej spółki powstałej z byłego joint-venture Nikola Iveco Europe.
01.08.2023

Wodór – bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych paliw

Kryzysy energetyczny oraz klimatyczny skutkują zwiększeniem zainteresowania wykorzystaniem do produkcji paliw Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Jednym z najbardziej przyszłościowych rozwiązań staje się wodór, który z powodzeniem jest wykorzystywany w przemyśle od dziesięcioleci. W związku z komercjalizacją wodoru i upowszechnieniem technologii FCEV pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa wprowadzanych rozwiązań.
27.03.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

PSPA: od wsparcia zależy, czy Polska będzie hubem produkcyjnym pojazdów zeroemisyjnych

Od instrumentów wsparcia zależy, czy Polska stanie się hubem produkcyjnym pojazdów zeroemisyjnych i ich podzespołów, czy też znaczenie przemysłu motoryzacyjnego w krajowej gospodarce będzie spadać - oceniło w środowym komentarzu Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
19.01.2023

KE ponownie zelektryzowała branżę motoryzacyjną

W ostatnim czasie doszło do porozumienia Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które z dużym prawdopodobieństwem przypieczętowało los silnika spalinowego. Niedawny wywiad komisarza Bretona pozwala jednak myśleć, że nie będzie to w 2035 roku.
16.11.2022

Niemal 260 tysięcy kilometrów zeroemisyjnie przejechanych po autostradach

Przez dwa wakacyjne miesiące użytkownicy samochodów elektrycznych nie płacili za przejazdy polskimi autostradami. W tym czasie pokonali ponad 256 tys. kilometrów, ograniczając emisje dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 33 tony.
24.10.2022

Przemysł motoryzacyjny szykuje się na technologiczne zmiany. Przyszłością są auta w pełni autonomiczne i całkowicie bezemisyjne

– Trendami, które zdominują transport przyszłości, będą elektromobilność i automatyzacja poruszania się samochodem – mówi Tomasz Mucha z Mercedes-Benz Polska. Jak wskazuje, to efekt rosnącej świadomości ekologicznej, wymogów regulacyjnych i rozwoju technologicznego, bo sztuczna inteligencja już dziś znajduje w motoryzacji coraz więcej zastosowań. To, jak może wyglądać ta branża pod koniec XXI wieku, ilustruje opracowany przez Mercedesa futurystyczny pojazd koncepcyjny F 015, który można zobaczyć na wystawie w warszawskim Centrum
21.09.2022

W 2023 roku na niemieckie drogi wyjadą wodorowe ciężarówki

Niemiecka firma transportowa Dachser poinformowała, że za kilka miesięcy planuje wdrożyć do codziennych usług przewozowych pierwsze ciężarówki napędzane wodorem.
04.08.2022

Już od 4 lipca darmowe autostradowe przejazdy dla pojazdów zeroemisyjnych

EV Klub Polska, Autopay, Wallbox oraz Partnerzy kampanii Elektromobilni.pl uruchomią od 4 lipca drugą odsłonę „Autostrady do elektromobilności”. Jest to efekt odniesionego sukcesu pierwszej edycji, kiedy zelektryfikowani kierowcy wykonali blisko 4 tys. darmowych przejazdów o łącznej długości ponad 160 tys. kilometrów i przyczynili się do redukcji niemal 19 tys. kg dwutlenku węgla.
04.07.2022

Dopłaty do używanych samochodów elektrycznych? Z taką inicjatywą wychodzi EV Klub Polska

Dotacje do używanych samochodów elektrycznych są niezbędne do rozwoju elektromobilności w Polsce na masową skalę – wynika z raportu EV Klub Polska, opracowanego we współpracy z PSPA i OTOMOTO.
10.05.2022

Nikola i Proterra podpisały umowę na dostawy akumulatorów do półciężarówek

Nikola Corporation zawarła wieloletnią umowę z firmą Proterra Inc. na długoterminowe dostawy akumulatorów do swoich półciężarówek o zerowej emisji spalin.
04.02.2022

Elektryk czy tankowanie wodorem, jak wygląda zielona motoryzacja

Najpierw usuńmy z drogi główne pytanie. Co to jest pojazd napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi? I czym różni się on od wielu pojazdów elektrycznych zasilanych z akumulatorów, które są wprowadzane na rynek przez producentów takich jak Jaguar i Audi, Nissan i Renault?
31.12.2021

Czy Chiny zdekarbonizują łańcuchy dostaw ciężarówkami napędzanymi wodorem?

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na chińskie drogi wyjechało 170 bezemisyjnych ciężkich pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi (FCEV) - napędzanych przez Johnson Matthey (JM) i Shanghai REFIRE Technology (REFIRE).
07.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Nikola i TC Energy łączą siły w celu stworzenia wielkoskalowych centrów czystego wodoru

Firmy zamierzają przyspieszyć wdrażanie pojazdów elektrycznych o dużej ładowności i bezemisyjnych ogniw paliwowych oraz wodoru w sektorach przemysłowych poprzez tworzenie hubów w kluczowych lokalizacjach geograficznych
06.11.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozwiązania, które zwiększą udział OZE w krajowym systemie m.in. w zakresie biometanu i klastrów energii

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem „nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw”. Celem nowych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii. Mają za zadanie także dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.
27.09.2021

Monitoring jakości powietrza z dronów – aplikacja UavMonitoring

W ramach współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. dotyczącej monitoringu jakości powietrza, przedstawiciele firmy SeaData oraz BGEO i Water Robotics 8 września gościli na terenach portowych. Mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania portu a przy okazji przetestowali czujnik YetiAir do monitoringu stężeń pyłów PM10 i PM2.5 z dronów. Zaprezentowali również działanie aplikacji UavMonitoring.
23.09.2021

Ponad 80 mln zł dotacji dla Śląska na zakup autobusów napędzanych wodorem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udzieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) dotacji w wysokości 81 mln zł na zakup 20 autobusów wodorowych.
15.09.2021

Zorganizuj Dzień Zrównoważonej Energii w ramach UE - EUSEW

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii lub EUSEW odbędzie się w formacie cyfrowym w dniach od 25 do 29 października, a rejestracja zostanie otwarta we wrześniu. Imprezy odbędą się w całej Europie, a wyróżniające się innowacyjne projekty zostaną nagrodzone w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
16.08.2021

Polska głównym beneficjentem Funduszu Modernizacyjnego

Udział Polski w Funduszu Modernizacyjnym wynosi 43,41 proc., co oznacza, że nasz kraj będzie głównym beneficjentem Funduszu i będzie dysponował wpływami ze sprzedaży co najmniej 119 mln uprawnień do emisji.
11.08.2021

Bałtyckie ryby trafiają na europejskie stoły - 27 czerwca światowym dniem rybołówstwa

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
25.06.2021

Do 2025 roku wszystkie Jaguary będą zielone

Land Rover pracuje nad prototypem pojazdu elektrycznego z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Testowanie koncepcji ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.
17.06.2021

Piwo o smaku... zmian klimatycznych

W USA powstało i zostało już wprowadzane na rynek, piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.
20.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.