Wynik wyszukiwania - "UNFCCC" - Wiadomości

Czas na atom. Pierwszy szczyt energii jądrowej Nuclear Energy Summit 2024

Za nami pierwszy w historii szczyt na najwyższym szczeblu poświęcony wyłącznie energii jądrowej, czyli Nuclear Energy Summit 2024. Przedstawiciele kilkudziesięciu krajów uczestniczący w szczycie podkreślili znaczenie wykorzystania energii jądrowej do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego.
29.03.2024

2023 rok za nami. Energia wiatrowa i energia słoneczna na fali wznoszącej

Za nami 2023 rok, przez co możemy pokusić się o podsumowanie sytuacji w sektorze odnawialnych źródeł energii z perspektywy minionych 12 miesięcy. Zeszły rok obfitował w kolejne rekordy oddawanych mocy, pomimo trudności będących pokłosiem spowolnienia gospodarczego oraz zawirowań geopolitycznych, na czele z trwającym niemal 2 lata konfliktem rosyjsko-ukraińskim.
15.01.2024

Awantura o paliwa kopalne. Czy będzie czym zatankować auto?

Nie milkną echa szczytu klimatycznego COP28, który jest już za nami. Jednym z głównych wątków, będącym zarazem źródłem kontrowersji oraz debat, były temat perspektyw dalszego wykorzystania paliw kopalnych. Mając na uwadze tarcia między apologetami paliw kopalnych a zwolennikami zielonej energii, można zastanowić się, czy ich przyszłość jawi się w czarnych barwach, czy też przeciętny Kowalski może założyć różowe okulary, tankując swoje auto?
23.12.2023

ACI ogłosił swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju na szczycie klimatycznym ONZ

Amerykański Instytut Betonu (American Concrete Institute, ACI), oraz NEU: Centrum Doskonałości ACI ds. Betonu Neutralnego Emisyjnie (ACI Center of Excellence for Carbon Neutral Concrete), przekażą kluczowe ogłoszenie dotyczące zrównoważonego rozwoju podczas szczytu klimatycznego COP28, który odbędzie się w dniach 30 listopada - 12 grudnia 2023 r. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
23.11.2023

Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny uruchamia oficjalną ogólnodostępną stronę internetową

Oficjalna strona internetowa Światowego Młodzieżowego Tygodnia Klimatycznego („Tydzień”) już działa. Wystosowano apel skierowany do międzynarodowych grup interesariuszy w sprawie rejestracji ich wydarzeń i okazania wsparcia dla działań nowego pokolenia na rzecz klimatu. Zainteresowane osoby i organizacje mogą znaleźć stronę pod adresem: Global Youth Climate Week.
21.10.2023

Energia z wodoru a braki regulacyjne w polskim systemie prawnym (nowe regulacje od 2023 roku)

W dzisiejszym artykule autorzy skupią się na nowych regulacjach, które mają wejść w styczniu 2023 r., a które dotyczą pozyskiwania energii z wodoru. Czy faktycznie akty prawne, które staną się częścią polskiego systemu prawnego z dniem 1 stycznia 2023 r., rozwiązują wcześniej zgłaszane problemy regulacyjne związane z wytwarzaniem energii z wodoru? Czy inwestorzy, zamierzający skupić się na tym źródle energii, mogą bezpiecznie planować swoje inwestycje? Na te pytanie autorzy niniejszego artykułu postarają się w sposób ese
22.06.2023

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
15.06.2023

Zakończenie szczytu klimatycznego COP27

W niedzielę 20 listopada 2022 r. we wczesnych godzinach porannych zakończyła się w Szarm el-Szejk w Egipcie konferencja klimatyczna UNFCCC COP27. Delegacja Polski do ostatnich chwil aktywnie brała udział w uzgadnianiu wyników szczytu.
23.11.2022

Geblewicz na COP27: kontakty między samorządami kluczowe w walce ze zmianami klimatu

Kontakty pomiędzy miastami i regionami powinny być intensyfikowane, jeżeli chcemy być skuteczni w walce ze zmianami klimatu – podkreślił na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie (COP27) marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
18.11.2022

Marszałek Śląska: oczekuję, że na szczycie klimatycznym zapadną ważne decyzje

Oczekuję, że na szczycie klimatycznym COP27 zapadną ważne decyzje, których potrzebują Europa, Polska i sam Śląsk, będący największym regionem węglowym na kontynencie – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
17.11.2022

Trzaskowski na COP27: wojna nie może być pretekstem do zatrzymania transformacji energetycznej

Nie możemy używać wojny jako pretekstu do zatrzymania transformacji energetycznej – powiedział w poniedziałek na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie (COP27) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Samorządowiec bierze udział w wydarzeniach towarzyszących drugiemu tygodniowi konferencji w Szarm-el Szejk jako członek Europejskiego Komitetu Regionów.
15.11.2022

Rozpoczął się szczyt COP27; wśród tematów pomoc krajom najbardziej zagrożonym kryzysem klimatycznym

Delegaci z blisko 200 krajów przybyli w niedzielę do Szarm el-Szejk w Egipcie na 27. konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu COP27, gdzie będą dyskutować m.in. o rekompensatach szkód związanych z globalnym ociepleniem dla biedniejszych krajów. Ten kontrowersyjny temat został umieszczony w porządku obrad po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia rozmów klimatycznych dekady temu.
06.11.2022

Interesariusze z 6 kontynentów wspólnie rozpoczynają Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny

Ponad 100 instytucji, organizacji i sieci z 6 kontynentów wspólnie zainaugurowało dziś Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny.
31.10.2022

Król Karol będzie gospodarzem konferencji przed COP27

W najbliższy piątek w Pałacu Buckingham, odbędzie się konferencja poprzedzająca COP27 - jej gospodarzem będzie król Karol.
31.10.2022

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
29.06.2022

Dr J. Filipiak: Za globalne ocieplenie odpowiada ludzkość [WYWIAD]

Jest zwolennikiem faktu istnienia współczesnej zmiany klimatu, objawianej w ocieplaniu się świata, zakwaszaniu oceanów i naruszeniu równowagi lądolodów. Dr Janusz Filipiak, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii Instytutu Geografii UG oraz pracownik IMGW-PIB, w rozmowie z PAP przyznał, że to ludzkość jest winna ociepleniu klimatu.
19.06.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o działaniach na rzecz klimatu

Podsumowanie wspólnych działań na rzecz klimatu na przestrzeni ostatnich 30 lat i perspektywa dalszego zaangażowania w kwestie Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (UNFCCC) to główne tematy spotkania „Sixth Ministerial on Climate Action”. W wydarzeniu, które odbyło się 31 maja 2022 r. w Sztokholmie, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
02.06.2022

Badanie: na świecie rządy przyznają rocznie 1,8 bln USD firmom szkodzącym środowisku

Rządy państw na całym świecie przyznają rocznie co najmniej 1,8 bln dolarów subsydiów przedsiębiorstwom, których działalność ma szkodliwy wpływ na środowisko - wynika z opublikowanego w czwartek raportu sieci organizacji zajmujących się ochroną środowiska, Business for Nature.
18.02.2022

Kryzys klimatyczny wywoła turbulencje w gospodarce

To, jak bardzo zmiany klimatyczne zaszkodzą gospodarce zależy m.in. od tempa wdrażania działań na rzecz klimatu. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, z realizacją podjętych przez państwa zobowiązań bywa różnie.
07.01.2022

Polacy przejechali ponad 10000 km samochodami elektrycznymi na COP26 w Glasgow

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) zrealizowała projekt The eMobi Road to COP26, czyli zeroemisyjną wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję w sprawie ustanowienia przez ONZ Światowego Dnia Elektromobilności. Wydarzenie zostało zainaugurowane 19 października 2021 r. przy udziale ministra i prezydenta COP24 w Katowicach - Michała Kurtyki.
17.11.2021

Trzaskowski: być może uda się osiągnąć neutralność klimatyczną Warszawy szybciej niż do 2050 r.

Podtrzymujemy naszą ambicję, żeby Warszawa była neutralna klimatycznie do roku 2050, być może nawet uda się to zrobić szybciej – powiedział w piątek Serwisowi Samorządowemu PAP prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W momencie nadania depeszy w Glasgow trwa konferencja klimatyczna ONZ (COP26).
15.11.2021

1 listopada premier Morawiecki weźmie udział w szczycie klimatycznym ONZ COP26 w Glasgow

1 listopada premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w najważniejszej części COP26, czyli Szczycie Liderów - spotkaniu wysokiego szczebla głów państw i szefów rządów - poinformowało CIR. Premier poruszy kwestie związane z solidarnością, sprawiedliwą transformacją, tanią energią i czystym środowiskiem.
30.10.2021

Chiny formalnie zaktualizowały w ONZ cele klimatyczne

Chiny zgłosiły do ONZ zaktualizowane krajowe cele klimatyczne (NDC), formalnie potwierdzając przed szczytem COP26 w Glasgow wcześniejsze zapowiedzi przywódcy kraju Xi Jinpinga w sprawie redukcji emisji – podały w czwartek agencje na podstawie rejestru ONZ.
29.10.2021

Badania: koncerny Total i Elf lobbowały przeciwko redukcji emisji

Badania francuskich i amerykańskich naukowców pokazują, że francuskie koncerny Total i Elf, podobnie jak amerykańskie firmy, starały się w przeszłości zatrzeć prawdę o wpływie człowieka na globalne ocieplenie i lobbowały przeciwko redukcji emisji. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią 0,2 proc. działalności Total Energies – pisze w środę dziennik „Le Monde”.
20.10.2021

Severn Trent wyprodukuje dodatkowe 95 mln litrów wody dzięki technologii niskoemisyjnej

Wodociągi Severn Trent z siedzibą w Coventry ogłosiło, że wyprodukuje dodatkowe 95 milionów litrów wody przy użyciu innowacyjnej technologii niskoemisyjnej, aby zminimalizować zagrożenie niedoborem wody.
04.10.2021

Minister Michał Kurtyka na spotkaniu poprzedzającym COP26

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka wziął udział w spotkaniu przygotowawczym do Konferencji Stron Konwencji UNFCCC – COP26.
29.07.2021

Prezydent Biden chce przyspieszyć działania na rzecz ochrony klimatu

Z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena w czwartek rozpocznie się dwudniowy wirtualny szczyt klimatyczny z udziałem przywódców 40 państw. Cel - to podkreślenie konieczności pilnych działań oraz korzyści gospodarczych wynikających z ambitniejszego podejścia do ochrony klimatu.
22.04.2021

Gdynia wśród 27 europejskich miast rewolucjonizuje transport bezemisyjny

Europejskie miasta postulują do Komisji Europejskiej, aby już w 2030 roku połowa nowych samochodów dostawczych była pojazdami elektrycznymi. Pod listem, który poparło kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów z różnych państw, podpisał się także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
25.03.2021

Guterres: Raport klimatyczny ONZ „czerwonym alarmem” dla naszej planety

Szef ONZ Antonio Guterres uznał w piątek rok 2021 za przełomowy, aby stawić czoła globalnemu kryzysowi klimatycznemu. Przekonywał, że raport Narodów Zjednoczonych w tej sprawie jest „czerwonym alarmem” dla naszej planety.
27.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.