Interesariusze z 6 kontynentów wspólnie rozpoczynają Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny

zk

31.10.2022 20:51 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Interesariusze z 6 kontynentów wspólnie rozpoczynają Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny

Partnerzy portalu

Interesariusze z 6 kontynentów wspólnie rozpoczynają Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Plan działania na rzecz globalnego rozwoju młodzieży i Światowego Tygodnia Młodzieży na rzecz Klimatu rozpoczął się 31 października na Uniwersytecie Tsinghua. [Zdjęcie dzięki uprzejmości Uniwersytetu Tsinghua]

Ponad 100 instytucji, organizacji i sieci z 6 kontynentów wspólnie zainaugurowało dziś Światowy Młodzieżowy Tydzień Klimatyczny.

Celem Światowego Młodzieżowego Tygodnia Klimatycznego (Tydzień), przypadającego na tydzień przed każdą Konferencją Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, jest wniesienie wkładu w mechanizm globalnego zarządzania klimatem poprzez działania klimatyczne podejmowane przez grupy młodzieży z całego świata, które pozwalają im wyrazić zaangażowanie w sprawy klimatyczne i przygotowują młodzież do aktywnego udziału w budowaniu zeroemisyjnej przyszłości dla wszystkich.

Tydzień, którego organizowanie Światowe Stowarzyszenie Uniwersytetów ds. Zmian Klimatu (Global Alliance of Universities on Climate, GAUC) zaproponowało Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu w styczniu 2022 r., został uznany przez byłą sekretarz wykonawczą UNFCCC, Patricię Espinosę, za „istotny wkład w proces tworzenia UNFCCC”. Od tego czasu Tydzień zyskał poparcie czołowych organizacji międzynarodowych, między innymi UNESCO, Bloomberg i Fundacji Rockefellera.

Aby zmaksymalizować skutki Tygodnia i zachęcić większą rzeszę osób do wzięcia w nim udziału, GAUC we wrześniu zaapelował o zgłaszanie się współinicjatorów tego wydarzenia i spotkał się z pozytywnym odzewem wielu partnerów z całego świata.

W ciągu zaledwie miesiąca aktywny udział we wspieraniu działań klimatycznych młodzieży zgłosiło ponad 100 współinicjatorów z 6 kontynentów wywodzących się z różnych środowisk, w tym z kręgów akademickich i ośrodków analitycznych, znane marki z sektora prywatnego, agencje medialne, organizacje charytatywne, organizacje międzynarodowe i regionalne, organizacje pozarządowe i społeczeństwo obywatelskie.

„Różnorodność geologiczna i branżowa współinicjatorów odzwierciedla zaangażowanie wielu interesariuszy w walkę ze zmianami klimatu - powiedział YANG Bin, przewodniczący komitetu wykonawczego GAUC i wiceprezes Tsinghua, jednego z uniwersytetów - założycieli GAUC. - Tego zaangażowania świat potrzebuje w tym krytycznym czasie”.

Trwający 5 dni, do dnia 4 listopada inauguracyjny Tydzień będzie obfitował w szereg zróżnicowanych wydarzeń organizowanych przez współinicjatorów, które mają zapoznać młodzież z różnymi perspektywami podejścia do wyzwań. Podczas Tygodnia odbędzie się również Światowy Młodzieżowy Szczyt w Sprawie Zeroemisyjnej Przyszłości, wydarzenie skierowane do młodzieży organizowane przez Ambasadorów Światowej Młodzieży przy GAUC, na którym zaprezentowane zostaną interdyscyplinarne rozwiązania wyzwań klimatycznych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29537,00 $ tona 1,07% 1 lut
 Cynk 3439,00 $ tona 0,91% 1 lut
 Aluminium 2610,00 $ tona 3,04% 1 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.