EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

zk

29.06.2022 14:17 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Partnerzy portalu

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r. - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Nicholas Doherty/Unsplash

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.  

Do 2025 roku spółka planuje zainwestować 1,5 mld EUR w rozwój energetyki wiatrowej na oceanach, wzmacniając tym samym swoje zaangażowanie na rzecz przyspieszenia transformacji energetycznej, w tym przez wspieranie realizacji obiektów offshore. W przyszłym tygodniu Grupa EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ (UN Ocean Conference), podczas której ogłosi swoją strategię inwestycyjną oraz zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju w tym obszarze.  
 
Zgodnie z planem strategicznym EDP ogłoszonym w 2021 roku, Grupa zainwestuje 1,5 mld EUR we wsparcie realizacji celów w zakresie zwiększenia łącznej mocy zainstalowanej w obiektach Ocean Winds (OW) – przedsięwzięcia joint venture, w którym EDPR i Engie mają po połowie udziałów, i które jest liderem rynku w obszarze pływających farm wiatrowych. Do 2025 r. OW planuje zwiększyć swój portfel aktywów o dodatkowe 5 do 7 GW mocy zainstalowanej w obiektach w fazie eksploatacji lub na etapie budowy oraz o 5 do 10 GW mocy w inwestycjach na zaawansowanym etapie rozwoju.  
 
Założone w 2020 r. OW zwiększyło moc zainstalowaną w swoim portfelu z 1,5 GW w obiektach na etapie budowy i 4 GW w obiektach na etapie przygotowań do łącznej mocy przekraczającej 11 GW w obiektach zlokalizowanych na siedmiu rynkach. Inwestycje OW w branży offshore stanowią siłę napędową niebieskiej gospodarki i w pełni wpisują się w zobowiązania EDP w zakresie zrównoważonego rozwoju naszej planety. Ponadto przyczyniają się one do bliskiej współpracy z lokalnymi ekosystemami i społecznościami. Obecnie moc zainstalowana w obiektach offshore na całym świecie wynosi około 40 GW; według prognoz ma się ona zwiększyć do ponad 200 GW do 2030 r. i do ponad 1500 GW do 2050 r.  
 
W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w trwającej od 27 czerwca do 1 lipca Konferencji Oceanicznej organizowanej pod egidą ONZ w Lizbonie. Grupa ogłosi tam swoje plany inwestycyjne w projekty offshore na oceanach, zgodnie z przyświecającym spółce celem odejścia od wytwarzania energii z węgla do 2025 r. i przejścia w 100% na OZE do 2030 roku. Konferencja otwiera przed Grupą możliwość podkreślenia aktywnej roli, którą odgrywa ona w upowszechnianiu zrównoważonego podejścia do oceanów w krytycznym z perspektywy naszej planety momencie, a także do zwiększenia ambicji i zmobilizowania całej branży do wspólnych wysiłków w kontekście wyzwań, które wiążą się z walką o złagodzenie zmian klimatu. Konferencja stanowi również szansę na omówienie innowacyjnych oceanicznych projektów OZE, w tym Windfloat Atlantic – pionierskiej inwestycji w pływającą farmę wiatrową u wybrzeża Viana do Castelo. Technologia ta prawdopodobnie stanie się najszybciej rozwijającym się rozwiązaniem w branży offshore.  
 
– Nadszedł czas na konsekwentne i wspólne działania, zmierzające do uczynienia naszego świata lepszym miejscem dla przyszłych pokoleń. EDP zamierza czynnie angażować się w te zmiany i stawia sobie ambitne cele w zakresie transformacji energetycznej, w tym obszarach morskiej energetyki wiatrowej i pływających farm fotowoltaicznych. Oprócz potencjalnie wysokiej rentowności, takie inwestycje niosą ze sobą wyraźne korzyści gospodarcze i środowiskowe, które EDP ma zamiar nieustannie wspierać, a także sprzyjają zrównoważonemu wykorzystaniu oceanów, zgodnie z założeniami Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i celów określonych w porozumieniu paryskim – podkreśla Miguel Stilwell d’Andrade, CEO EDP.
 
Idąc o krok dalej w realizacji swoich zobowiązań dotyczących oceanów, EDP, EDP Renewables i Ocean Winds dołączyły niedawno do grona sygnatariuszy „Dziewięciu zasad zrównoważonego wykorzystania oceanów” ustanowionych przez ONZ Global Compact (specjalnej inicjatywi Sekretarza Generalnego ONZ poświęconą mobilizacji przedsiębiorstw do przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju), które stanowią ramy dla zrównoważonego prowadzenia działalności gospodarczej we wszystkich gałęziach przemysłu w regionach na całym świecie. To jasny sygnał, że Grupa EDP dostrzega pilną potrzebę i globalne znaczenie dbania o dobry stan oceanów i zobowiązuje się do propagowania zrównoważonego wykorzystania tych obszarów dla obecnych i przyszłych pokoleń.
 
Uczestnictwo EDP w debacie o niebieskiej gospodarce
 
Tematyka Konferencji Oceanicznej ONZ jest bardzo bliska EDP: Grupa już 20 lat temu przyjęła strategię zakładającą koncentrację na odnawialnych źródłach energii – a w szczególności na morskiej energii wiatrowej – które to zobowiązanie wzmacnia teraz podkreślając zrównoważone działania z wykorzystaniem tego zasobu. Dlatego, poza udziałem w głównym wydarzeniu, EDP będzie promować i uczestniczyć w szeregu innych inicjatyw związanych z tematyką oceaniczną:
 
•    Wraz z Conselho Empresarial para o Desenvolvimento Sustentável (BCSD Portugalia), EDP będzie promować „Business4Ocean”, wydarzenie, które odbędzie się w związku z Konferencją 1 lipca w Convento do Beato. W spotkaniu, którego celem jest promowanie debaty na temat zrównoważonego rozwoju, finansowania i możliwości, jakie stwarza energia oceaniczna, udział wezmą uznani eksperci, m.in. António Costa Silva, minister gospodarki i morza, Sylvia Earle, znana biolożka morska z National Geographic Society, António Pires de Lima, przewodniczący BCSD Portugal i Miguel Stilwell d’Andrade, dyrektor generalny EDP.
•    EDP weźmie też udział w rozmowie „From Lisbon to Sharm el-Sheikh: Accelerating Ocean-Based Climate Solutions”, która odbędzie się w ramach konferencji 27 czerwca i postara odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób potencjał oceanu może pomóc w osiągnięciu celu ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C do 2050 roku. Miguel Setas, członek zarządu Grupy EDP, zabierze głos w debacie zorganizowanej przez ONZ Global Compact, High Level Climate Champions, Ocean and Climate Platform, UNFCCC oraz rządy Portugalii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii, z udziałem liderów biznesu, instytucji finansowych, organizacji pozarządowych i przedstawicieli rządów.
•    28 czerwca Rui Teixeira, dyrektor finansowy EDP, weźmie z kolei udział w „Ocean Finance Breakfast” organizowanym przez BBVA i UN Global Compact, podczas którego opowie, w jaki sposób inwestycje EDP w morską energię wiatrową i jej zaangażowanie w transformację energetyczną przyczyniają się do bardziej zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem oceanów. W wydarzeniu wezmą udział dyrektorzy generalni i inne strony zainteresowane dyskusją na temat finansowania łańcucha wartości oraz transferu finansowania z sektora publicznego i prywatnego do niebieskiej gospodarki poprzez opracowanie atrakcyjnego schematu inwestycji oceanicznych.
•    28 czerwca EDP weźmie także udział w „Sustainable Blue Economy Investment Forum” organizowanym przez rządy Portugalii i Kenii w Centrum Kongresowym Estoril. Celem spotkania, którego prelegentem będzie Miguel Stilwell d’Andrede, jest promowanie debaty na temat globalnych standardów dotyczących polityki zrównoważonego rozwoju w obszarze niebieskiej gospodarki, będącej wsparciem dla instrumentów finansowych, inwestycji i decyzji biznesowych.
•    29 czerwca w Jardim da Música w Lizbonie wraz z organizacją Turismo de Portugal i Meo EDP zorganizuje również „Let’s Sea”, wydarzenie poświęcone zrównoważonemu rozwojowi branży surfingowej. W spotkaniu weźmie udział Vera Pinto Pereira, członkini zarządu grupy EDP, która podkreśli znaczenie promowania talentów i odpowiedzialności społecznej w tej dziedzinie.
 


O EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie, obecnym na 26 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku.  Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie; ponadto spółka prowadzi biura regionalne w Houston, São Paulo i w Singapurze oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową oraz rozproszone, morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2022 w USA i Top Employer 2022 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index.

EDPR należy do EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przywiązuje szczególną wagę do dekarbonizacji.  Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki), EDP ma zintegrowaną obecność na rynku usług komunalnych w Portugalii, Hiszpanii i Brazylii, w tym w obszarze sieci energetycznych, rozwiązań dla klientów i zarządzania energią.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.