Wynik wyszukiwania - "agencja kosmiczna" - Wiadomości

Badania nad czystą energią z kosmosu

W ramach nowej inicjatywy SOLARIS Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wspiera badania nad technologią przesyłania energii z orbity na Ziemię. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć przedsiębiorstwa, dostawcy energii i decydenci.
18.04.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Orbitalne elektrownie coraz bliżej

Naukowcy z Caltech przesłali energię z kosmosu na dach swojego laboratorium. To jeden z pierwszych kroków w kierunku kosmicznych elektrowni słonecznych, które, zdaniem ekspertów zapewniłyby łatwy dostęp do energii dla całej planety.
24.07.2023

Polska może być liderem w wydobywaniu minerałów na Księżycu

Wydobywanie minerałów na Księżycu to obszar, w którym Polska może się wybić na pozycję lidera w wyścigu o eksplorację Księżyca - powiedział PAP dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Jego zespół stworzył przyrząd, który wskaże, gdzie dokładnie na Księżycu znajdują się surowce metaliczne i energetyczne.
23.06.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Polska kluczowym krajem na mapie wodorowej Europy

W dniach od 16 do 17 maja w Poznań Congress Center odbywa się 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. W stolicy Wielkopolski zostało podpisane historyczne porozumienie będące pierwszą ponadnarodową inicjatywą wodorową państw Europy Środkowej i krajów bałtyckich.
19.05.2023

W Poznaniu o przyszłości technologii wodorowych

Europa jest zgodna – bezpieczna przyszłość oparta musi być na energetycznej niezależności. W procesie tym kluczową rolę odgrywać będzie wodór. Eksperci i decydenci związani z wodorowym rynkiem pojawią się w Poznaniu w dniach 16-17 maja, aby wziąć udział w 2. Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Podczas wydarzenia podpisane zostanie ponadnarodowe porozumienie państw Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich – 3 Seas Hydrogen Council.
15.05.2023

Wody coraz cieplejsze. To nie jest dobra informacja

Światowa Organizacja Meteorologiczna podała, że w zeszłym roku oceany na planecie były najcieplejsze w historii. To kolejny element globalnego ocieplenia klimatu.
25.04.2023

W Wielkiej Brytanii ma powstać księżycowy reaktor jądrowy od Rolls-Royce

Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła wsparcie dla projektu firmy Rolls-Royce, który dotyczy budowy nuklearnego reaktora na potrzeby misji na księżycowych. Miałby on działać na powierzchni Srebrnego Globu i zapewniać energię astronautom.
21.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 - zakończone!

Przez dwa dni targowe spotykała się młodzież szkół średnich, studenci, a nawet uczniowie szkół podstawowych z ponad 80 wystawcami I edukacyjnych targów kariery EDU OFFSHORE WIND!
17.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 – pasja do zielonej energetyki [ZDJĘCIA]

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 – to spotkanie ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych) i studentów z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej, wyższych uczelni, instytucji samorządowych, organizacji pracodawców i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
14.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
13.03.2023

NASA zapowiedziała opracowanie rakiety o napędzie jądrowym do 2027 roku

Agencja kosmiczna NASA i agencja Pentagonu DARPA zapowiedziały we wtorek, że planują do 2027 r. opracować i zademonstrować rakietę o napędzie jądrowym. Nowy typ rakiety, nazwany DRACO, ma ułatwić załogowe loty na Marsa.
24.01.2023

Śląska spółka wyprodukuje panele do modułu stacji kosmicznej Lunar Gateway

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL) podpisało kontrakt na wytwarzanie paneli strukturalnych służących do budowy jednego z modułów międzynarodowej stacji kosmicznej Lunar Gateway, która zostanie umieszczona na orbicie okołoksiężycowej.
03.10.2022

Science fiction? Niekoniecznie - orbitalne elektrownie solarne to nie fantastyka

Naukowcy i biznes coraz śmielej mówią o budowie orbitalnych elektrowni solarnych. Taka elektrownia na orbicie okołoziemskiej mogłaby działać prawie całą dobę - i z wyższą wydajnością, niż na Ziemi. Wlk. Brytania rozważa budowę takich systemów. Polska mogłaby w tym projekcie uczestniczyć - mówi PAP dr Adam J. Zwierzyński z AGH.
12.09.2022

Sieć Badawcza Łukasiewicz: jest umowa na produkcję innowacyjnego poduszkowca

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa podpisał umowę na produkcję komercyjną innowacyjnego poduszkowca. Pojazd ma lepsze możliwości poruszania się niż inne tego typu konstrukcje – może być wykorzystywany m.in. przez straż graniczną, policję wodną i wojsko.
09.09.2022

Kosmiczne śmieci - jakie jest prawdopodobiestwo, że zabiją człowieka?

Prawdopodobieństwo, że w wyniku lądowania śmieci kosmicznych na Ziemi, w ciągu najbliższej dekady zginie człowiek, wynosi ok. 10 proc. - ostrzegają naukowcy. Wyniki badania zostały opublikowane w "Nature Astronomy".
04.08.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Agencja kosmiczna: nasz satelita prawie zderzył się z rosyjskim „odpadem kosmicznym”

Jeden z chińskich satelitów badawczych prawie zderzył się z pozostającym na orbicie rosyjskim „odpadem kosmicznym”, który przeleciał w odległości zaledwie 14,5 metra od niego – podały w czwartek media, cytując komunikat chińskiej agencji kosmicznej CNSA.
21.01.2022

Inżynierowie z NASA pracują nad elektrycznymi samolotami

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zamierza przyczynić się do redukcji śladów węglowych w przestrzeni powietrznej i w tym celu pracuje z firmą Ampaire nad samolotami zasilanymi energią elektryczną - podał we wtorek "The Guardian".
19.05.2021

Kanada: Konkurs na produkcję kosmicznej żywności

Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) ogłosiła wspólnie z amerykańską NASA konkurs na skuteczne metody produkcji żywności w kosmosie. Rezultaty mogą jednak pomóc także w zapewnieniu żywności na Ziemi, np. mieszkańcom odległych rejonów.
27.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.