Polska kluczowym krajem na mapie wodorowej Europy

zk

19.05.2023 10:22
Strona główna Energetyka, OZE Polska kluczowym krajem na mapie wodorowej Europy

Partnerzy portalu

Polska kluczowym krajem na mapie wodorowej Europy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. H2Poland

W dniach od 16 do 17 maja w Poznań Congress Center odbywa się 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. W stolicy Wielkopolski zostało podpisane historyczne porozumienie będące pierwszą ponadnarodową inicjatywą wodorową państw Europy Środkowej i krajów bałtyckich.

Nawiązana współpraca przyczyni się do stworzenia wodorowej platformy służącej do wymiany doświadczeń i podejmowania wspólnych działań wspierających kraje i samorządy Europy Środkowej i Wschodniej na drodze do zielonej transformacji. Sygnatariuszami byli:

·        Vaclav Bystriansky, Czech Technological Hydrogen Platform (HYTEP) (Czechy)

·        István Lepsény, Hungarian Hydrogen Technology Association (Węgry)

·        Damian Mucha, Klaster Technologii Wodorowych (Polska)

·        Sven Parkel, Estonian Hydrogen Cluster (Estonia)

·        Paweł Piotrowicz, Hydrogen Poland (Polska)

·        Oleksandr Riepkin, Ukrainian Hydrogen Council (Ukraina)

·        Ján Weiterschütz, Slovak National Hydrogen Association (Słowacja)

Ta inicjatywa jest doskonałym startem do budowania partnerstwa biznesowego. Unia Europejska musi być silna jako całość i rozwijać się równomiernie” – mówił podczas uroczystości podpisania porozumienia Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Pierwszego dnia forum H2POLAND odbyło się kilkadziesiąt debat i prezentacji oraz warsztaty „Strategia rozwoju dolin wodorowych w Polsce” organizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Bardzo duże zainteresowanie jakim cieszy się wydarzenie pokazuje, że wodór to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź transformacji energetycznej. „Już nie OZE a H2OZE – podkreślał Ireneusz Zyska –  Zielony wodór będzie immanentną częścią systemu energetycznego”.

Uczestnicy wydarzenia zgodnie podkreślali, że kluczowa dla rozwoju technologii wodorowych jest współpraca – międzysektorowa, stąd inicjatywy takie jak program edukacyjny Akademia H2 zainicjowana przez PKN ORLEN czy Idea 3W Banku Gospodarstwa Krajowego łącząca biznes, naukę oraz sektor publiczny. O korzyściach płynących z energetyki wodorowej przekonać można się także odwiedzając część ekspozycyjną H2POLAND.

Drugi dzień Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND otworzy Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. W programie m.in. wystąpienie online Fransa Timmermansa oraz prezentacje dobrych praktyk z Polski i zagranicy. Wstęp na poznańskie wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej informacji: https://h2poland.com.pl/pl/

 

***

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND jest odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko i zeroemisyjnych. To przestrzeń do międzyśrodowiskowej współpracy  biznesu, nauki, samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych na rzecz maksymalizacji udziału polskich zasobów produkcyjnych i usługowych w realizacji inwestycji wodorowych. Unikalność wydarzenia opiera się na połączeniu ekspozycji targowej z częścią konferencyjną, zaś tematyka wpisuje się w plan REPowerEU. Gospodarka wodorowa jest jednym z kluczowych kierunków ograniczania globalnych zmian klimatu.  II edycja H2POLAND odbędzie się w Poznań Congress Center 16-17 maja 2023.

Organizator: Grupa MTP

Patronat Honorowy: Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Miasto Poznań

Region Gospodarz: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Partner Strategiczny: PKN Orlen

Patronat Merytoryczny: EY, Hydrogen Poland, Hynfra, Klaster Technologii Wodorowych, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, TÜV SÜD

Patronat Branżowy: Polska Organizacja Biometanu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Polski Klaster Technologii Kompozytowych, Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii

Partner Generalny: Idea 3W

Partner Gold: Grupa Technologiczna ASE, Toyota Central Europe

Partnerzy: Air Products, Agencja Rozwoju Przemysłu, Bürkert Fluid Control Systems, European Energy, Gaznet, Impact Clean Power Technology, KAWASAKI Gas Turbine Europe, PESA, Politechnika Gdańska, PRF, ZE PAK

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.