I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 – pasja do zielonej energetyki [ZDJĘCIA]

zk

14.03.2023 14:24 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 – pasja do zielonej energetyki [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 – pasja do zielonej energetyki [ZDJĘCIA] - ZielonaGospodarka.pl
Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 – to spotkanie ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych) i studentów z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej, wyższych uczelni, instytucji samorządowych, organizacji pracodawców i nie tylko, z Polski i z zagranicy.

Jeszcze przed 9.00 rano 14 marca br. zaczęły przyjeżdżać pierwsze autokary z młodzieżą szkół średnich z województwa pomorskiego. Uczniowie zostali przygotowani do uczestnictwa na targach przez kilku miesięczny program edukacyjny. Odbyły się zajęcia z morskiej energetyki wiatrowej w 58 szkołach wszystkich powiatów województwa pomorskiego. Przeprowadzono prawie 90 warsztatów.

O godz. 10.30 nastąpiło oficjalne otwarcie I Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND!

Oficjalne otwarcie poprowadziła dr Karolina Lipińska, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji , Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, która stwierdziła, że pasja i współpraca są podstawą do kreowania nowych inicjatyw.

Oficjalnie otworzył wydarzenie Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który powiedział: Witam uczniów i uczennice z wielu szkół województwa pomorskiego, zależało nam na tym aby młodzi ludzie podczas I Edukacyjnych Targów Kariery EDU Offshore Wind 2023 zaczęli poznawać nowe technologie i nowe ścieżki kariery zawodowej. Już od rana widać zainteresowanie techniką (…..)

Rynek offshore to ponad 70 000 nowych miejsc pracy, a w województwie pomorskim szacuje się na 30 000! Potrzeba młodych ludzi, przygotowanych do nowej branży.

Marszałek Struk powitał też Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorza Wrochnę i polskiego kandydata na astronautę, Sławosza Uznańskiego, którego pasja i wyobraźnia pokazuje że warto marzyć. Bo marzenia się spełniają. Warto budować swoją przyszłość i mieć cele – jak stwierdził marszałek.

Potem zabrała głos Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Miasta Gdańska, która zwróciła uwagę, że samorząd miasta widzi swoja odpowiedzialność za kształtowanie dobrych warunków do rozwoju biznesu jako całości w tym współudziału biznesu w edukacji kadr m. in dla szeroko rozumianego offshoru. Nowe zawody wymagają przyjaznego klimatu do rozwoju. Samorządy wspierają te inicjatywy.

Prezydentka A. Dulkiewicz zachęciła też młodzież do inspirowania się i czerpania garściami z wydarzenia EDU OFFSHORE WIND.

Aktywne zaangażowanie miasta Rumi w branżę offshore jest naturalne w postaci Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, szczególnie w czasach gdy należy odchodzić od ropy naftowej, węgla i gazu. Mimo, że Rumia nie leży bezpośrednio nad morzem to jednak może aktywnie przyczynić się do tworzenia i przekształcania kompetencji nowych lub istniejących kadr, które zasilą nowe technologii energetyczne – powiedział Michał Pasieczny, Burmistrz miasta Rumi.

Następnie wszyscy organizatory (Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Rumia Invest Park Sp. z o.o., Co-Made Sp. z o.o, oraz Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej) wbiegli na scenę i krótko wypowiedzieli się na temat inicjatywy EDU OFFSHORE WIND. Zgodnie podkreślili, że I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND, mimo wielu wątpliwości na początku, z każdym dniem pracy panowało coraz większe przekonanie co do słuszności idei i obranego kierunku. Inicjatorzy rozpoczęli pracę jako team i w takim samym składzie ją dokończyli! Team work działa szczególnie jeśli służy słusznej sprawie. Radość oraz ogromne zaangażowanie było od razu widoczne.

I nastąpił kulminacyjny moment otwarcia – offshorowe graffiti – na części skrzydła wiatraka wszyscy oficjalni goście złożyli swoje podpisy i hasła dla młodych ludzi.

Jednocześnie rozpoczęły się panele dyskusyjne dla profesjonalistów. W słowie wprowadzającym na pierwszym panelu dyskusyjnym o edukacji i przygotowaniu kadr , które są kluczem do budowy local content w Polsce., Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, koordynator Pomorskiej Platformy Offshore mówił o konieczności podjęcia tematu przygotowania kadr już na poziomie szkolnym do wyzwań nowej branży.

Wszystkie panele sceny głównej są transmitowane na żywo na kanale YouTube AmberExpo

Tymczasem na Scenie Młodzieżowej program ma charakter bardziej dynamiczny, co 15 minut jest krótka prezentacja zarówno dotycząca tematów merytorycznych jak budowa farm wiatrowych i ich elementów jak i tematów z tzw. kompetencji miękkich. Równolegle są prowadzone warsztaty dla mniejszych grup młodzieży w oddzielnych salkach.

INCJATYWA EDUKACYJNYCH TARGÓW KARIERY ZOSTAŁA DOCENIONA

Inicjatywę targów doceniło wiele instytucji i organizacji jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Urząd Regulacji Energetyki czy Polska Agencja Kosmiczna. A także ambasady Danii, Francji i Niderlandów oraz Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku. A także wiele różnych podmiotów samorządowych.

WYSTAWCY – ogromne zainteresowanie ze strony liderów i ekspertów MEW

Wśród ponad 75 wystawców są deweloperzy MEW, inwestorzy, czołowi przedstawiciele branży morskiej i przemysłu stoczniowego, centra szkoleniowe GWO, instytucje badawcze i środowiskowe, wyższe uczelnie, organizacje związane z branżą oraz wielu instytucji wspierających zarówno edukację jak i sektor energetyczny. Wystawcy przywieźli wiele ciekawych eksponatów, które można spotkać na stoiskach: makiety statków czy farm wiatrowych, urządzenia mechaniczne, oprogramowanie i gogle VR. Można zobaczyć nasze polskie wybrzeże z klocków Lego! Inne eksponaty to łodzie autonomiczne, symulatory VR czy część wiatraka! Samochody i łodzie. Centra szkoleniowe GWO pokazały mobilne centrum szkoleniowe do pracy na wysokości. Ale się dziaje! Ich stoisko jest oblegane.

Młodzież szkolna jest podzielona na grupy, które mają swojego opiekuna – wolontariusza, który oprowadza po wydarzeniu wytyczoną ścieżką. Przeszkolono ponad 120 wolontariuszy, wśród nich są studenci i uczniowie.

Organizatorzy dziękują wszystkim Partnerom i Wystawcom za wspólne tworzenie programu I Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.

Targi odbywają się 14 – 15 marca 2023 od godz. 9.00 do 17.00

Centrum Wystawienniczo – Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, 80-506 Gdańsk.

Po więcej informacji oraz szczegółowy program, udostępniany sukcesywnie, zapraszamy na stronę wydarzenia: www.eduoffshorewind.pl oraz profile społecznościowe LinkedIn, Facebook, YouTube, instagram.comPartnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.