POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 - zakończone!

zk

17.03.2023 06:45 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 - zakończone!

Partnerzy portalu

I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023 - zakończone! - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa
Przez dwa dni targowe spotykała się młodzież szkół średnich, studenci, a nawet uczniowie szkół podstawowych z ponad 80 wystawcami I edukacyjnych targów kariery EDU OFFSHORE WIND!

EDU OFFSHORE WIND to prezentacje, panele dyskusyjne, debaty, warsztaty i pokazy – 2 hale Centrum Kongresowo-Wystawienniczego AMBEREXPO przy ul. Żaglowej w Gdańsku, tętniły życiem.

Wydarzenie odwiedziło ponad 5000 uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych ze 160 nauczycielami, prawie 400 studentów i kilkuset przedstawicieli branży morskiej, stoczniowej i oczywiście offshore - z kraju i z zagranicy.

142 przeszkolonych wolontariuszy oprowadzało uczniów wyznaczonymi „ścieżkami” przez wszystkie stoiska. Uczniowie mieli okazję wysłuchać też krótkich, dynamicznych max 15 minutowych prezentacji na Scenie Młodzieżowej. Można było dowiedzieć się o budowie morskiej trafostacji, ale też o ścieżce kariery osób pracujących offshorze czy kwalifikacjach i samorozwoju.

Kolejne prezentacje były przerywane relacją na żywo z hali, którą prowadził dziennikarz sportowy Sergiusz Ryczel.

Studenci mieli możliwość bezpośrednich rozmów i zasięgnięcia informacji od firm uczestniczących w targach na temat staży i ofert pracy.

Ogromnym zainteresowanie wzbudziło spotkanie pierwszego dnia z polskim kandydatem Europejskiej Agencji Kosmicznej na astronautę – Sławoszem Uznańskim.

Panele dyskusyjne

Wielu uczestników wzięło udział w odbywających się równolegle panelach dyskusyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszył się panel poświęcony roli uczelni w przygotowaniu kadr dla MEW. Przedstawiciele każdej z uczelni (Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Morskiego i Akademii Marynarki Wojennej) zgodnie stwierdzili, że mimo rywalizacji o każdego przyszłego studenta to współpraca w zakresie kształcenia młodego pokolenia jest podstawą. Stąd powołanie konsorcjum naukowego 8 uczelni „Nauka dla morza”.
 
Ciekawym panelem było rozmowa przedstawicieli centrów szkoleniowych GWO, którzy stwierdzili również, że współpraca i wymiana doświadczeń jest podstawą do zapełnienia tzw. luki kompetencyjnej, która może powstać w rozwojowym sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Ośrodki GWO skupiają się obecnie nie tylko na samych szkoleniach, ale też edukują młodzież o potencjale i zaletach zatrudnienia w branży.

Paneliści pozostałych debat również podkreślali konieczność edukacji i współpracy w zakresie szerzenia wiedzy o offshorze już od najmłodszych lat. Morska energetyka wiatrowa to nieograniczone spektrum zawodowe dla kobiet i mężczyzn. Każdy znajdzie coś dla siebie. Powstanie farm wiatrowych na morzu to nie tylko budowa, przesył prądu i serwis – to cały szeroki zakres prac przygotowawczo – projektowych. To samo podkreślali uczestnicy panelu międzynarodowego, dzieląc się doświadczeniami ze swoich krajów.

Eksponaty

Ogromne zainteresowanie wzbudziły zgromadzone na hali eksponaty – symulatory i gogle VR, które pozwalały na wspinaczkę po turbinie, makiety, w tym z klocków Lego czy bezzałogowa łódź „Hornet". Organizatorzy zapewnili też pokazy pierwszej pomocy czy pokaz spawania. Na każdym stoisku można było spotkać różnego rodzaju interaktywne atrakcje.

Nie obyło się też wręczenia nagród w konkursie filmowym Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG i Hubu Dla Ziemi. Nagrody ufundowała Korporacja Budowlana Doraco. Natomiast konkurs organizowany przez Uniwersytet Morski w Gdyni na wykonanie makiety morskiej farmy wiatrowej został przedłużony.

Wrażenia wystawców i uczniów

Wystawcy byli pod wrażeniem rozmachu targów, organizacji i kreatywności organizatorów. Mimo dużej liczby odwiedzających, przede wszystkim młodych ludzi, podkreślali zgodnie, że uczniowie byli zainteresowani poszczególnymi eksponatami i tym, co wystawcy chcieli im przekazać. Już teraz widać u wielu z nich rodzącą się pasję do zielonej energetyki.

Pytani uczniowie również byli zaskoczeni atrakcyjnością i interaktywnością wydarzenia. Podkreślali, że na targach nie sposób się nudzić, choć też chętnie przebywali w strefie chillout-u. Mówili, że nie zdawali sobie sprawy, iż offshore ma tak wiele do zaoferowania i może być miejscem nie tylko pracy, ale również i pasji.

Przy organizacji pierwszej edycji targów bardzo istotnym elementem było zaufanie, jakim inicjatorów i organizatorów wydarzenia obdarzyli wystawcy, partnerzy i sponsorzy.

Organizatorzy dziękują wszystkim Patronom, Partnerom i Wystawcom za wspólne tworzenie programu I Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.

Targi EDU OFFSHORE WIND mają szansę być w przyszłości dużym wydarzeniem, wypełniającym lukę w dziedzinie edukacji i kompetencji dla nowego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Pierwsze wiadomości o terminie kolejnej edycji wydarzenia pojawią się na stronie www i w social mediach organizatorów. Do zobaczenia!
 
Partnerami głównymi wydarzenia są: Samorząd Województwa Pomorskiego i miasto Gdańsk.

Inicjatorami wydarzenia są: Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku oraz Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.

Wydarzenie organizują: Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Rumia Invest Park Sp. z o.o., Co-Made Sp. z o.o, oraz Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej.

Patronat honorowy:
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Urząd Regulacji Energetyki
Polska Agencja Kosmiczna


Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia: www.eduoffshorewind.pl oraz profile społecznościowe LinkedIn , Facebook , YouTube , Instagram


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.