2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Strona główna Energetyka, OZE 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Partnerzy portalu

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami! - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZielonaGospodarka.pl

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND. 

EDU OFFSHORE WIND 2024 to nie tylko liczne stoiska wystawiennicze reprezentowane przez firmy z branży offshore, ale to również bogaty program wydarzeń towarzyszących. Krótkie dynamiczne prezentacje, konferencja Pomorskiej Platformy Offshore, warsztaty z kompetencji miękkich i pokazy – trzy hale Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO przy ul. Żaglowej w Gdańsku przez dwa dni tętniły życiem. Jednocześnie, na Górze Gradowej odbywały się warsztaty pn. Strefa EduYOUNG, prowadzone przez Hevelianum, a przeznaczone dla dzieci ze szkół podstawowych z klas 4-6.

Wydarzenie odwiedziło ponad 7000 uczniów szkół ponadpodstawowych wraz nauczycielami, 1900 studentów i ok. 1100 przedstawicieli branży morskiej, stoczniowej i oczywiście technologii zielonej energetyki z offshorem na czele, z kraju i z zagranicy. 

105 przeszkolonych wolontariuszy oprowadzało uczniów wyznaczonymi „ścieżkami” przez wszystkie stoiska i poszczególne atrakcje. Uczniowie mogli wziąć udział w krótkich, dynamicznych 20- minutowych prezentacjach na Scenie Młodzieżowej. Można było poznać tajniki budowy morskiej trafostacji, ale też zapoznać się ze ścieżką kariery osób pracujących w offshorze czy kwalifikacjach i samorozwoju. Dużym powodzeniem cieszył się też power speech w wykonaniu Przemka Staronia, Ambasadora EDU OFFSHORE WIND.

Kolejne prezentacje były przerywane relacją na żywo ze stoisk kilkunastu wystawców. Relacje  prowadził dziennikarz Sergiusz Ryczel. 

Licznie przybyli studenci mieli możliwość bezpośrednich rozmów i zasięgnięcia informacji od firm – liderów branży uczestniczących w targach na temat staży i ofert pracy. Została do tego specjalnie przygotowana Strefa JOB TRUCK.

Konferencja Pomorskiej Platformy Offshore i inne wydarzenia towarzyszące


Dla profesjonalistów odbywała się równolegle konferencja Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Omawiano zarówno aspekty współpracy międzynarodowej w Regionie Morza Bałtyckiego,  ale i też planów wdrażania Net Zero Industry Act na poziomie regionów. W czasie konferencji ponad 30 sygnatariuszy podpisało Porozumienie na rzecz Pomorskiego Partnerstwa na rzecz Umiejętności w ramach EU Pack for Skills. Celem Porozumienia jest wzmocnienie zasobów w zakresie edukacji i rynku pracy dla rozwoju sektora energetyki odnawialnej  jako strategicznego obszaru dla realizacji neutralności klimatycznej.

Ciekawym wydarzeniem było Offshorowe love czyli warsztaty wodorowe pod patronatem Hydrogen Europe, Hydrogen Poland oraz Klastra Technologii Wodorowych. 

Innowaton Baltic Challenge by Starter podczas, którego 10 międzynarodowych 5-osobowych grup pracowało nad kreatywnymi rozwiązaniami problemów związanych z Bałtykiem, obronnością i tematyką offshore. Wygrał projekt grupy 007, który koncentrował się na badaniach dna morskiego.

Drugiego dnia targów odbyła się gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego dla studentów. Uhonorowanych zostało ok. 30 najlepszych studentów pomorskich uczelni. 

Eksponaty

Ogromne zainteresowanie wzbudziły zgromadzone na hali eksponaty – symulatory i gogle VR, które pozwalały na wspinaczkę po turbinie, makiety, w tym z klocków Lego czy samochody wodorowe i elektryczne, a także boja pomiarowa i  mobilne szkoleniowe ścianki wspinaczkowe. Organizatorzy zapewnili też pokazy pierwszej pomocy. Wystawcy, na każdym ze 120 stoisk, przygotowali mnóstwo interaktywnych pokazów czy konkursów. 

 • Samorząd Województwa Pomorskiego i miasto Gdańsk. 
 • Wydarzenie współfinansowane jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego i InvestGDA.
 • Inicjatorami wydarzenia są: Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku oraz Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi. 
 • Wydarzenie organizują: Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Rumia Invest Park Sp. z o.o., Co-Made Sp. z o.o, oraz Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej. 
 • Patronaty honorowe: 
 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • Ministerstwo Nauki
 • Ministerstwo Edukacji
 • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
 • Ministerstwo Rozwoju i Technologii
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Wojewoda Pomorski
 • Polska Agencja Kosmiczna
 • Kuratorium Oświaty w Gdański
 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wrażenia wystawców i uczniów

Wystawcy byli pod wrażeniem rozmachu targów, organizacji i kreatywności organizatorów. Podkreślali zgodnie, że uczniowie przyszli na wydarzenie przygotowani, z konkretnymi pytaniami, gotowi do dalszego zgłębiania tajników technologii offshorowych i zielonej energetyki. Wystawcy zwracali też uwagę, że w tej edycji, w przeciwieństwie do pierwszej, nauczyciele mieli większą świadomość jak ważny dla przyszłości regionu i kraju jest rozwój branży morskiej energetyki odnawialnej. Organizatorzy osiągnęli zamierzony cel: zarazili młodych pasją do zielonej energetyki. 

Pytani uczniowie również byli zaskoczeni atrakcyjnością i interaktywnością targów. Zadawali mnóstwo konkretnych pytań dotyczących pracy, ścieżki kariery, zarobków. Podkreślali, że nie sposób w AmberExpo nudzić się choć też chętnie przebywali w kilku strefach chillout-u. Mówili, że nie zdawali sobie sprawy, iż offshore wind ma tak wiele do zaoferowania w tak szerokim zakresie zawodowym. Odwiedzający, ale i też wystawcy mieli możliwość wzięcia do domu publikacji targowej – Informatora, w którym można znaleźć m.in. opisy 84 zawodów związanych z MEW i technologiami wodorowymi. 

Targi EDU OFFSHORE WIND powinny wpisać się na stałe w kalendarz wydarzeń targowych w Gdańsku w dziedzinie edukacji i kompetencji dla sektora morskiej energetyki wiatrowej i zielonych technologii w Polsce. 

Organizatorzy dziękują wszystkim Patronom, Partnerom i Wystawcom za wspólne tworzenie programu 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024. 

Targi EDU OFFSHORE WIND powinny wpisać się na stałe w kalendarz wydarzeń targowych w Gdańsku w dziedzinie edukacji i kompetencji dla sektora morskiej energetyki wiatrowej i zielonych technologii w Polsce.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia: www.eduoffshorewind.pl oraz profile społecznościowe LinkedIn , Facebook , YouTube , Instagram

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.