Wynik wyszukiwania - "czyste powietrze " - Wiadomości

Producenci pomp ciepła: nowe przepisy programu „Czyste Powietrze” są dyskryminujące

Od 14 czerwca dofinansowanie zakupu pompy ciepła z programu „Czyste Powietrze” przysługuje tylko wtedy, gdy urządzenie figuruje na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów). Zmiana przepisów ma chronić nabywców i ułatwić im wybór produktów dobrej jakości. Innego zdania są przedstawiciele branży, którzy twierdzą, że proces tworzenia nowych regulacji był nietransparentny i dyskryminował uznanych na polskim rynku producentów, a mocno okrojona lista ZUM pozbawia konsumentów prawa wyboru.
28.06.2024

WFOŚiGW Katowice: na Czyste Powietrze w woj. śląskim m.in. 710 mln zł z programu Feniks

Na realizację rządowego programu Czyste Powietrze w woj. śląskim trafi do 2029 r. 710 mln zł z programu FEnIKS - poinformował w poniedziałek prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Mateusz Pindel. Zapewnił, że płatności z programu odbywają się na bieżąco.
15.05.2024

Zmiany w programie Czyste Powietrze dotyczące m.in. pomp ciepła

22 kwietnia zaczynają obowiązywać zmiany w programie "Czyste Powietrze", dotyczące m.in. dotacji do pomp ciepła. Do 13 czerwca potrwa okres przejściowy, po tej dacie dotacje z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście.
22.04.2024

Minister klimatu: w tym roku ponad 5 mld zł ze środków UE na "Czyste Powietrze"

W tym roku na program "Czyste Powietrze" trafi ponad 5 mld zł ze środków UE - poinformowała w czwartek w Sejmie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że program "Mój Prąd" ma zmienić się tak, by razem z instalacjami fotowoltaicznymi powstawały magazyny energii.
07.03.2024

Goczałkowice-Zdrój docenione za działania na rzecz czystego powietrza

7 grudnia Gmina Goczałkowice-Zdrój otrzymała nagrodę za zwycięstwo w konkursie ekologicznym dla gmin uzdrowiskowych EKO HESTIA SPA.
11.12.2023

Możliwość wzięcia kredytu na VAT w projekcie uchwały ws. programu gwarancyjnego "Czyste Powietrze"

Umożliwienie finansowania kredytem bankowym podatku VAT z inwestycji w ramach programu gwarancyjnego "Czyste Powietrze", z wykorzystaniem gwarancji BGK, zakłada projekt uchwały opublikowany w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
13.12.2022

"Rz": więcej na czyste powietrze

Sztandarowy program rządu "Czyste powietrze" czeka nowe otwarcie. Procedury mają być prostsze.- podała w poniedziałek "Rzeczpospolita".
05.12.2022

NFOŚiGW: dłuższy termin dla gmin na porozumienia na nowych zasadach w programie "Czyste Powietrze"

Przedłużamy termin na zawarcie porozumienia lub aneksu na nowych zasadach w programie "Czyste Powietrze" do 31 grudnia 2022 r. - poinformował w piątek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
30.09.2022

Czyste Powietrze+, czyli prefinansowanie w programie. Beneficjenci dostaną dotacje przed końcem inwestycji

W cieszącym się dużą popularnością i stale rozwijanym programie „Czyste Powietrze” zostanie zastosowane nowe rozwiązanie finansowe, które będzie bardzo korzystne dla nowych beneficjentów. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem” do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.
04.07.2022

MKiŚ: w połowie roku do KE trafi sprawozdanie z wydania środków uzyskanych z akcji CO2 za 2021

Sprawozdanie z wydatkowania środków uzyskanych ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 za 2021 roku zostanie przekazane do Komisji w połowie 2022 roku - przekazał w piątek resort klimatu i środowiska.
22.01.2022

Prezes NFOŚiGW: w "Czystym powietrzu" złożono ok. 400 tys. wniosków - to wymiana ponad 10 proc. kopciuchów

Od początku programu "Czyste powietrze" złożono ok. 400 tys. wniosków, dzięki którym uda się wyeliminować ponad 10 proc. przestarzałych pieców grzewczych. Jeśli utrzymamy tempo to zrealizujemy cel programu, czyli wymianę około 3 mln kopciuchów - przekazał PAP prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.
05.01.2022

Immergas finalizuje kampanię #RazemdlaCzystegoPowietrza

Jedna z wiodących marek z branży grzewczej podsumowuje kolejną odsłonę swojej proekologicznej kampanii. Poprzez działania medialne i zaangażowanie znanych osób chce podkreślać, że każdy z nas ma wpływ na stan powietrza i tempo zmian klimatu.
24.12.2021

Urynowicz chce przesunięcia części środków z igrzysk europejskich na wymianę pieców

Tomasz Urynowicz (Porozumienie), radny Małopolski i były wicemarszałek chce, aby część środków, które w budżecie województwa zaplanowano na organizację igrzysk europejskich, trafiła na wymianę pieców w ramach przygotowania samorządów do wejścia w życie uchwały antysmogowej.
09.12.2021

MKiŚ: Praktyczna wiedza o programie „Czyste Powietrze” dostępna dla wszystkich w cyklu Akademia Czystego Powietrza [WIDEO]

Zasady programu „Czyste Powietrze”, Kredyt Czyste Powietrze, wniosek o dofinansowanie i płatność, zachęty dla gmin i wymiana dobrych praktyk między JST, elektryfikacja w ogrzewnictwie, termomodernizacja, rola ekodoradców, uchwały antysmogowe, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – to tylko niektóre z tematów omówionych podczas tegorocznych spotkań pn. Akademia Czystego Powietrza. Webinaria, prezentacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są już dostępne – bezpłatnie, dla każdego i w dowolnym momencie – na stronie czy
08.12.2021

Marszałek woj. śląskiego: powinniśmy określić datę odejścia od węgla w domach jednorodzinnych

Samorząd woj. śląskiego powinien określić datę odejścia od węgla jako źródła ogrzewania w domach jednorodzinnych – ocenił w poniedziałek marszałek regionu Jakub Chełstowski. Jego zdaniem powinien to być 2028 r. lub 2029 r. Wojewódzka uchwała antysmogowa sięga 2027 r.
23.11.2021

Mural oczyszczający powietrze na ścianie ING

Przedstawiający głównie motywy roślinne mural o powierzchni 568 m kw. powstał na ścianie budynku centrali ING Banku Śląskiego w Katowicach. Użyte przy tworzeniu malowidła farby pochłaniają dwutlenek węgla, przyczyniając się do filtrowania powietrza.
06.11.2021

MFIPR: Transformacja energetyczna z unijnym wsparciem

Założenia nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 w obszarze efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii oraz priorytety Komisji Europejskiej wynikające z tzw. Europejskiego Zielonego Ładu – były tematem wystąpienia wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak podczas otwarcia konferencji „Transformacja energetyczna – kierunki zmian, możliwości realizacji”.
05.11.2021

Będą kontrole nieruchomości, w których są piece na paliwa stałe

Ok. 590 nieruchomości, w których mogą być piece na paliwa stałe wciąż znajduje się na terenie Krakowa – szacują miejscy urzędnicy. Wszystkie zostaną skontrolowane w tym sezonie grzewczym. W stolicy Małopolski od 1 września 2019 r. obowiązuje zakaz używania paliw stałych.
19.10.2021

EPEIOS wprowadza do sprzedaży inteligentne urządzenie do oczyszczania powietrza

EPEIOS, marka inteligentnych urządzeń AGD, oficjalnie wprowadziła na rynek EPEIOS HM702A – najnowszy model z serii Zephyr+ będący nowatorskim połączeniem cyrkulatora i oczyszczacza powietrza. Produkt można już kupić na kilku platformach internetowych, w tym na Amazonie, Rakuten, w sklepie Yahoo Store oraz za pośrednictwem japońskiej strony EPEIOS Japanese.
27.08.2021

Atlas Copco - zielone urządzenia na wynajem, czyste powietrze i tania eksploatacja

Kiedy firma Atlas Copco wprowadziła na rynek swoją pierwszą elektryczną sprężarkę przewoźną, holenderskie przedsiębiorstwo Arentis, które zajmuje się wynajmem sprzętu przemysłowego, nie wahało się wprowadzić jej do swojej floty. Firma Arentis oraz jej klient wyjaśniają, w jaki sposób elektryfikacja floty sprężarek przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i ograniczenia kosztów operacyjnych.
16.08.2021

BGK: wkrótce ruszą kredyty w ramach programu "Czyste powietrze"

Pierwsze banki w lipcu zaoferują kredyty termomodernizacyjne w programie "Czyste powietrze". Kredyt taki będzie można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość wyniesie nawet 100 tys. zł – informuje w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
28.06.2021

Bartosz Piłat z Polskiego Alarmu Smogowego: walka ze smogiem w Warszawie kończy się na deklaracjach

Warszawa w okresie rządów prezydenta Trzaskowskiego ogłosiła bardzo wiele mocnych deklaracji. Jak na razie tylko na tym się kończy – powiedział w rozmowie z PAP Bartosz Piłat, ekspert ds. polityki transportowej Polskiego Alarmu Smogowego.
18.06.2021

Zielonogórska koncepcja systemu przyrodniczego miasta

Uniwersytet Zielonogórski (UZ) zaproponował władzom Zielonej Góry opracowanie koncepcji systemu przyrodniczego dla miasta. Ów system przygotują naukowcy z kilku instytutów m.in. w celu poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców.
21.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.