MKiŚ: Praktyczna wiedza o programie „Czyste Powietrze” dostępna dla wszystkich w cyklu Akademia Czystego Powietrza [WIDEO]

zk

08.12.2021 16:46 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE MKiŚ: Praktyczna wiedza o programie „Czyste Powietrze” dostępna dla wszystkich w cyklu Akademia Czystego Powietrza [WIDEO]

Partnerzy portalu

MKiŚ: Praktyczna wiedza o programie „Czyste Powietrze” dostępna dla wszystkich w cyklu Akademia Czystego Powietrza [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Zasady programu „Czyste Powietrze”, Kredyt Czyste Powietrze, wniosek o dofinansowanie i płatność, zachęty dla gmin i wymiana dobrych praktyk między JST, elektryfikacja w ogrzewnictwie, termomodernizacja, rola ekodoradców, uchwały antysmogowe, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – to tylko niektóre z tematów omówionych podczas tegorocznych spotkań pn. Akademia Czystego Powietrza. Webinaria, prezentacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są już dostępne – bezpłatnie, dla każdego i w dowolnym momencie – na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Łącznie kilkunastu prelegentów i ponad 6,5 tys. uczestników (średnio po 650 osób na każdym z dziesięciu webinarów od 16 września do 25 listopada br.) spotkało się online w ramach II edycji Akademii Czystego Powietrza, która organizowana od 2020 r., jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskiego Alarmu Smogowego.

Wszystkie spotkania, nagrane w formie wideo, a także prezentacje oraz publikowane sukcesywnie odpowiedzi na setki zadanych pytań, są dostępne na stronie czystepowietrze.gov.pl. Nagrania wszystkich webinarów można znaleźć również na profilu NFOŚiGW na YouTube, gdzie do tej pory w sumie obejrzało je niemal 10 tys. osób.

Akademia Czystego Powietrza to darmowy i przede wszystkim fachowy przewodnik po zreformowanym w 2020 r. programie „Czyste Powietrze”. To też przydatne źródło informacji zarówno dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych, ekodoradców, jak i wnioskodawców zainteresowanych dotacjami na wymianę tzw. kopciuchów i ocieplenie domów.

Warto podkreślić, że w Akademii wybrane tematy – jak np. omówienie zasad zachęt finansowych dla gmin realizujących, wspólnie z Narodowym i wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, program „Czyste Powietrze”, czy wymiana dobrych praktyk (Skawina, Bieruń i Rybnik opowiadają o swoich doświadczeniach) – są szczególnie ważne i adresowane do samorządów, bo tylko dobrze działająca lokalna sieć obsługi wnioskodawców „Czystego Powietrza” daje realną szansę dotarcia – w perspektywie roku 2029 – do nawet 3 milionów gospodarstw domowych, w których trzeba wymienić nieefektywne i wysokoemisyjne źródła ciepła.

Ponadto warto zapoznać się też z pierwszą odsłoną Akademii, również opublikowaną na stronie czystepowietrze.gov.pl i na kanale NFOŚiGW na YouTube. Zeszłoroczny (2020 r.) cykl adresowany był do instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej, ale będzie też pomocny dla każdego, kto planuje wymianę kopciucha i ocieplenie swojego domu jednorodzinnego.

Tematy Akademii Czystego Powietrza – II edycja z 2021 r.:

1. „Czyste Powietrze” – otoczenie, nowe zasady, pomocne narzędzia

2. Kredyt Czyste Powietrze – jak i gdzie skorzystać ze ścieżki bankowej?

3. Zachęty dla gmin w programach „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”

4. Gminy w programie „Czyste Powietrze” – wymiana dobrych praktyk (Skawina, Bieruń, Rybnik)

5. Platforma współpracy dla partnerów programu „Czyste Powietrze” na przykładzie PGNiG OD i API-GWD

6. Uchwały antysmogowe i Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – nowe obowiązki

7. Wnioski o dofinansowanie i płatność w „Czystym Powietrzu”

8. Elektryfikacja w ogrzewnictwie (PV i PC)

9. Termomodernizacja. Najlepsza energia to ta, której nie zużyjemy

10. Rola ekodoradcy w programie „Czyste Powietrze” (NFOŚiGW, Małopolska)

Tematy Akademii Czystego Powietrza – I edycja z 2020 r.:

1. Nowe zasady dofinansowania inwestycji w ramach „Czystego Powietrza”. Jak wypełnić wniosek w programie

2. Karty produktów i etykiety energetyczne. Uchwały antysmogowe w Polsce

3. Termomodernizacyjna ulga podatkowa

4. Koszty eksploatacyjne, analiza całkowitych kosztów rocznych. Koszty inwestycyjne i roczne

5. Fotowoltaika w domu

6. Pompy cieplne – informacje wstępne, istotne kwestie

7. Modernizacja kotłowni na paliwa stałe

8. Najczęściej popełniane błędy przy termomodernizacji budynków

9. Znaczenie wentylacji w termomodernizacji budynków

10. Przykład dobrych praktyk: sukces pilotażu Zabierzów/Wilkowice

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25352,00 $ tona -0,76% 28 wrz
 Cynk 2559,00 $ tona 3,90% 28 wrz
 Aluminium 2231,00 $ tona 1,64% 28 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.