Minister klimatu: w tym roku ponad 5 mld zł ze środków UE na "Czyste Powietrze"

Minister klimatu: w tym roku ponad 5 mld zł ze środków UE na "Czyste Powietrze" - ZielonaGospodarka.pl
07.03.2024 13:50
Strona główna Klimat, Edukacja Minister klimatu: w tym roku ponad 5 mld zł ze środków UE na "Czyste Powietrze"

Partnerzy portalu

Minister klimatu: w tym roku ponad 5 mld zł ze środków UE na "Czyste Powietrze" - ZielonaGospodarka.pl

W tym roku na program "Czyste Powietrze" trafi ponad 5 mld zł ze środków UE - poinformowała w czwartek w Sejmie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że program "Mój Prąd" ma zmienić się tak, by razem z instalacjami fotowoltaicznymi powstawały magazyny energii.

Szefowa resoru klimatu w czwartek w Sejmie przedstawiła informację bieżącą na temat nowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uwzględniających transport oraz rozwój energetyki odnawialnej na terenach wiejskich i przemysłowych.

Minister podkreśliła, że od początku swojej kadencji nowe kierownictwo resortu pracowało nad uruchomieniem środków europejskich, na wsparcie obywateli i gospodarki w drodze ku neutralności klimatycznej. Unia zobowiązała się do osiągnięcia tego celu do 2050 r. Hennig-Kloska zauważyła, że odblokowane niedawno środki z KPO mają w większości trafić na transformację energetyczną w tym na przystosowanie gospodarstw domowych do nowych wyzwań.

Szefowa MKiŚ dodała, ze w ramach KPO na ten cel ma być wygospodarowane 28 mld euro, a 13 mld zł z tej puli ma trafić na realizację programu "Czyste powietrze", z którego można otrzymać środki na termomodernizację domów jednorodzinnych i wymianę źródeł ciepła. "W tym roku przewidujemy, że z KPO na +Czyste Powietrze+ przeznaczymy 3,7 mld zł, które się obywatelom należą i będą dystrybuowane do gospodarki" - poinformowała.

Dodała, że z innego unijnego programu FEniKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027) z początkiem drugiego kwartału na "Czyste Powietrze" ma trafić 1,4 mld zł. "To ponad 5 mld zł" - podkreśliła szefowa MKiŚ.

Minister poinformowała ponadto, że program "Mój Prąd" ma ewoluować, tak by dofinansowane instalacje fotowoltaiczne (PV) powstały wespół z przydomowymi magazynami energii. W ramach programu można było otrzymać dopłaty do instalacji magazynów energii, choć były one mało popularne. Środki z "Mojego Prądu" przede wszystkim trafiały na finansowanie instalacji PV.

Szefowa MKiŚ dodała, że dwa programy NFOŚiGW skierowane będą na transformację transportu. Na zwiększenie floty o zeroemisyjne pojazdy typu n2 (masa ponad 3,5 tony, ale nieprzekraczająca 12 ton) i n3 (powyżej 12 ton) przeznaczony będzie 1 mld zł. Z kolei na rozbudowę stacji ładowania pojazdów na sieci TEN-T (transeuropejska sieć transportowa) trafi 2 mld zł.

Hennig-Kloska wskazała, że resort złożył wniosek o zwiększenie budżetu programu o 2 mld zł programu "Energia dla wsi". Pogram ten finansowany jest z Funduszu Modernizacyjnego i ma wesprzeć obszary wiejskie w wymianie źródeł energii np. na małe wiatraki i elektrownie wodne, a także na panele fotowoltaiczne. Minister poinformowała, że ten program powinien być dostępny pod koniec pierwszego półrocza.

Szefowa MKiŚ poinformowała ponadto o przeznaczeniu 400 mln zł na program "Moja Elektrownia Wiatrowa", z którego środki mają trafić do prosumentów inwestujących w przydomowe wiatraki. Minister zaznaczyła, że pieniądze w ramach tego programu mają też trafić na instalację przydomowych magazynów energii. 

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.