Możliwość wzięcia kredytu na VAT w projekcie uchwały ws. programu gwarancyjnego "Czyste Powietrze"

zk

13.12.2022 09:36 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Możliwość wzięcia kredytu na VAT w projekcie uchwały ws. programu gwarancyjnego "Czyste Powietrze"

Partnerzy portalu

Możliwość wzięcia kredytu na VAT w projekcie uchwały ws. programu gwarancyjnego "Czyste Powietrze" - ZielonaGospodarka.pl
Ilutracja: czystepowietrze.gov

Umożliwienie finansowania kredytem bankowym podatku VAT z inwestycji w ramach programu gwarancyjnego "Czyste Powietrze", z wykorzystaniem gwarancji BGK, zakłada projekt uchwały opublikowany w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Chodzi o projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia Programu gwarancyjnego „Czyste powietrze” z wykorzystaniem gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Celem programu gwarancyjnego jest "poszerzenie instrumentów oddziaływania Programu Priorytetowego +Czyste powietrze+", służącego zwiększeniu efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz zmniejszeniu pochodzących z nich emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery poprzez wymianę starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz przeprowadzenie termomodernizacji tych budynków.

"W związku z brakiem możliwości finansowania podatku od towarów i usług (VAT) w ramach programu priorytetowego środkami europejskimi niezbędna jest aktualizacja programu gwarancyjnego dotycząca przeznaczenia środków z kredytu obejmowanego gwarancją" - wskazano na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wyjaśniono, że w ramach projektu uaktualniono definicję kredytu udzielanego beneficjentom programu priorytetowego przez banki kredytujące. "Mając na uwadze wyłączenie z kosztów kwalifikowanych w dotacji podatku VAT, umożliwiono finansowanie tego wydatku kredytem bankowym, celem ułatwienia beneficjentom przeprowadzenia przedsięwzięcia" - wskazano.

Dodano, że proponowane brzmienie definicji kredytu, pozwala na uzyskanie środków finansowych zarówno na koszty kwalifikowane przedsięwzięcia określone w programie i podatek od towarów i usług (VAT) naliczony od tych kosztów – w wysokości co najmniej 95 proc. wysokości kredytu, "jak i na pokrycie pozostałych kosztów przedsięwzięcia, które są zgodne z celami programu priorytetowego i niezbędne do jego realizacji i pokrycie podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego od tych kosztów, jednak łącznie w wysokości nie większej niż 5 proc. kwoty kredytu".

Zwrócono uwagę, że w ramach budżetu programu priorytetowego zaplanowano też środki finansowe, które będą pozyskiwane z budżetu Unii Europejskiej w ramach perspektywy finansowej 2021-2027, a także środki finansowe, którymi Polski Fundusz Rozwoju "ma prawo i obowiązek dysponować w trybie i na zasadach określonych w umowie o wykonywanie zadań związanych z realizacją Planu Rozwojowego".

Program gwarancyjny "Czyste powietrze" z wykorzystaniem gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego jest wynikiem wejścia w życie ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającej zmiany do ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska - "w szczególności w zakresie utworzenia i działalności Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji" - przypomniano.

Rząd ma przyjąć projekt w IV kwartale 2022 r. - poinformowano.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24975,00 $ tona 1,11% 26 maj
 Cynk 2319,00 $ tona 4,32% 26 maj
 Aluminium 2241,00 $ tona 0,27% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.