Wynik wyszukiwania - "jones act" - Wiadomości

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.
17.04.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

OPT włącza się w projektowanie statków dla offshore wind Bleutec

Ocean Power Technologies (OPT), poprzez swoją spółkę zależną 3Dent Technology, zawarła umowę z Northeast Technical Services Co. (NETSCo) w celu zapewnienia pomocy inżynieryjnej przy projektowaniu statków do instalacji turbin wiatrowych.
07.06.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Innowacje

Jak zwiększyć udział polskich firm w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku i w innych częściach świata? Jak uczynić je nie tylko podwykonawcami, ale również głównymi wykonawcami? Obecnie wśród branżowych spotkań oraz na specjalistycznych portalach trwają dyskusje na temat budowy statku WTIV (Wind Turbine Installation Vessel) dla polskiego armatora. Warto jednak pamiętać, że jednostki WTIV są ważnym elementem budowy farm wiatrowych i stanowią spektakularną część procesu budowy, ale rozwój morskiej energetyki wiatrowej może s
21.04.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA

W poprzednich swoich artykułach tematycznie związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich: ● Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim - zielonagospodarka.pl ● Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów? - zielonagospodarka.pl ● Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - zielonagospodarka.pl ● Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych - zielonagospodarka.pl ● Ustawa o promowaniu wytwarzania ene
10.01.2023

OMSA: Holownik pod obcą banderą zauważony na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej

Stowarzyszenie Offshore Marine Services Association (OMSA) dokonało niezwykłego odkrycia: holownik pod holenderską banderą i z holenderskim kapitałem przepłynął przez Atlantyk i wykonał przynajmniej jedno zadanie na amerykańskiej morskiej farmie wiatrowej. Obecność tego statku wydaje się przeczyć oczekiwaniom, że sektor statków roboczych objętych Jones Act będzie miał wyłączny dostęp do kontraktów na holowanie i obsługę projektów związanych z morską energią wiatrową na amerykańskim szelfie kontynentalnym - jeśli niekoniecznie na
03.11.2022

MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Kwestia local content w odniesieniu do Polskich Morskich Farm Wiatrowych stała się ostatnio przedmiotem wielu dyskusji i obaw w szeroko rozumianym środowisku gospodarki morskiej. W poniższej publikacji przybliżę ten problem od strony prawnej.
30.08.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z portalem zielonagospodarka.pl.
25.08.2022

Statek do obsługi morskiej farmy wiatrowej z krajowej stoczni. Tylko w USA i Chinach?

Stocznia St Johns Shipbuilding z Florydy rozpoczęła budowę statku do transportu załogi. To efekt gwarantowania interesów amerykańskiego przemysłu stoczniowego wynikającego z ustawy Jones Act. Statek będzie bowiem obsługiwał morską farmę wiatrową Vineyard Wind 1 na Atlantyku.
27.07.2022

"Morska Energetyka Wiatrowa w Polsce jest fikcją w najbliższych latach". Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

- Obecne podejście do MEW w Polsce przypomina mi naprawę mocno podziurawionej drogi po zimie, którą się niezbyt udolnie łata, zamiast robi nową nawierzchnię. Pilnie potrzebujemy konstruktywnych zmian systemowych, które nie tylko będą dotyczyły bezpośrednio polskiej morskiej energetyki wiatrowej, ale również wielu innych sfer np. wsparcia dla polskich stoczni - mówi Mateusz Romowicz, radca prawny z kancelarii Legal Marine w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
10.07.2022

Maersk zainstaluje 15 MW-owe turbiny w USA. Pomoże nowoczesna jednostka WTIV [WIDEO]

Przedstawiciele Empire Offshore Wind, spółki joint venture Equinor i BP, podpisali umowę z Maersk Supply Service na czarter swojego nowego statku do instalacji wiatrowych (WTIV). Statek ten, wraz z amerykańskimi barkami i holownikami zbudowanymi i obsługiwanymi przez Kirby Offshore Wind, będzie wykorzystywany do instalacji turbin Vestas V236-15MW w ramach projektu budowy jednej z pierwszy morskich farm wiatrowych w USA.
31.03.2022

Wąskie gardło projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie

Trochę przemyśleń na temat nieoczywistego, wąskiego gardła projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie oraz na temat roli państwa i nacjonalizacji łańcuchów dostaw dla sektora MEW.
29.03.2022

NED Project. Zatwierdzono projekt statku WTIV napędzanego wodorem

Towarzystwo klasyfikacyjne American Bureau of Shipping (ABS) zatwierdziło projekt statku do instalacji turbin wiatrowych firmy NED Project, której jedna z siedzib znajduje się w Polsce. Statek będzie przeznaczony na rynek amerykański.
30.09.2021

Zielony wodór z metanolu pomoże zredukować CO2 w sektorze morskim

W dobie dekarbonizacji sektora morskiego z rozwiązaniem przychodzi projekt Element 1. Alternatywne pozyskiwanie wodoru z metanolu do zasilania ogniw PEW bezpośrednio na statku może stanowić rozwiązanie problemu magazynowania i dystrybucji surowca.
17.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.