Maersk zainstaluje 15 MW-owe turbiny w USA. Pomoże nowoczesna jednostka WTIV [WIDEO]

31.03.2022 10:10 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Maersk zainstaluje 15 MW-owe turbiny w USA. Pomoże nowoczesna jednostka WTIV [WIDEO]

Partnerzy portalu

Maersk zainstaluje 15 MW-owe turbiny w USA. Pomoże nowoczesna jednostka WTIV [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Equinor

Przedstawiciele Empire Offshore Wind, spółki joint venture Equinor i BP, podpisali umowę z Maersk Supply Service na czarter swojego nowego statku do instalacji wiatrowych (WTIV). Statek ten, wraz z amerykańskimi barkami i holownikami zbudowanymi i obsługiwanymi przez Kirby Offshore Wind, będzie wykorzystywany do instalacji turbin Vestas V236-15MW w ramach projektu budowy jednej z pierwszy morskich farm wiatrowych w USA.

Planuje się, że nowo wybudowany statek będzie gotowy do eksploatacji na potrzeby Empire Wind I i II w okolicach 2025 roku. Maersk opracował koncepcję statku, który umożliwi instalację turbin wiatrowych, zgodnie z Jones Act.

Equinor od wielu lat współpracuje z firmą Maersk na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie wdrożył kilka ich platform typu jack-up. Teraz Equinor i BP cieszą się z możliwości wspólnego pokonywania nowych wyzwań dzięki pierwszemu w swoim rodzaju statkowi do instalacji wiatrowych.

Statek Maersk będzie wspierany przez dwa nowo wybudowane holowniki i barki, które będą transportować elementy turbin wiatrowych z terminalu morskiego South Brooklyn Marine Terminal do obszaru dzierżawy Empire Wind, położonego 15-30 mil na południowy wschód od Long Island w Nowym Jorku. Barki i holowniki zostaną zbudowane i będą obsługiwane przez Kirby Offshore Wind, spółkę zależną Kirby Corporation. Koncepcja ta zapewnia, że statek może pozostać w eksploatacji, podczas gdy barki będą stale transportować elementy turbin z portu postojowego.

Kirby dotarczy barki 

Z kolei półka Kirby Corporation podpisała umowę handlową, na mocy której jej spółka zależna Kirby Offshore Wind będzie świadczyć usługi transportu barkami wież i turbin wiatrowych dla firmy Maersk Supply Service. Kontrakt Kirby z Maersk jest 20-letnią umową ramową. Kirby zainwestuje w dwie nowe barki i holowniki hybrydowe z napędem spalinowo-elektrycznym, które zostaną zbudowane w stoczniach amerykańskich, a ich łączny koszt wyniesie od 80 do 100 mln dolarów. Każda barka dostawcza będzie miała możliwość transportowania turbin nowej generacji o mocy 15 MW i większej, w miarę rozwoju technologii turbin. 

Bazą operacyjną dla działalności firmy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej będzie zakład morski Kirby na Staten Island w Nowym Jorku oraz siedziba główna w Houston w Teksasie.

– Od kilku lat uważnie analizowaliśmy możliwości wejścia na rynek morskiej energetyki wiatrowej i cieszymy się, że możemy współpracować ze światowej klasy operatorami, takimi jak Maersk, Equinor i BP, w ramach kluczowego projektu o fundamentalnym znaczeniu, podpisując wieloletnią umowę transportową. Udział Kirby w tym sektorze OZE nie tylko zwiększy zyski i rentowność firmy, ale także znacznie wzbogaci naszą ofertę produktów i usług ESG w nadchodzących latach. Nasze zobowiązanie do budowy dwóch barek nowej generacji oraz przyjaznych dla środowiska hybrydowych holowników spalinowo-elektrycznych, które mogą zastąpić olej napędowy paliwami alternatywnymi, jest ważne nie tylko z punktu widzenia strategii ESG firmy Kirby, ale także dla amerykańskiego sektora morskiego – mówi David Grzebinski, prezes i dyrektor generalny Kirby.

– Statek instalacyjny turbin wiatrowych firmy Maersk jest pierwszym tego typu i wyznaczy nowy standard wydajności instalacji farm wiatrowych. Wzrost wydajności jest możliwy dzięki temu, że statek instalacyjny może pozostać na miejscu na farmie wiatrowej, podczas gdy tylko holowniki i barki transportują sprzęt do i z portu. Dzięki Kirby Offshore Wind, Maersk znalazł solidnego partnera w USA, który podziela te same wartości i wizję długoterminowego wspierania rozwoju amerykańskiego rynku wiatrowego – powiedział Jonas Munch Agerskov, dyrektor handlowy Maersk Supply Service.

Kirby i Maersk spodziewają się, że instalacje turbin wiatrowych i związane z nimi usługi na barkach rozpoczną się pod koniec 2025 lub na początku 2026 roku, po zakończeniu budowy nowego WTIV firmy Maersk.

Empire Offshore Wind

Projekt farmy morskiej Empire Offshore Wind jest wspólnym przedsięwzięciem Equinor i bp w ramach ich strategicznego partnerstwa joint venture  (50/50 w USA). Projekt składa się z dwóch farm wiatrowych, Empire Wind 1 i Empire Wind 2, zlokalizowanych 15-30 mil na południowy wschód od Long Island w stanie Nowy Jork, o łącznej powierzchni 80 000 akrów i głębokości wody od 75 do 135 stóp. Oczekuje się, że projekty Empire Wind 1 i 2 zapewnią 2 GW mocy dla stanu Nowy Jork. Equinor będzie pełnił funkcję operatora.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.