Wynik wyszukiwania - "kghm" - Wiadomości

KGHM z tytułem Spółki Świadomej Klimatycznie 2023

KGHM wyróżniony tytułem Spółki Świadomej Klimatycznie 2023 w prestiżowym badaniu Świadomości Klimatycznej Spółek, prowadzonym m.in. przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas. Ranking powstaje na podstawie danych z raportów rocznych przedsiębiorstwa. Uzyskany tytuł oznacza awans spółki do grona Top Emitentów raportujących i komunikujących kwestie klimatyczne i środowiskowe według najwyższych standardów i w najlepszej jakości.
27.11.2023

KGHM kontynuuje plany ws. małej modułowej elektrowni jądrowej

KGHM kontynuuje plany związane z małą modułową elektrownią jądrową (SMR) - poinformował koncern w piątkowej informacji. Podkreślił, że stanowczo dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z amerykańską firmą NuScale.
10.11.2023

KGHM wytypował potencjalne lokalizacje dla swoich SMR-ów w woj. dolnośląskim; Orlen z kolei analizuje kolejne

KGHM wytypował miejsca, gdzie mógłby postawić małe reaktory atomowe w Dolnośląskim i w województwach sąsiadujących. Orlen z kolei, po wytypowaniu wstępnych siedmiu lokalizacji dla swoich SMR-ów, analizuje kolejne miejsca gdzie mogłyby one powstać.
22.07.2023

KGHM odnotował 7% wzrost przychodów w do poziomu 9 mld 585 mln zł

W pierwszym kwartale 2023 roku KGHM odnotował 7 proc. wzrost przychodów w Grupie Kapitałowej do poziomu 9 mld 585 mln zł oraz mocny wynik operacyjny Grupy 1 mld 882 mln zł – podała spółka w wynikach operacyjnych i finansowych za I kwartał 2023 roku.
18.05.2023

KGHM największą kopalnią srebra na świecie

KGHM utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu "największych kopalń srebra na świecie" w rankingu World Silver Survey 2023 - poinformowała w środę miedziowa spółka. Dodano, że w kategorii "największych producentów srebra" KGHM uplasował się na drugim miejscu.
20.04.2023

Wielomilionowe inwestycje KGHM w ochronę środowiska – trwają prace w Hucie Miedzi Legnica [GALERIA]

Miedziowy gigant niemal całkowicie wyeliminuje emisje arsenu i rtęci dzięki nowej Instalacji Oczyszczania Gazów Poprocesowych. To pierwsza taka inwestycja w Polsce i jedna z kilku na świecie. Już za półtora miesiąca nowatorski węzeł na instalacji SOLINOX w Hucie Miedzi Legnica doczyści gazy z tych pierwiastków do poziomu nie większego niż 0,05 mg/Nm3. To kolejny element Programu BATAs, który z powodzeniem realizuje KGHM.
04.04.2023

ARP S.A. utworzy fundusz inwestycyjny w zielone aktywa

13 marca Zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. podpisał umowę zakupu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych od KGHM Polska Miedź S.A. Jest to jedna z najważniejszych inicjatyw strategicznych przewidzianych w ramach nowej Strategii ARP S.A. na lata 2023-2025 z perspektywą do 2030 r. pt. "ARP. CZYSTY PRZEMYSŁ" przyjętej w grudniu 2022 r.
16.03.2023

KGHM w prestiżowym zestawieniu światowych firm działających na rzecz klimatu

KGHM jako jedyna firma z Polski, została wyróżniona w rankingu Carbon Clean 200TM za 2022 rok. Polska Miedź została doceniona spośród ponad 6 tysięcy podmiotów z całego świata, które dokładają najlepszych starań w celu ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Polska Miedź zajęła 150 miejsce i uzyskała 20,9% tzw. przychodów z działalności zrównoważonej, czyli 3,5 mld dolarów.
27.02.2023

MKiŚ: powołano zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

W piątek weszło w życie zarządzenie Ministra Klimatu i Środowiska o powołaniu zespołu do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce - przekazał resort w komunikacie. Zespół ma przygotować m.in. rekomendacje zmian prawnych w celu usprawniania budowy energetyki jądrowej.
20.02.2023

Kopalnia KGHM w pełni na zielonej energii. Rząd Chile zachwycony

Sierra Gorda, kopalnia KGHM w Chile, zasilana jest wyłącznie zieloną energię. Jesteśmy jedną z największych kopalni chilijskich, która jako jedna z pierwszych przechodzi w pełni na ten typ źródła energetycznego. Wiąże się to wręcz entuzjazmem rządu chilijskiego – mówi dla portalu i.pl wiceprezes KGHM Mirosław Kidoń.
24.01.2023

USA. Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) wydała certyfikat dla projektu małego reaktora modułowego firmy NuScale

Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) wydała certyfikat dla projektu małego reaktora modułowego firmy NuScale Power - poinformowano na stronie NRC. Umowę z NuScale na wdrożenie technologii SMR w Polsce ma KGHM.
21.01.2023

Prezes KGHM w Davos: transformacja energetyczna to dla spółki wyzwanie i wielka szansa

Transformacja energetyczna to dla KGHM nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa; zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy sieci 5G łączy miedź - zwrócił uwagę w Davos prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.
19.01.2023

Projekt Solartechnik dostarczy dla KGHM prąd z farmy słonecznej

Firma Projekt Solartechnik dostarczy spółce KGHM Polska Miedź energię elektryczną z farmy fotowoltaicznej w Żukach w gminie Turek (Wielkopolskie). Moc tej budowanej obecnie elektrowni słonecznej wyniesie 5,2 megawata. Dostawy energii rozpoczną się z początkiem 2023 r. - podał Projekt Solartechnik.
02.11.2022

Odwołoano prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego

Rada nadzorcza KGHM odwołała z dniem 11 października br. prezesa Marcina Chludzińskiego i wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych Jerzego Paluchniaka - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.
11.10.2022

KGHM: technologia SMR jest bezpieczna, a inwestycja finansowo uzasadniona

Inwestycja KGHM Polska Miedź w zespół 6 małych reaktorów modułowych (SMR) firmy NuScale, pozwoli miedziowemu gigantowi na pozyskanie stabilnej, bezpiecznej, zeroemisyjnej i taniej energii. „Inwestycja jest uzasadniona i pracujemy nad bezpiecznym modelem jej finansowania” - powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
12.09.2022

Karpacz’22: porozumienie KGHM z Nuclearelectrica przyspieszy wdrożenie technologii SMR

Prezesi KGHM Polska Miedź i Nuclearelectrica SA podpisali 6 września na Forum Ekonomicznym w Karpaczu porozumienie wyznaczające ramy współpracy pomiędzy Polską i Rumunią w kwestii energetyki jądrowej, które przyspieszy powstanie elektrowni w oparciu o technologię małych reaktorów modułowych (SMR). „Rozpoczynamy współpracę międzynarodową i budujemy szerszą koalicję” – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.
08.09.2022

KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA podpisały memorandum o współpracy przy rozwoju SMR

KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA ogłosiły podpisanie niewiążącego memorandum o współpracy (MOU) w sprawie rozwoju projektów małych reaktorów modułowych (SMR) podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu w dniu 6 września.
06.09.2022

KGHM: sytuacja dot. wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez spółkę

Aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez KGHM Polska Miedź S.A. na terenie Zagłębia Miedziowego – podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu miedziowa spółka.
18.08.2022

Prestiżowe certyfikaty dla dwóch hut KGHM potwierdzone i przedłużone do 2024 roku

Prestiżowa gwarancja odpowiedzialnej produkcji przedłużona do 2024 roku – Huta Miedzi Legnica i Huta Miedzi Głogów otrzymały pozytywny wynik audytu w ramach międzynarodowego certyfikatu Copper Mark. Tym samym KGHM utrzymał swoją pozycje w gronie 28 przedsiębiorstw z całego świata nagrodzonych tym znakiem.
03.08.2022

Pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii SMR złożony – KGHM robi kolejny znaczący krok w kierunku atomu

Czas na ocenę technologii i rozwiązań technicznych – KGHM złożył pierwszy w Polsce wniosek dotyczący wdrożenia małych reaktorów modułowych (SMR). Dokument trafił dziś do Państwowej Agencji Atomistyki. Miedziowy gigant pracuje nad inwestycją wspólnie z amerykańską firmą NuScale.
08.07.2022

Miedziowe pszczoły zamieszkały przy górniczym szybie

KGHM ma swoją pasiekę! – trzy ule zostały ustawione na terenie szybu LVI w Zakładach Górniczych Lubin. To efekt realizowanego z Polską Grupą Uzdrowisk projektu KGHM związanego z ochroną pszczół, w ramach którego powstał m.in. film o działaniach Grupy Kapitałowej na rzecz ochrony środowiska.
01.07.2022

Kongres 590: KGHM za rozwojem polskiej energetyki bezemisyjnej w kierunku atomu

Atom jako zeroemisyjne źródło energii mógłby spełnić rolę game changera w strategii energetycznej Europy, ale wszystko zależy to od tego, jak struktury europejskie odniosą się do takiego pomysłu, a obecnie zdania na ten temat są podzielone – zauważył Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. podczas dyskusji na Kongresie 590 w Nadarzynie. Według niego Polska nie powinna się jednak oglądać na optykę europejską, tylko po prostu „robić swoje” w tej dziedzinie.
23.06.2022

Kluczowe spółki surowcowe i energetyczne będą się wspólnie bronić przed cyberatakami [WIDEO]

Sześć największych podmiotów z polskiego sektora wydobywczego i energetycznego podpisało deklarację powołującą do życia Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-GIG, w ramach którego będą stale wymieniać się wiedzą oraz doświadczeniami z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego i przeciwdziałania cyberzagrożeniom. Inicjatorem projektu jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, a wspiera go Ministerstwo Aktywów Państwowych.
06.06.2022

KGHM: Przemysł potrzebuje energii jądrowej

OZE nie są odpowiedzią dla ciężkiego przemysłu na zaopatrzenie w energię, bo nie ma słońca w nocy, wiatr też nie wieje cały czas, więc musimy mieć uzupełnienie w postaci SMR-ów - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą” prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
30.05.2022

KGHM: 7 lat wystarczy, by wykształcić kadrę potrzebną do obsługi elektrowni jądrowej

Rok 2029 stanowi realną datę uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opartej na technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Siedem lat wystarczy, aby wykształcić kadrę potrzebną do obsługi takiego przedsięwzięcia – przekonywał w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prof. Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
28.04.2022

NuScale Power i Doosan podpisały umowę o rozpoczęciu produkcji reaktorów SMR

NuScale Power i Doosan podpisały umowę o rozpoczęciu produkcji małych modułowych reaktorów (SMR). Produkcja pełnowymiarowych urządzeń ma ruszyć w 2023 r. - poinformowała na swojej stronie firma NuScale Power, z którą na początku br. KGHM zawarło umowę o wdrożeniu SMR w Polsce.
26.04.2022

Prezes KGHM: 74 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych

W Polsce mamy największą w historii akceptację społeczną dla projektów jądrowych. Potrzeba uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów przyspiesza procesy transformacji energetycznej. Technologia małych reaktorów jądrowych (SMR) pozwoli KHGM zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo energetyczne - stwierdził Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
21.04.2022

KGHM i Tauron - podpisano list intencyjny ws. współpracy przy reaktorach SMR

KGHM i Tauron podpisały w środę list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych SMR.
20.04.2022

Francuski TotalEnergies i KGHM oficjalnie partnerami ws. projektów wiatrowych

TotalEnergies i KGHM Polska Miedź S.A. podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim - poinformowała miedziowa spółka we wtorek w komunikacie.
12.04.2022

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power [GALERIA]

Konferencja EuroPOWER & OZE Power, to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja czy odejście od węgla.
07.04.2022

KGHM podejmie współpracę w zakresie SMR z rumuńską Nuclearelectricą

KGHM inicjuje współpracę z operatorem rumuńskich elektrowni jądrowych, spółką Nuclearelectrica (SNN) - poinformował w środę prezes KGHM Marcin Chludziński.
06.04.2022

Rekordowe wyniki KGHM za 2021 rok i nowa strategia i polityka klimatyczna

Wzrost produkcji, wzrost przychodów, rekordowy wynik operacyjny oraz solidny wynik netto – Grupa Kapitałowa KGHM podsumowuje 2021 rok, który zamknęła m.in. najwyższą w historii wartością skorygowanej EBITDA w wysokości 10,3 mld zł. Miedziowy gigant zanotował 6 proc. wzrost produkcji miedzi w całej grupie.
24.03.2022

Powstała Dolnośląska Dolina Wodorowa

25 lutego 2022 r. w Centrum Konferencyjnym „Wrocławski Park Przemysłowy” z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. została powołana Dolnośląska Dolina Wodorowa. Głównym partnerem biznesowym przedsięwzięcia jest KGHM Polska Miedź S.A. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ireneusz Zyska Sekretarz Stanu, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, osoby związanie ze środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym obu regionów. ARP S.A. reprezentował wiceprezes Paweł Kolczyński, a KGHM Polska Miedź S.A. Adam Bugajczuk, wicepre
25.02.2022

KGHM Polska Miedź S.A. – miedziowy gigant zaprasza do udziału w hackathonie CuValley Hack 2022

Rusza rejestracja do drugiej edycji CuValley Hack 2022. Wydarzenie organizowane przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki sp. z o.o. odbędzie się w formule online w marcu tego roku. Na autorów zwycięskich projektów czekają nagrody o łącznej puli 120000 złotych.
15.02.2022

KGHM powalczy o zielone hutnictwo

Relatywnie łatwo można zdekarbonizować górnictwo miedziowe, ale hutnictwo to już wyzwanie. Jak to osiągnąć - wyjaśnia w rozmowie z piątkowym "Pulsem Biznesu" Radosław Żydok, dyrektor departamentu analiz w KGHM.
26.11.2021

Prezes KGHM: zakładamy, że w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie

Zakładamy, że w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie – powiedział w środę podczas konferencji prasowej nt. wyników grupy KGHM za III kwartał i 9 miesięcy 2021 r. prezes miedziowej spółki Marcin Chludziński.
18.11.2021

Raport: prezes KGHM Marcin Chludziński najwyżej wycenianym prezesem w 2021 roku

Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński został najwyżej wycenianym prezesem w roku 2021 – wynika z raportu firmy Martis Consulting „Wycena polskich menedżerów”. „Zwycięzca tegorocznej edycji dosłownie zdystansował konkurencję. Jego wycena powyżej 1,9 mld zł to ponad dwukrotnie więcej niż otrzymał kolejny menedżer w zestawieniu. Wartość prezesa KGHM stanowi (hipotetycznie) ok. 4,9% kapitalizacji spółki” – czytamy w raporcie.
25.10.2021

Plebiscyt Ambasador Polski 2021 – KGHM docenia zaangażowanie w budowaniu marki Polski na świecie

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna, wybitny tancerz baletowy Wiesław Dudek oraz brązowi medaliści Europy w AMP Futbol zostali laureatami trzeciej edycji plebiscytu KGHM Ambasador Polski 2021. Nagrodę specjalną prezesa KGHM otrzymała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, a nagrodę publiczności – polscy strażacy walczący z pożarami w Grecji. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP.
18.10.2021

Ernst z KGHM na Kongresie 590: nie ma transformacji energetycznej bez miedzi

Nie ma transformacji energetycznej bez miedzi. To stwarza dla KGHM ogromne szanse dalszego rozwoju. Szacuje się, że aby zaspokoić popyt generowany przez postępujące zmiany technologiczne związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem, w najbliższych latach potrzebne będzie około 22 mln ton miedzi – podkreślał Paweł Ernst, dyrektor Departamentu Wdrażania Strategii i Projektów Strategicznych w KGHM Polska Miedź S.A. podczas debaty zatytułowanej „Kluczowe surowce dla gospodarki przyszłości” w trakcie Kongresu 590 w Warszawie.
08.10.2021

PGNiG na Kongresie 590: dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
08.10.2021

Marcin Chludziński: dla KGHM energia jądrowa to samowystarczalność energetyczna i niższe koszty

Poprzez inwestycję w energetykę jądrową, KGHM zapewni sobie samowystarczalność energetyczną, ograniczy koszty z tytułu opłat za CO2 oraz utrzyma konkurencyjność na rynkach światowych – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński, oceniając podpisanie listu intencyjnego o współpracy KGHM z amerykańskim producentem małych reaktorów jądrowych, firmą NuScale Power.
27.09.2021

Unimot to kolejna firma rozważająca wprowadzenie w Polsce technologii SMR

Unimot podpisał w czwartek z amerykańskimi firmami NuScale i Getka porozumienia o współpracy przy badaniu możliwości wdrożenia w Polsce technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).
24.09.2021

KGHM dla klimatu - miedź kluczowym elementem polityki klimatycznej na świecie

Być może wielu nie zdaje sobie sprawy, ale dziś jeden z najbardziej strategicznych surowców na świecie ma kolor nie tyle miedziany, co coraz bardziej zielony. Dlaczego? Miedź to metal kluczowy dla prowadzenia procesów związanych z Green Deal. A sam proces wydobycia surowca również staje się coraz bardziej ekologiczny.
22.04.2021

KGHM rozmawia ws. akwizycji w obszarze OZE

Grupa KGHM prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji aktywów OZE, zarówno fotowoltaicznych, jak i wiatrowych - poinformował PAP Biznes prezes Marcin Chludziński.
25.03.2021

Mobilne laboratorium KGHM do oceny zanieczyszczeń środowiska

Mobilne laboratorium do oceny zanieczyszczeń powietrza, wód i gleby działa w należącym do Grupy Kapitałowej KGHM Centrum Badań Jakości. Wyposażone w sprzęt diagnostyczny auto zintegrowano z dronem, który w wypadku zagrożenia bezpiecznie pobierze próbki powietrza z terenów zanieczyszczonych.
25.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.