Plebiscyt Ambasador Polski 2021 – KGHM docenia zaangażowanie w budowaniu marki Polski na świecie

zk

18.10.2021 11:46 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Plebiscyt Ambasador Polski 2021 – KGHM docenia zaangażowanie w budowaniu marki Polski na świecie

Partnerzy portalu

Plebiscyt Ambasador Polski 2021 – KGHM docenia zaangażowanie w budowaniu marki Polski na świecie  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP/M. Kmieciński

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna, wybitny tancerz baletowy Wiesław Dudek oraz brązowi medaliści Europy w AMP Futbol zostali laureatami trzeciej edycji plebiscytu KGHM Ambasador Polski 2021. Nagrodę specjalną prezesa KGHM otrzymała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, a nagrodę publiczności – polscy strażacy walczący z pożarami w Grecji. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP.

Celem plebiscytu KGHM „Ambasador Polski 2021” jest wyróżnienie osób, które w różnych dziedzinach, dzięki swojemu talentowi i zaangażowaniu, promują Polskę na całym świecie. Jak co roku wśród nominowanych znalazło się kilkadziesiąt osób - naukowców, artystów, sportowców oraz działaczy społecznych.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wystosował list do laureatów i organizatorów konkursu, odczytany podczas gali wręczenia nagród przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, Adama Kwiatkowskiego.

„Prestiż, dobra sława, wywoływanie dobrych skojarzeń, korzystny wizerunek – to elementy tego, co Anglosasi nazywają >>soft power<<. Siły, która niezwykle skutecznie pomaga w realizacji interesów narodowych każdego państwa. Dlatego serdecznie gratuluję prezesowi spółki, jury konkursu, nominowanym i zwycięzcom oraz wszystkim, którzy współtworzą tę bardzo cenną inicjatywę, jaką jest konkurs Ambasador Polski 2021” – napisał prezydent RP.

Istotną rolę plebiscytu w umacnianiu pozycji międzynarodowej Polski docenił również premier Mateusz Morawiecki, którego list odczytał wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

„Chciałbym podziękować spółce KGHM Polska Miedź, pomysłodawcy i organizatorowi plebiscytu, za realizację tej ważnej inicjatywy. Jako globalny lider prowadzący działalność na trzech kontynentach są Państwo wzorem do naśladowania dla innych podmiotów z polskim kapitałem. Cieszę się więc, że stworzyliście Państwo narzędzie do promocji talentów w różnych obszarach życia społecznego i wyróżnienia wybitnych Polaków” – podkreślił premier.

„Jeżeli wielka polska firma, zaangażowana na całym świecie, dba o wizerunek Polski, a jednocześnie promuje osoby, które ten wizerunek także poprawiają, walczą o niego, przedstawiają polskie sprawy w pięknym kontekście, to te nasze zdobycze w kulturze, nauce czy sporcie są promowane” – dodał Piotr Gliński.

Tytuł „Ambasadora Polskiego Sportu 2021” Kapituła Konkursu przyznała w tym roku reprezentacji Polski AMP Futbol. Od lat pozostają oni w czołówce reprezentacji narodowych w swojej dyscyplinie. W 2017 i 2021 roku sięgnęli po brązowy medal mistrzostw Europy, zaś na mistrzostwach świata w 2014 roku zajęli czwarte miejsce. Nagrodą „Ambasadora Kultury Polskiej” został uhonorowany Wiesław Dudek - pierwszy solista w operze w Stuttgarcie, współpracujący z najlepszymi reżyserami i choreografami scen baletowych świata. W kategorii „Nauka” nagrodzony został prof. Grzegorz Wrochna – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej i wybitny fizyk, który współpracował z NASA, a także uczestniczył w projektowaniu i budowie Wielkiego Zderzacza Hadronów w ośrodku badawczym CERN. Laureatem „Nagrody Specjalnej Prezesa KGHM” została Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. „Nagrodę Publiczności” w plebiscycie KGHM przyznano z kolei polskim strażakom walczącym z pożarami w Grecji.

„Laureatów wszystkich trzech edycji, odnoszących sukcesy w tak odmiennych dziedzinach, łączy jedno – konsekwentnie i efektywnie budują pozytywny wizerunek Polski na całym świecie. Podobna misja przyświeca naszej spółce, której 80 proc. aktywności realizowana jest poza granicami kraju. Odnosząc kolejne sukcesy biznesowe, promujemy polską myśl techniczną, angażujemy naszych specjalistów w międzynarodowe projekty. Podobnie jak laureaci naszego plebiscytu udowadniamy, że Polska pochwalić się może nie tylko piękną historią, ale również aktualnymi sukcesami i osiągnięciami” – zaznaczył Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii gala Ambasador Polski 2020 nie doszła do skutku. Nagrody laureatom wręczono w tym roku. W kategorii „Kultura” zwyciężył znakomity kompozytor i pianista Włodzimierz Pawlik. Ambasadorem polskiego sportu 2020 została medalistka igrzysk paraolimpijskich, lekkoatletka Lucyna Kornobys. W kategorii „Nauka” wyróżnienie otrzymała profesor Maria Siemionow, niekwestionowany autorytet w dziedzinie chirurgii transplantacyjnej i plastycznej. Nagrodę publiczności 2020 głosujący przyznali policjantowi z Otwocka, który podczas urlopu w Chorwacji, uratował życie rażonemu prądem mężczyźnie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.