Karpacz’22: porozumienie KGHM z Nuclearelectrica przyspieszy wdrożenie technologii SMR

zk

08.09.2022 17:42 Źródło: PAP MediaRoom
Strona główna Energetyka, OZE Karpacz’22: porozumienie KGHM z Nuclearelectrica przyspieszy wdrożenie technologii SMR

Partnerzy portalu

Karpacz’22: porozumienie KGHM z Nuclearelectrica przyspieszy wdrożenie technologii SMR - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP/M. Kmieciński
Prezesi KGHM Polska Miedź i Nuclearelectrica SA podpisali 6 września na Forum Ekonomicznym w Karpaczu porozumienie wyznaczające ramy współpracy pomiędzy Polską i Rumunią w kwestii energetyki jądrowej, które przyspieszy powstanie elektrowni w oparciu o technologię małych reaktorów modułowych (SMR). „Rozpoczynamy współpracę międzynarodową i budujemy szerszą koalicję” – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.

Celem porozumienia pomiędzy KGHM i Nuclearelectrica jest kompleksowa współpraca we wdrażaniu technologii SMR w Rumunii i w Polsce: od wyboru lokalizacji po wygaszenie elektrowni. Umowa obejmuje 3-letnią wymianę wiedzy i doświadczeń obejmujących aspekty techniczne, ekonomiczne, prawne, finansowe i organizacyjne projektów w technologii SMR.

KGHM Polska Miedź rozwija technologie SMR-owe w oparciu o współpracę z amerykańskim partnerem NuScale i planuje otwarcie pierwszego reaktora w 2029 r. Spółka wystąpiła niedawno do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę jakości i bezpieczeństwa technologii. Powołała również międzynarodowy zespół ekspertów, w tym Polaków, którzy pracowali przy technologiach jądrowych za granicą.

„Energia jądrowa jest odpowiedzią na globalny kryzys energetyczny oraz wysokie ceny energii i ma obecnie w Polsce historycznie najwyższy poziom akceptacji społecznej. Dlatego będziemy z rumuńskim partnerem realizować wspólne działania na niwie Unii Europejskiej oraz instytucji regulacyjnych związanych z promowaniem technologii SMR. Będziemy również szkolić specjalistów” – podkreślił Marcin Chludziński.

Prezes KGHM dodał, że trwają prace nad utworzeniem w Polsce symulatora sterowni SMR do szkolenia operatorów systemów sterowania.

Nuclearelectrica SA, będąca w ponad 82 proc. własnością Skarbu Państwa i podlegająca rumuńskiemu Ministerstwu Energii operuje na pełnoskalowym bloku jądrowym w miejscowości Czernavoda, który od 1997 r. zaspokaja 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Rumuńska spółka w ciągu 25 lat działalności wypracowała wysokie standardy bezpieczeństwa i nabyła doświadczenia w wykorzystaniu amerykańskich technologii.

„Obie firmy pochodzą z krajów, które łączy silna więź strategiczna. To właściwy rodzaj partnerstwa. Cieszymy się, że możemy podzielić się doświadczeniem z KGHM i wesprzeć polską energetykę w rozwijaniu programu SMR i uruchomieniu eksploatacji modułowych reaktorów jądrowych” – zaznaczył Cosmin Ghita, prezes zarządu Nuclearelectrica SA.

Rumuński operator jądrowy, który również nawiązał współpracę z NuScale w zakresie wdrożenia technologii SMR zapowiada otwarcie pierwszego reaktora w 2028 r.

„Dostęp do czystych i odpornych na kryzysy źródeł energii nigdy nie był tak ważny jak teraz. Dlatego wspólnie z KGHM i NuScale tworzymy sektor energii odporny na zmiany, który przysłuży się budowaniu bezpiecznej Europy” - podkreślił Cosmin Ghita.

Również w opinii prezesa Chludzińskiego energia stała się obecnie narzędziem politycznym, tak więc zarówno wieloskalowe projekty energetyki jądrowej, jak i SMR-y to droga do niezależności energetycznej.

„Jednak żeby ta droga została uznana w kontekście europejskim, potrzebujemy współpracy międzynarodowej” - wyjaśnił.

XXXI Forum Ekonomiczne odbywa się w dniach 6-8 września 2022 r. w Karpaczu.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29225,00 $ tona -1,06% 2 lut
 Cynk 3349,00 $ tona -2,62% 2 lut
 Aluminium 2572,00 $ tona -1,46% 2 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.