Francuski TotalEnergies i KGHM oficjalnie partnerami ws. projektów wiatrowych

zk

12.04.2022 09:50 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Francuski TotalEnergies i KGHM oficjalnie partnerami ws. projektów wiatrowych

Partnerzy portalu

Francuski TotalEnergies i KGHM oficjalnie partnerami ws. projektów wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl

TotalEnergies i KGHM Polska Miedź S.A. podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim - poinformowała miedziowa spółka we wtorek w komunikacie.

Rząd uruchomił nowy system licytacji, obejmujący 11 obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, reprezentujących oczekiwaną łączną moc ponad 10 GW, w celu wykorzystania dużego potencjału Morza Bałtyckiego w zakresie wytwarzania energii wiatrowej ze względu na korzystne warunki pogodowe.

TotalEnergies i KGHM Polska Miedź S.A. podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim - podała miedziowa spółka w komunikacie.

„Partnerstwo będzie opierać się na mocnych stronach obu spółek. TotalEnergies wykorzysta swoją sprawdzoną wiedzę specjalistyczną w zakresie operacji przybrzeżnych, doświadczenie w zarządzaniu projektami na dużą skalę oraz powiązania ze światowymi łańcuchami dostaw. KGHM, jako spółka skarbu państwa i światowy lider w branży wydobywczej, wniesie swoją wiedzę na temat polskiego rynku” - wskazano w komunikacie.

Dodano, że w przypadku uzyskania jednej lub kilku farm wiatrowych, partnerzy zmobilizują najlepsze zasoby, aby zrealizować te projekty zgodnie z najwyższymi standardami i terminami realizacji. Współpraca ma tym samym pobudzić lokalny przemysł, stworzyć miejsca pracy w Polsce i przyczynić się do dostarczania ekologicznej energii elektrycznej po konkurencyjnej cenie.

„Rozwój przybrzeżnej energetyki wiatrowej przyczynia się zarówno do transformacji energetycznej w Europie, jak i do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym Polska jest szczególnie dobrze przygotowana do udziału w rozwoju tego obiecującego rynku” - powiedział cytowany w komunikacie starszy wiceprezes ds. odnawialnych źródeł energii w TotalEnergies Vincent Stoquart.

Podkreślił, że firma jest zadowolona, iż może współpracować z KGHM nad polskimi przetargami na budowę przybrzeżnej energetyki wiatrowej. „Wspólnie zmobilizujemy całą naszą wiedzę, aby sprostać wyzwaniom związanym z tymi projektami i w ten sposób przyczynić się do realizacji celów Polski w zakresie energii odnawialnej” - dodał.

„W strategii KGHM zadeklarowaliśmy osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Mamy już za sobą etap planowania i angażujemy się w konkretne działania. Jesteśmy zaangażowani w proces pozyskiwania kilku projektów lądowych i przybrzeżnych. Złożyliśmy też wstępne wnioski o kolejną turę pozwoleń na Bałtyku. Współpraca z partnerem francuskim w zakresie projektu przybrzeżnej farmy wiatrowej wydaje się być bardzo obiecująca” - podkreślił prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński.

Jak podano, TotalEnergies rozwija już portfel projektów przybrzeżnych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW, z czego 2/3 to elektrownie mocowane do dna, a 1/3 - elektrownie pływające. Projekty te są zlokalizowane w Wielkiej Brytanii (projekt Seagreen, Outer Dowsing, Erebus, ScotWind), Korei Południowej (projekt Bada), na Tajwanie (projekt Yunlin), we Francji (projekt Eolmed) i w Stanach Zjednoczonych (projekt New York Bight). Spółka została również zakwalifikowana do udziału w konkurencyjnych przetargach w USA, Wielkiej Brytanii i Francji, a także weźmie udział w przetargu w Norwegii.

TotalEnergies jest globalną spółką multienergetyczną, która produkuje i sprzedaje energię na skalę światową: ropę naftową i biopaliwa, gaz ziemny i gazy ekologiczne, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. Spółka działa w ponad 130 krajach.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest czołowym producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Skarb Państwa ma 31,79 proc. akcji.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.