Kopalnia KGHM w pełni na zielonej energii. Rząd Chile zachwycony

zk

24.01.2023 12:55 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Kopalnia KGHM w pełni na zielonej energii. Rząd Chile zachwycony

Partnerzy portalu

Kopalnia KGHM w pełni na zielonej energii. Rząd Chile zachwycony - ZielonaGospodarka.pl
Fot. kopalnia odkrywkowa Sierra Gorda Chile/KGHM

Sierra Gorda, kopalnia KGHM w Chile, zasilana jest wyłącznie zieloną energię. Jesteśmy jedną z największych kopalni chilijskich, która jako jedna z pierwszych przechodzi w pełni na ten typ źródła energetycznego. Wiąże się to wręcz entuzjazmem rządu chilijskiego – mówi dla portalu i.pl wiceprezes KGHM Mirosław Kidoń.

Wiceprezes KGHM ds. aktywów zagranicznych Mirosław Kidoń został zapytany o to, jak inwestycje w zieloną energię wyglądają za granicą, na przykład w Chile.

"Tu możemy się pochwalić. W 2022 r. 36 proc. zużywanej energii było energią odnawialną, reszta była energią węglową. Jeszcze wcześniej używaliśmy tylko energii z węgla. Natomiast przez pięć lat pracowaliśmy bardzo mocno nad zmianą tej sytuacji. Regulacje energetyczne w Chile naciskają na produkcję zielonej energii, co pozwoliło nam na nowe umowy z naszymi partnerami, w efekcie czego od 1 stycznia 2023 roku kopalnia Sierra Gorda zużywa wyłącznie zieloną energię. To wyjątkowe wydarzenie, bo jesteśmy jedną z największych kopalni chilijskich, która jako jedna z pierwszych przechodzi w pełni na ten typ źródła energetycznego. Wiąże się to oczywiście z poparciem, wręcz entuzjazmem rządu chilijskiego. Jako spółka z udziałem Skarbu Państwa staramy się być firmą odpowiedzialną za bezpieczeństwo ludzi i społeczności, które z nami współpracują" - powiedział Kidoń w opublikowanej we wtorek rozmowie z portalem i.pl.

Kidoń podkreślił, że Chile, na tle Ameryki Południowej, jest najbardziej przewidywalnym krajem pod względem politycznym i mimo wszystko ciągle najbardziej atrakcyjnym.

"Całe społeczeństwo chilijskie, jak i administracja rządowa są świadomi, że górnictwo i potencjalne z niego podatki to najważniejsze źródło dochodu tego kraju. Pamiętajmy, że ponad 30 proc. produkcji miedzi pochodzi właśnie z Chile. W związku z tym możemy się spodziewać różnych projektów związanych z regulacją podatków, ale na takim poziomie, który pozwoli zachować temu krajowi pozycję atrakcyjnego miejsca pod względem inwestycji w przemysł górniczy. Nie spodziewamy się tam załamań rynku ani jakichś absurdalnych podwyżek podatków. Bierzemy pod uwagę pewne ruchy ze strony tamtejszego rządu, ale nie takie, które miałyby zburzyć nasz biznesplan" - powiedział wiceprezes.

Wiceprezes ds. finansowych spółki Mateusz Wodejko został natomiast zapytany o kolejne inwestycje KGHM. "Zawirowania, które spowodowała wojna w Ukrainie sprawiają, że KGHM w jeszcze większym stopniu stawia na rozwój. Budżet inwestycyjny jest na rekordowym poziomie 3 mld 250 mln zł nakładów inwestycyjnych rzeczowych i ponad dwa miliardy na inwestycje kapitałowe. W tych ramach bardzo dużo przeznaczamy na inwestycje rozwojowe" - powiedział.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.