Prezes KGHM w Davos: transformacja energetyczna to dla spółki wyzwanie i wielka szansa

zk

19.01.2023 09:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Prezes KGHM w Davos: transformacja energetyczna to dla spółki wyzwanie i wielka szansa

Partnerzy portalu

Prezes KGHM w Davos: transformacja energetyczna to dla spółki wyzwanie i wielka szansa - ZielonaGospodarka.pl
Fot. kghm.com

Transformacja energetyczna to dla KGHM nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa; zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy sieci 5G łączy miedź - zwrócił uwagę w Davos prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.

Jak poinformowano w środę w komunikacie pasowym, przedstawiciele zarządu KGHM biorą udział w Davos m.in. w spotkaniach dotyczących zaangażowania państw w pomoc Ukrainie czy planów transformacji energetycznej w Europie.

„Zmiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i wiążący się z nią kryzys energetyczny wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Nasze zakłady zużywają około 3 TWh energii elektrycznej rocznie, co stawia nas na drugim miejscu w Polsce wśród wszystkich konsumentów. Zapewnienie stabilnych dostaw, możliwie taniej energii, to jedno z głównych wyzwań” – podkreślał w rozmowach Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź, cytowany w komunikacie firmy.

Zdzikot wskazał, że transformacja energetyczna to dla KGHM nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa. „Zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy rozwój sieci 5G – te nowoczesne procesy łączy jedno – miedź” – argumentował prezes miedziowej spółki.

W komunikacie wskazano, że delegacja KGHM rozmawiała m.in. z przedstawicielami Antofagasta Minerals o sytuacji gospodarczej oraz strategicznych wyzwaniach dla biznesu wydobywczego. Podczas zamkniętego spotkania prezesi Tomasz Zdzikot i Ivan Arriagada dyskutowali o budowaniu silnych, wspólnych relacji pomiędzy koncernami – poinformowano.

„Serce KGHM bije na Dolnym Śląsku, ale Sierra Gorda to dla nas jeden z najważniejszych projektów zagranicznych. Oprócz rozmowy o sytuacji podatkowej w Chile rozmawialiśmy również o perspektywach dla miedzi, a te przedstawiają się obiecująco. Produkujemy coś, na czym oparta jest nowoczesna gospodarka” – skomentował prezes KGHM.

W komunikacie podano też, że Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM ds. aktywów zagranicznych, wziął udział w debacie: „Energy Outlook: zrównoważony rozwój szansą gospodarczą dla Polski”. Podczas dyskusji Kidoń podkreślał, że wojna w Ukrainie doprowadziła do przewartościowania strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Według Kidonia w związku z tym „trudno kwestionować potrzebę rozszerzenia polskiego miksu energetycznego – jeżeli na poważnie traktujemy stojące przed nami wyzwania w sferach bezpieczeństwa, ekologii i konkurencyjności naszej gospodarki”.

Podczas forum w Davos miedziowa spółka jest współorganizatorem Polish House, który jest miejscem promocji kraju oraz spotkań biznesowych.

Tagi:
kghm, davos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.