Wynik wyszukiwania - "litwa " - Wiadomości

Przy granicy z Litwą zatrzymano transport ponad 300 ton nielegalnych odpadów

Funkcjonariusze podlaskiej KAS i inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zatrzymali w pobliżu granicy z Litwą transport ponad trzystu ton nielegalnych odpadów. Było to łącznie trzynaście ciężarówek z takim ładunkiem. Śledztwo wszczęła prokuratura w Suwałkach.
29.03.2024

Do RDOŚ wpłynęło zawiadomienie o strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko dla litewskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku poinformował o kluczowym kroku w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko związanej z projektem "Morska farma wiatrowa na morskim terytorium Litwy". Zawiadomienie to wynika z przekazania przez Ministerstwo Środowiska Republiki Litewskiej informacji dotyczącej wydanej decyzji oceny oddziaływania na środowisko dla tego projektu.
01.02.2024

Ostatnia część turbozespołu elektrowni gazowo-parowej dostarczona do Ostrołęki

Turbina gazowa – ostatni kluczowy element turbozespołu powstającej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej – została dostarczona na plac budowy. Wyprodukowane we francuskiej fabryce General Electric w Belfort urządzenie należy do najbardziej nowoczesnych, które montowane są w elektrowniach typu CCGT.
06.01.2024

Aktywistki klimatyczne zakłóciły mszę w katedrze w Turynie lekturą encykliki papieża Franciszka

W katedrze w Turynie na północy Włoch aktywistki klimatyczne zakłóciły niedzielną mszę; tuż przed kazaniem zaczęły czytać fragmenty ekologicznej encykliki papieża Franciszka "Laudato si'". Ich zachowanie potępił metropolita stolicy Piemontu arcybiskup Roberto Repole.
03.12.2023

Litewskie władze ogłaszają kolejną aukcję morskiej farmy wiatrowej

Litwa przygotowuje się do drugiej już aukcji w związku z planowaną morską farmą wiatrową. Jak podało tamtejsze Ministerstwo Energii, zostały przeprowadzone konsultacje z przedstawicielami branży offhsore oraz zainteresowanymi, innymi organizacjami i firmami, podczas których omówiono przygotowania do aukcji, jej warunki oraz planowany termin przetargu.
18.10.2023

Premierzy państw bałtyckich zapewniają, że synchronizacja sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią nastąpi do lutego 2025 roku

Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii podpisali deklarację zobowiązującą te trzy kraje do synchronizacji swych sieci elektroenergetycznych z Europą Zachodnią do lutego 2025 roku, czyli prawie rok wcześniej niż dotychczas planowano - poinformował w czwartek litewski rząd.
04.08.2023

European Energy i Vårgrønn wspólnie na rzecz bałtyckiego offshore wind

Deweloper European Energy i firma Vårgrønn, spółka joint venture Plenitude (Eni) i HitecVision, zawarły długoterminowe strategiczne partnerstwo w celu wspólnego poszukiwania możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w obrębie Litwy, Estonii i Łotwy.
21.05.2023

Orlen Neptun wchodzi na Litewski rynek

Orlen Neptun, spółka PKN Orlen zajmująca się rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, utworzyła swój oddział na Litwie – poinformowała we czwartek agencja BNS. Według danych litewskiego Centrum Rejestrów, Orlen Neptunas została zarejestrowana 10 maja z kapitałem zakładowym w wysokości 2,5 tys. euro.
19.05.2023

Litwa przedstawia plany przetargowe dotyczące morskiej energii wiatrowej

Litewski rząd zatwierdził wymagania dla deweloperów morskich farm wiatrowych.
16.03.2023

Litwa przygotowuje się do kluczowego postępowania dla pierwszej morskiej farmy wiatrowej

Ministerstwo energetyki Litwy poinformowało, że przekazało do konsultacji publicznych projekt regulacji w sprawie lokalizacji na Morzu Bałtyckim morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Zapisy zawierają wymagania stawiane przyszłym oferentom w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na budowę wiatraków na Bałtyku.
08.03.2023

GE kręci litewskimi turbinami

GE Renewable Energy zakontraktowało zamówienie na turbiny o mocy 18 MW dla projektu wiatrowego na Litwie.
04.03.2023

Wiatraki na Litwie wykręciły o 30% więcej energii w 2022 roku

Zgodnie z najnowszymi danymi litewskiego Ministerstwa Energetyki oraz operatora systemu elektroenergetycznego Litgrid, w ubiegłym roku moc elektrowni wiatrowych wzrosła o jedną trzecią w porównaniu z 2021 r. - zainstalowano 370 MW. W efekcie produkcja energii wiatrowej wyniosła 1,51 TWh, co stanowi o jedną trzecią więcej niż w 2021 r.
26.02.2023

ONDE rozwija się zagranicą

ONDE z przytupem rozpoczęło 2023 rok pozyskując kolejne kontrakty na Litwie. Giełdowa spółka wykona prace przy budowie 80-MW farmy wiatrowej dla spółki z grupy Enefit Green. Wartość zleceń to 25,7 mln euro.
16.02.2023

Współpraca i synergia kluczem do sukcesu projektów offshore na Bałtyku

Podczas WINDMission 2023, najważniejszej konferencji poświęconej energetyce wiatrowej w krajach bałtyckich organizowanej w styczniu w Wilnie, eksperci z dziedziny morskiej energetyki wiatrowej dyskutowali o największych wyzwaniach, z jakimi może się zmierzyć Litwa podczas realizacji pierwszych projektów morskich na Morzu Bałtyckim. Za największe z nich uznano stosunkowo niewielki rynek litewski oraz niepewne otoczenie regulacyjne.
13.02.2023

KE wspiera Harmony Link - połączenie do wymiany energii elektrycznej między Litwą a Polską

Projekt budowy kabla podmorskiego między Polską a Litwą – Harmony Link, był głównym tematem rozmowy wiceministrów Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej i Adama Guibourge-Czetwertyńskiego z wiceministrem energii Litwy Albinasem Zananaviciusem.
24.01.2023

Nadchodzi przełom dla litewskiego offshore wind. W tym roku odbędzie się pierwsza aukcja

Litwa przygotowuje się na pierwszą aukcję dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Ta odbędzie się we wrześniu i będzie dotyczyła pierwszego projektu farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Instalacja ma zostać uruchomiona w 2028 roku. 
16.01.2023

Polska i Litwa razem o rynku energii elektrycznej w UE

Konsultacje na temat przyszłych prac Komisji Europejskiej nad nowym kształtem rynku energii elektrycznej w UE to jeden z tematów rozmowy wiceminister klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej z litewskim wiceministrem energii Albinasem Zananaviciusem. Spotkanie odbyło się 4 stycznia 2022 r. w Warszawie.
08.01.2023

RWE łączy siły z wiodącymi instytucjami na Litwie, aby wspierać edukację w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

RWE połączyło siły z wiodącymi litewskimi instytucjami edukacyjnymi, aby przyspieszyć rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w oparciu o edukację, badania i transfer wiedzy. Podpisano listy intencyjne (LoI) z Uniwersytetem w Kłajpedzie, z Litewską Akademią Morską, Państwowym Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Kłajpedzie oraz Centrum Szkoleniowym im. Pauliusa Lindenau w Kłajpedzie.
09.12.2022

Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt

Litewski rząd zatwierdził zmiany w ustawach o OZE i energii elektrycznej określające warunki aukcji związanej z budową kolejnej morskiej farmy wiatrowej o mocy do 700 MW.
21.11.2022

Polska państwem z najgorszym stanem środowiska w całej Unii Europejskiej. Najbardziej „zielone” są Malta, Francja i Szwecja

Takie wnioski przedstawia raport Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera „Europa przeciw katastrofie klimatycznej”, zawierający m.in. ranking najbardziej zielonych państw Wspólnoty.
04.11.2022

Szwecja transferuje energię po bardzo wysokich cenach "do swoich o wiele mniej zamożnych sąsiadów litewskich przez Morze Bałtyckie"

Musimy mieć odwagę nazywać zło złem, Rosja jest dzisiaj imperium zła i imperium kłamstwa. Kiedy w ukraińskim mieście Izium odkopywane są masowe groby, nikt w Europie nie ma prawa spać spokojnie - mówił w poniedziałek w Bratysławie premier Mateusz Morawiecki.
20.09.2022

Litwa i Tajwan mogą wymienić się doświadczeniami przy budowie morskich farm wiatrowych

Zwiększenie przepływu ładunków między portami w Kłajpedzie i na Tajwanie, a także zacieśnienie współpracy między nimi, były jednym z głównych tematów ubiegłotygodniowej wizyty przedstawicieli litewskiego ministerstwa transportu i komunikacji oraz przemysłu w Tajwanie. Litwini chcą również wymieniać doświadczenia z Tajwanem przy budowie morskich farm wiatrowych.
24.08.2022

Amber Grid - korytarze dostaw wodoru przyspieszą dekarbonizację Europy

Amber Grid, wraz z europejskimi operatorami systemów przesyłowych gazu, przeanalizował i przedstawił wizję przyspieszenia rozwoju europejskiej sieci wodorowej do 2030 roku. Wytypowano pięć potencjalnych wielkoskalowych korytarzy dostaw wodoru w Europie - ogłoszonych je w ramach inicjatywy European Hydrogen Backbone (EHB).
14.08.2022

Największy magazyn energii w Europie PGE zbuduje w Żarnowcu

Unikalny na skalę europejską projekt magazynu energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii. Promesa została wydana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
20.07.2022

Grupa Orlen i Klaipėdos Nafta AB wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej

Wchodzące w skład Grupy Orlen spółki Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG. Partnerstwo dotyczy przygotowania i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Litwie. To istotne porozumienie w kontekście planowanego zaangażowania Grupy Orlen w morskie projekty wiatrowe w krajach bałtyckich.
10.07.2022

Litwa rozpoczyna budowę zakładów magazynowania energii elektrycznej

Na Litwie rozpoczyna się budowa czterech zakładów magazynowania energii elektrycznej o mocy 200 MW, o łącznej wartości 109 mln euro. Oczekuje się, że do końca roku akumulatory będą w stanie zapewnić natychmiastową rezerwę energii – poinformowało w środę litewskie ministerstwo energetyki.
30.06.2022

Fundusz BaltCap Infrastructure Fund rozpoczyna budowę litewskiej farmy wiatrowej o wartości 42 mln euro

Projekt o mocy 30 MW będzie obejmował sześć turbin Cypress o mocy 5,5 MW, dostarczonych przez GE Renewable Energy, i będzie zlokalizowany w rejonie Žvirgždaičiai, Šakiai.
02.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enprom: Jesteśmy w sercu transformacji energetycznej

W kolejny artykule z cyklu "Kto jest kim w polskim offshore?" rozmawiamy z Mariuszem Targowskim, prezesem zarządu spółki Enprom. To podmiot, który jest zaangażowany w rozwój infrastruktury przesyłowej, która jest kluczowa dla powodzenia projektów morskiej energetyki wiatrowej. – Jesteśmy w sercu procesu transformacji polskiej energetyki – podkreśla Targowski.
15.05.2022

Polsko-litewski gazociąg GIPL oficjalnie otwarty

„Gazociąg GIPL jest przykładem europejskiej solidarności. Potrzebujemy więcej takich połączeń w całej Unii, a mniej partykularnych interesów” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas ceremonii otwarcia gazociągu łączącego Polskę z Litwą. W wydarzeniu, które odbyło się 5 maja 2022 r. na Litwie, uczestniczyli również m.in. Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
05.05.2022

MAE: Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi

"Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi" – powiedział w czwartek Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) podczas spotkania ministerialnego w Paryżu na temat bezpieczeństwa energetycznego w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
25.03.2022

Budowa gazociągu GIPL na finiszu. Gazociąg Polska-Litwa udostępniony od 1 maja 2022 roku

Gazowy interkonektor Polska-Litwa (GIPL) zostanie udostępniony do przesyłu gazu 1 maja 2022 r. - poinformowali w poniedziałek operatorzy przesyłowi gazu z obydwu krajów: Gaz-System i Amber Grid. Pełną przepustowość gazociąg osiągnie 1 października.
01.03.2022

Polska wraz z Kanadą wnioskują o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów MAEA

We wniosku złożonym 26 lutego na ręce Przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Polska i Kanada jako członkowie Rady zwróciły się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady w związku z sytuacją na Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej
27.02.2022

Minister Anna Moskwa na spotkaniu z ministrem energii Litwy

Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna w regionie, współpraca w sektorze gazu ziemnego i energetyki odnawialnej to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Dainiusem Kreivysem, ministrem energetyki Republiki Litewskiej. Spotkanie odbyło się 24 lutego 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
27.02.2022

Czy Europa przetrwa bez rosyjskiego gazu? Niewielkie rezerwy tylko w terminalach w Polsce i Litwie

Minister energetyki Kataru powiedział we wtorek, że jeśli Rosja zakręci Europie kurki, jest niewielka szansa na pokrycie dostaw gazu ziemnego przez zagranicznych producentów LNG, co potwierdza przewidywania wielu analityków energetycznych.
24.02.2022

Napięcia na linii Rosja-Ukraina mogą pogłębić kryzys gazowy, lukę może wypełnić LNG

Europa jest w znacznym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji, a toksyczność tej relacji ukazał ostatni kryzys energetyczny. Analitycy Rystad Energy przyjrzeli się sytuacji rynku gazowego w Europie wskazując, że obecnie napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą mogą zagrozić dostawom gazu. Potencjalną lukę mogą wypełnić dostawy LNG, w szczególności z USA.
18.02.2022

Raport: Polacy w 2021 r. kupowali najczęściej używane auta, a jeśli nowe – to coraz chętniej niskoemisyjne

Spośród ponad 3,5 milionów samochodów zarejestrowanych lub przerejestrowanych w Polsce w 2021 roku, niespełna 447 tysięcy (12,6 proc. ogółu) stanowiły auta nowe. Z powodu pandemii motoryzacyjny rynek pierwotny wyhamował, a większego znaczenia nabrał rynek wtórny. Kupujący nowe auta coraz częściej wybierają pojazdy elektryczne lub hybrydowe - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez serwis OTOMOTO.
16.02.2022

Umowa na 54 kilometry gazociągu podpisana!

Grupa NDI powiększa portfel zamówień w sektorze gazowym, wybuduje gazociąg DN1000 relacji Gustorzyn – Leśniewice oraz wykona prace budowlane przy zagospodarowaniu odwiertów gazu ziemnego w kopalni Kościan-Brońsko.
14.12.2021

Premier Estonii: kraje bałtyckie muszą zwiększyć produkcję energii elektrycznej

W obliczu rosnących cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, kraje bałtyckie muszą zwiększyć swoje moce wytwórcze prądu, a tym samym spowolnić wzrost cen energii – oświadczyła w środę premier Estonii Kaja Kallas.
09.12.2021

Przeprowadzono test odbudowy litewskiego systemu energetycznego przy użyciu LitPol Link

Operatorzy systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy przeprowadzili tzw. test odbudowy, czyli symulację wykorzystania połączenia LitPol Link do pomocy litewskiemu systemowi w sytuacji awaryjnej - poinformowali w środę operatorzy PSE i Litgrid.
08.12.2021

Crido: w Europie odbiorcy energii wspierani obniżkami VAT, dotacjami, zamrażaniem cen

Obniżenie stawki VAT, obniżki innych opłat, dotacje bezpośrednie, zamrażanie cen - to najczęstsze w Europie metody wsparcia odbiorców energii w sytuacji wysokich cen - wynika z zestawienia firmy doradczej Crido.
26.11.2021

Ceny energii rosną w całej Europie. Powodem m.in. wysokie koszty praw do emisji CO2 i kryzys gazowy

Rosnące ceny surowców energetycznych i bezprecedensowo wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie ETS – to główne czynniki, które przekładają się na rekordowe wzrosty cen energii na europejskich rynkach. W I połowie roku według Eurostatu podwyżki objęły 16 z 27 rynków. Ostatnie tygodnie przyniosły kolejne wzrosty cen prądu. Niektóre z krajów podejmują działania na rzecz ich obniżania i ochrony odbiorców, np. obniżają podatki za energię elektryczną. Możliwe, że interweniować będzie również Komisja Europejska,
02.11.2021

Księża apelują przed 1 Listopada: Nie zaśmiecajcie cmentarzy plastikiem

Kuria diecezji radomskiej zaapelowała do wiernych, by w trosce o środowisko zrezygnowali ze sztucznych wiązanek i plastikowych zniczy, które masowo pojawiają się na grobach w okolicach Dnia Wszystkich Świętych. Wystarczy jeden znicz i modlitwa – przekonują władze kościelne.
29.10.2021

Zrównoważony rozwój, czyli podejście do ESG, w galeriach NEPI Rockcastle

Zrównoważone zarządzanie zasobami, zielone budynki, zaangażowanie na rzecz społeczności, uczciwość wobec ludzi i biznesu to 4 główne filary strategii zrównoważonego rozwoju NEPI Rockcastle. Każdy z nich odzwierciedla działania poszczególnych galerii, które wchodzą w skład portfolio oraz mają wpływ na środowisko i otoczenie.
20.10.2021

Eurostat: najstarsze samochody w Europie jeżdżą po polskich drogach

Prawie 38 proc. jeżdżących po polskich drogach samochodów osobowych ma powyżej 20 lat, co jest najwyższym odsetkiem w Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu.
27.09.2021

GUS: Polska na 24 miejscu w UE pod względem zasobów wody

Polska jest na 24 miejscu w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca; wyprzedzamy jedynie Czechy, Cypr i Maltę - wynika z GUS-owskiego raportu pt. "Polska na drodze zrównoważonego rozwoju".
25.09.2021

Prezes PGNiG: po wyroku TSUE ws. OPALa, zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL może mieć istotne znacznie dla rynku gazu, np. zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Jego zdaniem, wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów UE.
19.07.2021

Czy unijna strategia bioróżnorodności uderzy w polski przemysł drzewny?

W Polsce chronione obszary Natura 2000 zajmują ok. 20 proc. powierzchni kraju. Zgodnie z unijną Strategią Bioróżnorodności 2030 ochroną trzeba będzie objąć jeszcze ok. 3 mln ha – wynika z szacunków Lasów Państwowych.
23.06.2021

Polskim przebojem eksportowym są baterie samochodowe i katalizatory

Naszym przebojem eksportowym są w ostatnim czasie baterie samochodowe i katalizatory. Tradycyjnie mocni jesteśmy w sprzedaży sprzętu elektronicznego, głównie telewizorów – powiedziała PAP Katarzyna Kowalska, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
20.06.2021

Litwa uważa, że sankcje UE powinny dotyczyć białoruskiego sektora naftowego

Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział dziennikarzom w Lizbonie, że proponowane sankcje gospodarcze Unii Europejskiej wobec Białorusi powinny dotyczyć tych sektorów, które przynoszą największe korzyści przywódcom tego kraju, np. sektora naftowego.
27.05.2021

Elektromobilność podzieliła Europę

Europa dwóch prędkości to już nie tylko zwykłe słowa. One stały się faktem, a widać je w danych ACEA za I kwartał 2021.
10.05.2021

Zużycie energii z OZE rośnie kilkukrotnie szybciej niż energii konwencjonalnej podaje Pekao

W skali globalnej zużycie energii z OZE rośnie w tempie kilkukrotnie szybszym niż energii konwencjonalnej - wynika z raportu Banku Pekao na temat perspektyw sektora OZE w Polsce na tle trendów globalnych i regionalnych. Zdaniem analityków wszystko wskazuje na nieuchronne przyspieszenie „zielonej rewolucji”.
28.04.2021

Synchronizacja i offshore tematami rozmów ministrów z Polski i Litwy

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych, morska energetyka wiatrowa, współpraca w obszarze gazu - były tematami rozmów ministra klimatu Michała Kurtyki z ministrem energii Litwy Dainiusem Kreivysem.
15.03.2021

Litwa rozpocznie dostawę gazu ziemnego do Polski

W przyszłym roku litewska państwowa spółka energetyczna Ignitis Group, ma rozpocząć dostawy ciekłego gazu ziemnego do Polski. Informacja została podana w poniedziałek (1 marca) przez prezesa zarządu Dariusa Maikštėnas.
03.03.2021

Instytut Europy Środkowej: Plany budowy morskich farm wiatrowych w państwach regionu Morza Bałtyckiego

Wśród państw regionu Morza Bałtyckiego coraz większą rolę w bilansach energetycznych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii (OZE), co jest efektem działań na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Morze Bałtyckie dzięki swoim uwarunkowaniom (stosunkowo płytki akwen, niskie zasolenie – sól powoduje korozję urządzeń stalowych, niskie fale, silne wiatry, duża liczba odbiorców energii elektrycznej) ma jedne z najlepszych na świecie warunków do rozwoju morskich turbin wiatrowych.
27.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.