MAE: Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi

zk

25.03.2022 07:04
Strona główna Prawo, finanse MAE: Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi

Partnerzy portalu

MAE: Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Twitter

"Znajdujemy się w punkcie zwrotnym gospodarki zasobami: ropą, gazem i źródłami odnawialnymi" – powiedział w czwartek Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) podczas spotkania ministerialnego w Paryżu na temat bezpieczeństwa energetycznego w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Dwudniowemu spotkaniu przewodniczyła amerykańska sekretarz stanu ds. energii Jennifer Granholm. Polskę na szczycie reprezentowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Granholm poinformowała na konferencji prasowej, że do MAE została przyjęta Litwa jako 31 członek organizacji.

Tematem szczytu były m.in.: obecne zagrożenia w zakresie dostaw energii oraz przyspieszenie globalnych działań na rzecz czystej energii i bezpieczeństwa energetycznego krajów członkowskich, stowarzyszonych i przystępujących do MAE. Państwami stowarzyszonymi z MAE są również m.in.: Chiny i Indie.

Granholm poinformowała, że USA zwiększają wydobycie ropy z własnych źródeł. Konkretne liczby dotyczące zwiększenia wydobycia gazu i ropy ze źródeł nierosyjskich w związku z agresją Rosji na Ukrainę zostaną podane wkrótce przez prezydenta Joe Bidena – zapewniła amerykańska sekretarz.

Z kolei Birol nazwał „kolejną groźbą ze strony Putina” zapowiedzi Rosji o tym, że odbiorcy jej gazu i ropy będą zmuszeni płacić za nie w rublach. Nie przedstawił jednak rozwiązania tego problemu.

Podczas spotkania przyjęto komunikat wskazujący na potrzebę przyspieszenia transformacji energetycznej. Nie wymieniono w nim jednak ani Rosji, ani Ukrainy w stanie wojny. Jak wyjaśniła Granholm na konferencji prasowej, komunikat jest kompromisem ze strony wszystkich państw.

MAE uznała, że stabilizacja wzrostu globalnej temperatury „na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza jest trudna, ale wciąż w zasięgu”. W komunikacie zapewniono również m.in. o potrzebie zachowania różnorodności płci i wartości zarówno w samej MAE, jak i sektorach energetycznych członków organizacji.

Birol poinformował, że MAE opracowuje raport na temat zagospodarowania surowców i metali rzadkich, które będą wykorzystywane przy wdrażaniu alternatywnych źródeł energii w gospodarkach światowych.

Granholm wskazała również na wodór jako przyszłość w energetyce obok źródeł odnawialnych.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.