Polsko-litewski gazociąg GIPL oficjalnie otwarty

zk

05.05.2022 20:42 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse Polsko-litewski gazociąg GIPL oficjalnie otwarty

Partnerzy portalu

Polsko-litewski gazociąg GIPL oficjalnie otwarty - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

„Gazociąg GIPL jest przykładem europejskiej solidarności. Potrzebujemy więcej takich połączeń w całej Unii, a mniej partykularnych interesów” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas ceremonii otwarcia gazociągu łączącego Polskę z Litwą.

W wydarzeniu, które odbyło się 5 maja 2022 r. na Litwie, uczestniczyli również m.in. Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Uroczyste otwarcie polsko-litewskiego gazociągu

Jak podkreśliła minister Anna Moskwa, Polska od lat prowadzi politykę opartą na bezpieczeństwie energetycznym kraju, co pozwoliło uniknąć wpadnięcia w pułapkę uzależnienia od surowców z kierunku rosyjskiego.

– Gazociąg GIPL jeszcze mocniej zacieśnia współpracę między Polską i Litwą. Dziękuję Litwie za jej solidarność, determinację i zaangażowanie w ten projekt oraz dbanie o wspólne bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała.

– Moje podziękowania kieruję także do pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, ministra Piotra Naimskiego, który skutecznie dba o polskie bezpieczeństwo energetyczne i naszą niezależność. Dzięki jego pracy Polska jest dziś po bezpiecznej stronie – dodała.

Zdaniem Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, w obecnej sytuacji kluczowe słowo w obszarze energetyki to solidarność. Z tego powodu tak ważne jest przyjęcie wspólnego podejścia na poziomie UE w sprawie płatności za importowany rosyjski gaz, jak również utrzymanie twardego stanowiska względem Rosji w zakresie sankcji.

– Dobrym przykładem takiej europejskiej solidarności jest właśnie inwestycja, którą dziś w obecności Prezydentów Polski, Litwy i Łotwy otworzyliśmy. Potrzebujemy więcej takich połączeń w całej UE. Potrzebujemy więcej solidarności, a mniej partykularnych interesów – podkreśliła minister Anna Moskwa

Unijne wsparcie


Dzisiejsza ceremonia mogła mieć miejsce między innymi dzięki zrozumieniu wyzwań i wsparciu, również finansowemu, Unii Europejskiej (300 mln euro dofinansowania). Szefowa resortu klimatu zwróciła też uwagę, że konieczne są jednak dalsze inwestycje, jeszcze bardziej wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne regionu.

– Kluczowe jest wsparcie unijne dla dalszej dywersyfikacji dostaw gazu do Europy np. poprzez budowę terminali LNG. W Polsce zamierzamy nie tylko rozbudować istniejący terminal w Świnoujściu, ale także postarać się jak najpilniej uruchomić pływający terminal LNG w Gdańsku – wyjaśniła minister.

Spotkanie z ministrem środowiska Republiki Litewskiej


Podczas wizyty na Litwie minister Anna Moskwa spotkała się także z litewskim ministrem środowiska Simonas’em Gentvilas’em. Tematem rozmów były m.in. pakiet „Fit for 55” oraz system kaucyjny.

***

Interkonektor gazowy Polska-Litwa (GIPL) ma na celu połączenie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy (w konsekwencji też pozostałych krajów bałtyckich). Połączenie to wpisuje się w priorytety polityki energetycznej Unii Europejskiej – UE (priorytetowy projekt infrastrukturalny w ramach Planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu – BEMIP) i ma służyć rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem dostaw gazu oraz zakończeniem izolacji państw bałtyckich od rynku gazu UE.

Projekt GIPL jest także kluczowym elementem polskiej strategii dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. Dzięki nowemu połączeniu gazowemu Polska zyskuje dostęp do terminala LNG, który znajduje się na Litwie w Kłajpedzie. Poza tym gazociąg GIPL ma bardzo duże znaczenie w kontekście gazyfikacji regionów północno-wschodniej Polski.

Stronami projektu gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL – Gas Interconnector Poland-Lithuania) są polski operator GAZ-SYSTEM S.A. i AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego.

Przepustowość interkonektora na kierunku z Polski na Litwę – 2,4 mld m3/rok (274 000 m3/h), na kierunku z Litwy do Polski – 1,9 mld m3/rok (217 000 m3/h).

Tagi:
mkiś, lng, gdańsk, litwa

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.