European Energy i Vårgrønn wspólnie na rzecz bałtyckiego offshore wind

zk

21.05.2023 22:08
Strona główna Energetyka, OZE European Energy i Vårgrønn wspólnie na rzecz bałtyckiego offshore wind

Partnerzy portalu

European Energy i Vårgrønn wspólnie na rzecz bałtyckiego offshore wind  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. European Energy

Deweloper European Energy i firma Vårgrønn, spółka joint venture Plenitude (Eni) i HitecVision, zawarły długoterminowe strategiczne partnerstwo w celu wspólnego poszukiwania możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w obrębie Litwy, Estonii i Łotwy.

Jak informują firmy, kraje bałtyckie mają znaczny potencjał morskiej energetyki wiatrowej, z łączną mocą szacowaną na 15,4 GW na Litwie, w Estonii i na Łotwie.

Władze w tych trzech krajach otwierają obecnie kilka obszarów do zagospodarowania w ramach nadchodzących przetargów, przy czym Litwa ogłosi dwa przetargi na wiosnę i jesień 2023 roku, a następnie Estonia z 7 GW, które zostaną objęte przetargiem pod koniec 2023 roku.

- Morze Bałtyckie ma ogromne możliwości napędzania transformacji energetycznej Europy poprzez morską energię wiatrową, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne i przyczyniając się do osiągnięcia wspólnych celów klimatycznych — powiedział Olav Hetland, dyrektor generalny Vårgrønn.

- Ponieważ początkowe projekty Vårgrønn koncentrowały się na Morzu Północnym, jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z European Energy w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich. Duże doświadczenie European Energy w rozwoju lądowych odnawialnych źródeł energii w tym regionie, w połączeniu z ich silną obecnością na rynku lokalnym, czyni ich idealnym partnerem dla nas - dodał Hetland.

Firmy zapowiedziały, że będą wspólnie pracować w całym cyklu życia morskiej energetyki wiatrowej, od rozwoju i finansowania, po budowę i eksploatację.

European Energy jest obecna we wszystkich trzech krajach bałtyckich z biurami i szeregiem projektów z zakresu lądowej energii odnawialnej, oraz kilkoma parkami wiatrowymi w swoim litewskim portfelu.

- Kraje bałtyckie przejdą szybką transformację w zakresie dostaw energii w nadchodzących latach. W European Energy chcemy wspierać tę transformację i wierzymy, że możemy to zrobić najlepiej poprzez współpracę z Vårgrønn, który posiada rozległą wiedzę w zakresie offshore i silną zdolność finansową, a także może wykorzystać swoje doświadczenie z morskich projektów wiatrowych na Morzu Północnym - powiedział Knud Erik Andersen, dyrektor generalny European Energy.

Obie firmy zapowiedziały, że będą ściśle współpracować z lokalnymi interesariuszami, aby tworzyć projekty morskiej energetyki wiatrowej, które spełniają ambicje krajów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i dekarbonizacji, jednocześnie wspierając local content.


Źródło: Vårgrønn, European Energy

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.