Wynik wyszukiwania - "morawiecki" - Wiadomości

Premier: rozważymy powołanie resortu zajmującego się transformacją energetyczną

Jeżeli będziemy dalej pełnić misję, rozważymy powołanie specjalnego resortu, który zajmie się transformacją energetyczną przemysłu wydobywczego i całej polskiej energetyki - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie).
03.09.2023

Premier: nie wykluczamy zaangażowania partnerów francuskich ani amerykańskich dla 3. lokalizacji elektrowni jądrowej

Nie wykluczamy zaangażowania partnerów francuskich, ale nie wykluczamy również zaangażowania partnerów amerykańskich dla trzeciej lokalizacji elektrowni jądrowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ta kwestia jest przedmiotem analiz, jest też związana z przemyśleniami politycznymi.
15.03.2023

Morawiecki: transformacja energetyczna - szansa na skok cywilizacyjny

Transformacja energetyczna to szansa na skok cywilizacyjny. Zyskamy na niej, jeśli wykształcimy ludzi kompetentnych, aby ją skutecznie przeprowadzić - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu otwierającym konferencję z cyklu Śląski Ład w Katowicach.
13.03.2023

Morawiecki: staliśmy się gwarantem bezpieczeństwa dla naszego regionu

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu i.pl pytany był o politykę bezpieczeństwa energetycznego.
12.03.2023

Premier Morawiecki chce rozmawiać ze spółkami energetycznymi, aby zrewidowały swoją politykę cenową

Będę rozmawiał z wicepremierem szefem MAP Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Jasła (Podkarpacie). Dodał, że dziś ceny energii są niższe niż kilka miesięcy temu.
11.03.2023

Współpracą Polski i Danii mogłyby być rozwiązania w zakresie offshore

Dalszą współpracą Polski i Danii mogłyby być rozwiązania w zakresie farm wiatrowych na morzu, odnawialne źródła energii, dzielenie się najlepszymi praktykami i bardzo bliska współpraca z pozostałymi krajami basenu Morza Bałtyckiego - powiedziała w czwartek premier Danii Mette Frederiksen.
23.02.2023

Morawiecki o windfall tax: opowiadamy się za takim rozwiązaniem

Opowiadamy się za wprowadzeniem podatków od nadzwyczajnych zysków dla wielkich koncernów międzynarodowych, już pewne mechanizmy zostały wdrożone - przychody z takich opłat trafią do firm i obywateli, by obniżać koszty energii - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki
14.02.2023

Morawiecki o 10H: kompromis 700 metrów nie jest zły

Kompromis 700 metrów nie jest zły, ale jeżeli dałoby się go jeszcze dodatkowo złagodzić, np. poprzez mechanizm polegający na tym, że między 500 a 700 metrów możliwe byłoby fakultatywne referendum, to byłbym tego zwolennikiem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii.
04.02.2023

Premier o elektrowni jądrowej: jeśli chodzi o trzecią, wybór technologii nie został jeszcze dokonany

Jeśli chodzi o trzecią lokalizację, to wybór technologii nie został jeszcze dokonany; w najbliższych kilku miesiącach będziemy dokonywać przeglądu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, pytany o budowę elektrowni jądrowych w Polsce.
18.01.2023

Premier: wniosek w sprawie KPO złożymy, kiedy będzie procedowana ustawa wiatrakowa

Wniosek w sprawie KPO złożymy, kiedy będzie procedowana ustawa wiatrakowa; znalazła się ona w porządku obrad Sejmu; będzie procedowana mam nadzieję na najbliższym posiedzeniu Sejmu i wkrótce potem, być może na przestrzeni kolejnych dwóch tygodni, chcemy złożyć wniosek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
16.01.2023

Morawiecki o ustawie 10H: obecna regulacja jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie, chcemy ją zliberalizować

Dzisiejsza regulacja jest jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie; chcemy ją uwolnić, zliberalizować dla dobra polskiej gospodarki - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ustawy wiatrakowej. "Jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii" - dodał.
15.01.2023

Jeszcze tej zimy mają być gotowe przepisy mocniej chroniące odbiorców ciepła

Dla cen ciepła uzyskiwanego z gazu, chcemy utrzymać maksymalną cenę, czyli ok. 150 zł za GJ, i ok. 103 zł za GJ dla ciepła uzyskiwanego z węgla – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jeszcze tej zimy mają być gotowe przepisy lepiej chroniące odbiorców ciepła.
14.01.2023

Morawiecki: cała Europa wręcz zachęca do opodatkowania tzw. nadmiarowych zysków

Cała Europa wręcz zachęca do opodatkowania tzw. nadmiarowych zysków; także my wprowadzamy mechanizmy o charakterze daniny na najbogatsze firmy energetyczne, wśród nich są producenci energii z OZE - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do zastrzeżeń portugalskiej firmy z sektora OZE.
10.01.2023

Morawiecki: stoimy murem za fuzją Orlenu z Lotosem

Stoimy murem za fuzją Orlenu z Lotosem, która tworzy ogromny podmiot - oświadczył w poniedziałek w Oławie (dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rynek pozytywnie ocenia całą fuzję.
20.12.2022

Premier: stabilne źródła energii wśród najważniejszych wyzwań

Zapewnienie stabilnych źródeł energii, a także bezpiecznych dostaw żywności to jedne z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoimy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek do zgromadzonych na Polsko-Francuskim Forum Gospodarczym w Krakowie.
12.12.2022

Premier obiecuje, że ustawa 10H będzie procedowana szybciej niż dotąd

Dyskusje w ramach naszego obozu politycznego ws. ustawy 10H zakończyły się; mogę się zobowiązać, że będzie procedowana szybciej niż dotąd - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd chce szybko wyjść z ustawą ws. ułatwień instalowania OZE przez firmy.
01.12.2022

Premier: Zachodniopomorska Dolina Wodorowa wpłynie pozytywnie na tempo transformacji energetycznej

Zachodniopomorska Dolina Wodorowa wpłynie pozytywnie na tempo transformacji energetycznej, a także rozwój gospodarczy naszego kraju – przekazał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników inauguracji Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, która odbyła się w poniedziałek w Szczecinie.
29.11.2022

Premier: na czwartkowym szczycie V4 rozmowa o sytuacji na Ukrainie, inflacji i cenach energii

Podczas czwartkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach będziemy rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, inflacji i cenach energii - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, Grupa Wyszehradzka musi współpracować w trudnych czasach.
23.11.2022

Piotr Duda po spotkaniu z premierem: jest wstępne porozumienie, by rozszerzyć katalog zakładów energochłonnych

Jest zgoda i wstępne porozumienie, aby rozszerzyć katalog zakładów energochłonnych – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.
17.11.2022

Premier: z kierownictwem spółek energetycznych opracowujemy nowy mechanizm tarczy antyinflacyjnej

Wraz z kierownictwem spółek energetycznych opracowujemy nowy mechanizm tarczy antyinflacyjnej - poinformował premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek. Dodał, że w energii elektrycznej i energii cieplnej taki mechanizm został wypracowany. W tym tygodniu dopracowany zostanie mechanizm rekompensat ceny gazu.
14.11.2022

Premier: niskie ceny energii i stopy procentowe prawdopodobnie odeszły na dłuższy czas w przeszłość

Żyjemy w epokowym momencie, kiedy niskie ceny energii i niskie ceny kosztu pieniądza, czyli niskie stopy procentowe, prawdopodobnie na dłuższy czas odeszły w przeszłość - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas Rady Dialogu Społecznego. Chcemy, żeby deficyt nie przekroczył 4,5 proc. PKB - dodał.
07.11.2022

Premier: KE grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne

KE zabrania nam kontynuacji tarczy antyinflacyjnej, właściwie grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne, za chwilę będziemy mieli postępowanie, kolejne kary - mówił premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy otwierać kolejnego frontu - dodał.
07.11.2022

Premier: potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear

Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear (Westinghouse Nuclear - PAP) - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.
28.10.2022

Węgiel, który się nie pali. Rząd, który nie planuje

Kiedy polski sejm uchwala ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla, to w Brukseli przyspiesza się wprowadzania odnawialnych źródeł energii do sieci, a w Niemczech wydłuża się działanie elektrowni jądrowych. Zamiast modernizować polską energetykę, rząd polski wciągając w swoją chorą politykę samorządy lokalne, funduje Polakom węgiel, który się nie pali.
25.10.2022

Premier: nasze ceny energii będą jednymi z najniższych w Europie

Nasze ceny energii będą jednymi z najniższych w Europie. Proponujemy małym i średnim firmom energię za 785 zł za MWh, podczas gdy w Czechach jest to 1200 zł dla tych firm – powiedział w środę w radiowej Trójce premier Mateusz Morawiecki.
12.10.2022

Morawiecki rozmawia z samorządowcami na temat cen energii

Rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami na temat cen energii. Szef rządu zaprosił na wtorkowe rozmowy przedstawicieli władz lokalnych zrzeszonych m.in. w Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich.
11.10.2022

Morawiecki rozmawiał w Pradze z szefową brytyjskiego rządu m.in. bezpieczeństwie, energii i klimacie

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w czwartek w Pradze z szefową brytyjskiego rządu Liz Truss m.in. o bezpieczeństwie, energii i klimacie - poinformowała KPRM. Ponadto szef rządu rozmawiał z premierem Norwegii ws. polityki klimatyczno-energetycznej UE.
07.10.2022

Premier: zaprezentujemy szczegóły zamrożenia wzrostu cen energii elektrycznej; będą taryfy dla samorządowców i przedsiębiorstw

Zaprezentujemy szczegóły zamrożenia do pewnego poziomu wzrostu cen energii elektrycznej - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Przekazał też, że będą specjalne taryfy dla samorządowców oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Postaramy się zapewnić dużo tańszy prąd - zadeklarował.
06.10.2022

Ekspert: Nadchodzi zima

Przyznając, że w Polsce jest "problem" z dostępnością węgla, Mateusz Morawiecki pokazał, że nie udźwignął ciężaru transformacji energetycznej. Braku prądu i ciepła Polacy premierowi nie darują. Nie poprą nieudacznika, który dał sobie zwinąć sprzed nosa potrzebne Polakom miliardy z Unii Europejskiej na transformację energetyczną. Nikt nie lubi, by rządzili nim nieudacznicy.
04.10.2022

Premier: przyjęliśmy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach chroniących odbiorców energii

Trudne czasy wymagają ekspresowych i zdecydowanych działań rządu - i takie rozwiązania chroniące polskie rodziny przygotowaliśmy na Radzie Ministrów - napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu przyjętego w poniedziałek przez rząd.
27.09.2022

Premier: chcemy dbać o klimat, ale z drugiej strony Europa odpowiada za 8-9 proc. emisji CO2

Z jednej strony chcemy oczywiście dbać o klimat, ale z drugiej strony Europa odpowiada za 8-9 proc. emisji CO2 – zaznaczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami powiatu ryckiego na Lubelszczyźnie.
25.09.2022

Szwecja transferuje energię po bardzo wysokich cenach "do swoich o wiele mniej zamożnych sąsiadów litewskich przez Morze Bałtyckie"

Musimy mieć odwagę nazywać zło złem, Rosja jest dzisiaj imperium zła i imperium kłamstwa. Kiedy w ukraińskim mieście Izium odkopywane są masowe groby, nikt w Europie nie ma prawa spać spokojnie - mówił w poniedziałek w Bratysławie premier Mateusz Morawiecki.
20.09.2022

Premier: ponaglam KE do pilnych działań ws. cen energii

Ponaglam Komisję Europejską do pilnych działań ws. cen energii, należy obniżyć ceny stawek ETS oraz zmienić sposób kalkulacji cen energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że we wtorek będzie rozmawiał na ten temat z premierem Czech, które przewodniczą obecnie Radzie UE.
06.09.2022

Morawiecki: chcemy w szybki sposób przystąpić do realizacji budowy elektrowni atomowych

Chcemy w szybki sposób przystąpić do realizacji budowy elektrowni jądrowych; rozmawiamy zarówno z Francją, jak i z USA. Pierwsze duże reaktory atomowe mogą powstać już na początku lat trzydziestych - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
05.09.2022

Premier: obniżenie stawek ETS to najprostszy sposób obniżenia cen energii

Domagam się od Komisji Europejskiej realnych działań mających na celu obniżenie cen energii w Europie. Obniżenie stawek systemu handlu emisjami CO2 to najprostsze rozwiązanie; niech KE skończy z polityką, która jeszcze dokłada ciężarów - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
05.09.2022

Premier o energetyce jądrowej: dotąd najdalej rozwinęliśmy współpracę z Amerykanami

Chcemy w najbliższych kilkunastu latach do 2040 r., osiągnąć poziom co najmniej 6 reaktorów i 9 GW mocy; wierzę, że ten cel jest możliwy do przekroczenia - powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do planów dot. o energetyki jądrowej. Dotąd najdalej rozwinęliśmy współpracę z Amerykanami.
05.09.2022

Morawiecki: musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii

Musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii w Europie – mówił we wtorek w Kopenhadze premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że transformacja energetyczna musi iść ręka w rękę z bezpieczeństwem energetycznym.
31.08.2022

Macron z zainteresowaniem przyjął propozycję Morawieckiego dot. zamrożenia kosztów emisji CO2

Prezydent Francji Emmanuel Macron z "bardzo dużym zainteresowaniem" przyjął propozycję premiera Mateusza Morawieckiego dot. zamrożenia kosztów emisji CO2 na poziomie 30 euro za tonę - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. To jest też element bezpieczeństwa energetycznego Europy - dodał.
30.08.2022

Premier: na wtorkowym spotkaniu na Bornholmie poruszę kwestię systemu uprawnień do emisji CO2

Podczas wtorkowego spotkania na Bornholmie organizowanym przez Danię poruszę kwestię ETS-u, czyli systemu uprawnień do emisji CO2, aby obniżyć łączny koszt energii dla gospodarki i gospodarstw domowych - poinformował w poniedziałek w Paryżu premier Mateusz Morawiecki.
30.08.2022

Morawiecki chce zamrożenia kosztów emisji CO2

Chcę, aby koszty emisji CO2 w systemie handlu emisjami EU ETS zostały zamrożone na dwa lata na poziomie 30 euro za tonę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Paryżu, przed rozmowami z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
30.08.2022

Morawiecki: chcę zamrożenia kosztów emisji CO2 na poziomie 30 euro za tonę

Chcę, aby koszty emisji CO2 w systemie handlu emisjami EU ETS zostały zamrożone na dwa lata na poziomie 30 euro za tonę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Paryżu, przed rozmowami z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
29.08.2022

Premier: podczas wizyty we Francji zaproponuję zawieszenie lub zmniejszenie opłat za uprawnienia do emisji CO2

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że po raz kolejny zaproponuje zawieszenie lub zmniejszenie, do poziomu 25-30 euro za tonę, opłat za prawo do emisji CO2. Ma na ten temat rozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem podczas zbliżającej się wizyty.
26.08.2022

Morawiecki z wizytą na Bornholmie ws. współpracy energetycznej

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek złoży wizytę na Bornholmie, gdzie spotka się z szefami rządów Danii, Estonii, Finlandii i Łotwy, prezydentem Litwy oraz szefową KE - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Głównym tematem rozmowy będą kwestie energetyczne - dodał.
25.08.2022

Premier: chcemy, żeby urządzenia do monitoringu rzek były gęściej rozlokowane i bardziej czułe

Nie zakładamy nowych urządzeń technicznych do monitoringu rzek, tylko wzmacniamy cały system monitoringu; takie urządzenia były wcześniej, ale chcemy, żeby były one gęściej rozlokowane i bardziej czułe - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
25.08.2022

Morawiecki: ustawy wspierające wytwarzanie ciepła we wrześniu na Sejmie

Przyjęte przez rząd we wtorek projekty ustaw, które mają m.in. wprowadzić dodatkowe możliwości finansowania ciepła, powinny zostać rozpatrzone na dodatkowym posiedzeniu Sejmu na początku września - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
23.08.2022

Martwa Odra! Kto wyjaśni przyczyny katastrofy ekologicznej?

Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na jego polecenie w rejon katastrofy udadzą się wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca.
11.08.2022

Morawiecki: do czwartku nowy projekt ws. wsparcia ogrzewania

Do czwartku ma być gotowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mechanizm ma być w najwyższym możliwym stopniu sprawiedliwy - dodał.
02.08.2022

Premier: chcemy zrobić wszystko, żeby podwyżki energii były jak najniższe

Chcemy zrobić wszystko, żeby podwyżki energii były jak najniższe - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
29.07.2022

Ekspert: Pieniądze na podpałkę

Obserwując debatę wokół rządowego projektu ustawy o dodatku węglowym można odnieść wrażenie, że polski rząd zapomniał o ochronie przyrody i klimatu. W czasie szantażu energetycznego Rosji, polski rząd chce wydać 11,5 mld złotych budżetu państwa bez planu, projektując bez opamiętania i refleksji coraz gorsze ustawy.
25.07.2022

Ekspert: Funta kłaków warte

W czasach kryzysu kojąco brzmią słowa premiera polskiego rządu, który podczas Konwentu Samorządowego w Chorzowie mówi o ważności polityki klimatycznej. Przyjemnie słucha się o miliardach euro na sprawiedliwą transformację Śląska, poprawie infrastruktury środowiskowej, drogowej, zwiększeniu szans na przyciągnięcie inwestorów i podniesieniu kompetencji pracowników. Fantastycznie, że dla premiera współpracy z samorządami jest ważna.
20.07.2022

Premier: kolejne miliardy muszą być przeznaczone na rzecz Odry

Kolejne miliardy złotych muszą zostać przeznaczone na rzecz inwestycji w udrożnienie Odry - podkreślił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że Polaka nadal w niewielkim stopniu korzysta z transportu wodnego, który jest tani i ekologiczny.
17.07.2022

Milion elektryków premiera Morawieckiego w 2030 roku? RAPORT

Milion elektryków premiera Morawieckiego w 2030 roku?
07.07.2022

Premier Morawiecki w "FT": zielona transformacja nie może osłabiać bezpieczeństwa UE

Zielona transformacja nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa europejskiego, które może wymagać nawet tymczasowego powrotu do tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel - przekonuje premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w poniedziałek w "Financial Times".
05.07.2022

Morawiecki o liberalizacji ustawy odległościowej: na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi

Jeśliby nastąpiła jakaś liberalizacja ustawy odległościowej to na pewno musi się to odbyć w zgodzie ze społecznościami lokalnymi – powiedział w sobotę w Kole (woj. wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki.
25.06.2022

V Forum Wizja Rozwoju w Gdyni już w czerwcu

Znamy datę tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Piąta, jubileuszowa odsłona Forum, odbędzie się w dniach 20-21 czerwca. Tradycyjnie w Gdyni i pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.
29.03.2022

Morawiecki wizytuje Baltic Pipe. "Jesteśmy już niezależni od Rosji"

Gazociąg bałtycki szedł i idzie w poprzek Nord Stream 1 i Nord Stream 2, idzie w poprzek rosyjskim interesom, dlatego starano się, aby ten projekt nie został zrealizowany; ale się udało – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Goleniowie.
12.03.2022

Morawiecki: uwolnimy się od rosyjskich surowców, Niemcy popełniły błąd z NS2

Jest wielka determinacja, żeby uniezależnić się od surowców rosyjskich - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek na briefingu w trakcie nieformalnego szczytu UE.
11.03.2022

Morawiecki: Baltic Pipe i terminal LNG dają nam niezależność od rosyjskiego gazu

W tym roku zostanie ukończony gazociąg bałtycki i da on Polsce wraz z terminalem LNG niezależność od rosyjskiego gazu – powiedział w czwartek w Paryżu premier Mateusz Morawiecki. Nie wszyscy są skłonni, aby jak najszybciej odciąć rosyjski gaz - ocenił.
10.03.2022

Morawiecki pisze do przywódców UE - proponuje "mapę drogową" ws. uniezależnienia UE od surowców z Rosji

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do przywódców UE, w którym przekonuje o konieczności przygotowania "mapy drogowej" uniezależnienia się Unii od paliw i surowców z Rosji. Proponuje też wprowadzenie zakazów i restrykcji ws. m.in. węgla, ropy i innych produktów ropopochodnych oraz gazu.
10.03.2022

Morawiecki: za pół roku będziemy niezależni od rosyjskiego gazu

W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowaliśmy gazociąg bałtycki do Norwegii i za pół roku będziemy niezależni, po raz pierwszy od dziesięcioleci, od rosyjskiego gazu - powiedział w środę w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.
10.03.2022

Morawiecki: potrzebujemy zgody ze strony KE, aby nałożyć embargo importu rosyjskiego węgla

Potrzebujemy zgody ze strony Komisji Europejskiej, aby nałożyć embargo, zakaz importu rosyjskiego węgla. Jesteśmy na to gotowi - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
02.03.2022

Premier: kilka stron bardzo mocno optowało za tym, by NS2 nie wszedł do użycia

Podczas obrad kilka stron bardzo mocno optowało za tym, aby Nord Stream 2 w ogóle nie wszedł do użycia - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej. Dodał, że sam poruszył też temat pierwszego gazociągu Nord Stream.
25.02.2022

Polska chce możliwości dopłat do nawozów

Chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów; apeluję do Komisji Europejskiej, by jak najszybciej udzieliła na to zgody polskiemu rządowi - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
10.02.2022

Premier: rekompensaty dla sektorów energochłonnych mają zapobiec przeniesieniu produkcji poza UE

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów energochłonnych, ma na celu ograniczenie ryzyka przeniesienia produkcji do krajów, w których nie jest prowadzona tak ambitna, jak w UE, polityka klimatyczna - tłumaczy premier Mateusz Morawiecki.
05.02.2022

Premier: projekty dot. zbiorników retencyjnych, przetwórstwa i energii dla polskiej wsi będą realizowane

Projekty dla rolnictwa dotyczące między innymi zbiorników retencyjnych, przetwórstwa i energii dla polskiej wsi będą realizowane; to nasze zobowiązanie wobec polskiej wsi - powiedział w niedzielę podczas XVIII Kongresu Rolnictwa premier Mateusz Morawiecki.
30.01.2022

Mateusz Morawiecki spotka się w środę z premierem Łotwy; wśród tematów polityka energetyczna UE

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w środę w Warszawie z premierem Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem; szefowie rządów omówią m.in. kwestie polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
14.01.2022

KO chce informacji premiera nt. planów sprzedaży Lotosu

KO chce, by premier Mateusz Morawiecki przedstawił na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu informację na temat planów sprzedaży części aktywów Lotosu. Polityków KO niepokoją zwłaszcza doniesienia, jakoby w transakcji miał uczestniczyć współpracujący z Rosjanami węgierski koncern MOL.
10.01.2022

Morawiecki w Euractiv: UE potrzebuje głębokiej reformy systemu handlu emisjami

Unia Europejska stoi przed kluczowymi decyzjami. Obecna koncepcja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) jest błędna. Konieczne jest przeprowadzenie głębokiej reformy systemu – pisze w artykule opublikowanym na portalu Euractiv premier Mateusz Morawiecki.
03.01.2022

Premier: prezydent Putin swoimi słowami potwierdza, że Nord Stream 2 to element szantażu gazowego Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin swoimi słowami potwierdza, że Nord Stream 2 to element szantażu gazowego Rosji - mówił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do ostatnich wypowiedzi Putina ws. gazociągu.
31.12.2021

Michał Mistrzak powołany na Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

Premier Mateusz Morawiecki na wniosek szefowej resortu klimatu i środowiska Anny Moskwy powołał Michała Mistrzaka na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - poinformowała w środę na Twitterze Inspekcja.
30.12.2021

Morawiecki będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji ze strony Rosji ws. Nord Stream 2

Nord Stream 2 nie powinien powstać - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji Rosji i nie pozwolić, by Nord Stream 2 stał się instrumentem szantażu wobec UE.
10.12.2021

Morawiecki dla "SE": zaproponuję, by zaprzestać spekulacji uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla

W rozmowie z "SE" szef rządu został zapytany, czy widzi jakiekolwiek szanse, żeby część cen, tych spekulacyjnych, wróciła w najbliższej perspektywie np. w branży budowlanej do normalnych, akceptowalnych poziomów.
01.12.2021

Premier obiecuje obniżenie cen paliw

Wraz z naszym pakietem antyinflacyjnym wdrożymy kilka rozwiązań, które doprowadzą do relatywnego zmniejszenia cen na stacjach paliw - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Zagrzebiu. Dodał, że chodzi o obniżkę pewnych komponentów składowych ceny paliwa.
24.11.2021

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na offshore [VIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej.
23.11.2021

Projekt: ElectroMobility Poland przejdzie pod zarząd premiera

Prezes Rady Ministrów będzie wykonywał prawa z akcji spółki ElectroMobility Poland - wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu. Pod koniec sierpnia Skarb Państwa zawarł umowę objęcia akcji w EMP.
24.09.2021

Nowy Główny Inspektor Ochrony Środowiska

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki na wniosek ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki powierzył pełnienie obowiązków Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michałowi Mistrzakowi. Nominacja została wręczona 17 września.
20.09.2021

Morawiecki i Merkel: klimat i bezpieczeństwo Nord Stream2

Omówiliśmy tematy Nord Stream2 i bezpieczeństwa regionu, związanego z tranzytem gazu przez Ukrainę i Polskę oraz potencjalne rozwiązania, które się z tym wiążą, a także problem polityki klimatycznej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
11.09.2021

Premier: Dolnośląska Dolina Wodorowa przyczyni się do rozwoju naszej gospodarki

Wodór jest tym nośnikiem energii, który należy do przyszłości – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego ws. utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Pierwszą, Podkarpacką Dolinę Wodorową zainaugurowano 18 maja 2021 r. w Jasionce.
10.09.2021

Morawiecki: tworzymy przełomowy program ubezpieczeniowy dla rolników

Tworzymy przełomowy program ubezpieczeniowy dla rolników; możemy obiecać, że ten system zbudujemy w najbliższych miesiącach, aby był gotowy na następny sezon- powiedział w Miłoszewie (Pomorskie) premier Mateusz Morawiecki.
13.08.2021

Premier: rolnictwo to wspaniały polski sektor eksportowy, ale przede wszystkim to jest sól ziemi

– We wszystkich możliwych miejscach i na wszystkich możliwych etapach produkcji i sprzedaży będziemy wspierać polskiego rolnika i polskie rolnictwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w rodzinnym Gospodarstwie Ogrodniczym pana Jerzego Wilczewskiego w Białousach w woj. podlaskim. Premier podkreślił, że Polski Ład dla rolnictwa jest jednym z priorytetowych działań rządu.
23.07.2021

Posłowie KO i samorządowcy ze Śląska apelują do premiera o rezygnację z koncesji na budowę nowej kopalni

Posłowie KO oraz samorządowcy ze Śląska zaapelowali we wtorek do premiera Mateusza Morawieckiego, by rząd wycofał się z udzielonej w zeszłym roku koncesji do budowę nowej kopalni w Mysłowicach. Przestrzegali, że decyzja ta grozi całemu regionowi utratą środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE.
21.07.2021

Morawiecki: północna obwodnica Krakowa będzie przebiegać nad suchym zbiornikiem retencyjnym

Budowana północna obwodnica Krakowa będzie przebiegać nad suchym zbiornikiem retencyjnym. "Z jednej strony ma to zapobiegać powodziom, a z drugiej strony ułatwiać ruch komunikacyjny mieszkańcom i przedsiębiorcom" – mówił w poniedziałek wizytujący budowę premier Mateusz Morawiecki.
19.07.2021

Czworo posłów postuluje, by premier zorganizował ponadpolityczne spotkanie ws budowy elektrowni atomowej

Czworo posłów z różnych frakcji zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych w sprawie planu budowy w Polsce elektrowni jądrowej. O inicjatywie poinformował we wtorek poseł Janusz Kowalski (Solidarna Polska).
23.06.2021

Prezes BGK: nabór do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych rusza już w przyszłym tygodniu

Już za kilka dni Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów uruchomią nabór wniosków do pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W tym programie samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli dotacji na m.in. infrastrukturę wodno-kanalizacyjną czy modernizację źródeł ciepła.
22.06.2021

Premier: Szczecin ze Świnoujściem staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski

Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Porcie Szczecin. Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury – dodał.
11.06.2021

Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt ws. sprawiedliwej transformacji Zagłębia Bełchatowskiego

Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt planu sprawiedliwej transformacji Zagłębia Bełchatowskiego, aby ten teren "mógł liczyć na dodatkowe pieniądze unijne w związku z przewidywanym zakończeniem wydobycia węgla brunatnego" – podały w poniedziałek służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
08.06.2021

Morawiecki: przeznaczamy 34 mld euro na inwestycje rolnicze i rozwój wsi

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że w ramach Polskiego Ładu na inwestycje rolnicze i inwestycje, które rozwijają wieś, będzie przeznaczone ok. 34 mld euro. Zapowiedział też m.in. wspieranie rodzinnych gospodarstw rolnych.
22.05.2021

Morawiecki zadowolony ze wzrostu świadomości związanej z ochroną pszczół i edukacją ekologiczną

W Polsce mamy wielowiekowe tradycje pszczelarskie, a naszymi miodami – pitnymi i tymi klasycznymi, Europa zachwycała się już kilkaset lat temu. Cieszę się, że tradycja ta wraca, przemysł kwitnie, a świadomość związana z ochroną pszczół i edukacją ekologiczną rośnie – napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
20.05.2021

Według Morawieckiego w następnej dekadzie Polska może być wodorowym hubem

Polska może stać się hubem wodorowym w ciągu kolejnej dekady i będziemy podejmowali działania, żeby takim hubem się stała. Jedną z Dolin Wodorowych będzie Rzeszów – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Jasionce k. Rzeszowa premier Mateusz Morawiecki.
18.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.