Premier: KE grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne

zk

07.11.2022 12:22 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Premier: KE grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne

Partnerzy portalu

Premier: KE grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

KE zabrania nam kontynuacji tarczy antyinflacyjnej, właściwie grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne, za chwilę będziemy mieli postępowanie, kolejne kary - mówił premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy otwierać kolejnego frontu - dodał.

Szef rządu w trakcie poniedziałkowego posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego odniósł się do tarczy antyinflacyjnej.

"Nie wycofujemy się z działań chroniących polskie rodziny i przedsiębiorców, ani samorządów przed skutkami putinflacji" - zapewnił premier.

Jak dodał, wprowadzone przez rząd tarcze antyinflacyjne na początku roku - składają się z wielu elementów. "I to, co teraz analizujemy, to jest zastąpienie jednych elementów innymi. Po pierwsze ewentualny powrót do podstawowych stawek VAT i akcyzy na energię czy na gaz, czy na energię cieplną systemową zostanie zamortyzowany poprzez wprowadzenie odpowiednich mechanizmów cenowych, które zagwarantują ceny na poziomie takim, do jakich się zobowiązujemy - zamrożenie cen dla gospodarstwach domowych (...) na poziomie tegorocznym" - tłumaczył Morawiecki.

Jak mówił, rząd będzie się przyglądać i na bieżąco reagować w pierwszym kwartale, gdyby doszło do wzrostu cen. "Rzeczywiście w tym przypadku chcemy posłużyć się mechanizmem kształtowania cen przez spółki energetyczne. Będziemy kontynuować nasze rozwiązania" - wskazał.

"Trzeba pamiętać, że tutaj Komisja Europejska zabrania nam kontynuacji tych tarcz, już właściwie grozi nam karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne, a więc za chwilę będziemy mieli postępowanie, kolejne kary. Jak ktoś chciałby takiej prostej kontynuacji niech zapuka do drzwi Komisji Europejskiej, bo tam jest właściwy adresat" - mówił szef rządu.

Jak dodał, Komisja Europejska uznaje, że "było to krótkoterminowe działanie, które powinno być jak najszybciej zakończone przez stronę polską". "Komisarz - z grzeczności wobec niego nie będę wymieniał nazwiska - przesyła nam już groźne w tonie pisma. Nie chcemy otwierać kolejnego frontu, kolejnej wojny, mam nadzieję, że nikt tego sobie w Polsce nie życzy" - powiedział.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w poniedziałek, że rząd rozważa wycofanie się z tarczy antyinflacyjnej; nie tylko dlatego, że szuka oszczędności, w grę wchodzi również obawa przed interwencją Komisji Europejskiej.

Z ustaleń "DGP" wynika, że Komisja Europejska przekazała Warszawie na piśmie wątpliwości, odnośnie do rozwiązań zawartych w tarczy. Chodzi o obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Choć wygląda to na standardową procedurę w przypadku naruszenia dyrektywy (która nie pozwala na tak niskie stawki, jak ustaliliśmy), nasi urzędnicy interpretują to jako sygnał, że Bruksela – mimo że dotąd przymykała oko – nie zgodzi się na utrzymanie tego stanu rzeczy - napisał dziennik.

Tagi:
ke, ue, vat, morawiecki

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.