Posłowie KO i samorządowcy ze Śląska apelują do premiera o rezygnację z koncesji na budowę nowej kopalni

zk

21.07.2021 09:55 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Posłowie KO i samorządowcy ze Śląska apelują do premiera o rezygnację z koncesji na budowę nowej kopalni

Partnerzy portalu

Posłowie KO i samorządowcy ze Śląska apelują do premiera o rezygnację z koncesji na budowę nowej kopalni - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Posłowie KO oraz samorządowcy ze Śląska zaapelowali we wtorek do premiera Mateusza Morawieckiego, by rząd wycofał się z udzielonej w zeszłym roku koncesji do budowę nowej kopalni w Mysłowicach. Przestrzegali, że decyzja ta grozi całemu regionowi utratą środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE.

Pod koniec zeszłego roku rząd wydał koncesję na budowę przez jedną z prywatnych firm nowej kopalni węgla kamiennego w Mysłowicach. Decyzja od wielu miesięcy budzi sprzeciw śląskich samorządowców, którzy obawiają się utraty środków UE z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).

Sprawą ma się zająć we wtorek sejmowa Podkomisja ds. Sprawiedliwej Transformacji. Temat poruszyli też na konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej i samorządowcy ze Śląska. Przypomnieli, że zgodnie z unijną strategią dotyczącą transformacji energetycznej, środki z FST mogą trafić na Śląsk tylko pod warunkiem stopniowego ograniczania wydobycia węgla.

"Jeśli pojawią się nowe koncesje na wydobycie węgla kamiennego, wszystkie gminy górnicze z terenów subregionu zostaną pozbawione środków finansowych na prowadzenie sprawiedliwej transformacji. Dziś jesteśmy tu, w Sejmie, żeby zaapelować do premiera, żeby zajął się tym problemem" - powiedział poseł Krzysztof Gadowski.

W przeciwnym razie - jak przestrzegał - Śląsk straci prawie 10 mld złotych z FST. "Śląsk jest w transformacji. Kopalnie do likwidacji zostały przypisane umową społeczną przez ministra aktywów państwowych. Dziś trzeba wsłuchać się w głos, o którym mówi Unia Europejska - każda nowa koncesja pozbawia nie tylko gminę na swoim terenie, ale cały subregion, czyli wszystkie gminy w subregionie środków finansowych na sprawiedliwą transformację" - wskazał Gadowski.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera przekonywał, że jego miasto robiło do tej pory wszystko, by zablokować powstanie nowej kopalni. "Prywatny inwestor jednak dalej chce ubiegać się o koncesję. Zwracamy uwagę, że dzisiaj jest ostatni moment, aby minister klimatu i środowiska jasno powiedział, czy koncesje będą w Polsce przyznawane" - zaznaczył samorządowiec.

Wtórowali mu: prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca i wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. "Jeśli nie dostaniemy tych pieniędzy, których się spodziewaliśmy, to wszystkie wyzwania, przed którymi stoimy, spowodują, że będzie nam bardzo ciężko przeżyć najbliższe miesiące, kiedy będziemy przechodzić transformację energetyczną. Apelujemy w związku z tym do rządu, by wycofał się z koncesji udzielonej podmiotowi prywatnemu na budowę nowej kopalni na Śląsku" - podkreślił Mejer.

Jak informowała niedawno "Rzeczpospolita" w listopadzie 2020 r. spółka Brzezinka otrzymała od ministra klimatu i środowiska koncesję na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Brzezinka 3 leżącego głównie na terenie Mysłowic. Kopalnia miałaby zacząć wydobycie w 2029 r. i fedrować przez 20 lat. Polskie górnictwo ma zakończyć eksploatację do 2049 r. (wynika to z umowy społecznej rządu z górnikami), jednak zdaniem środowiska górniczego, samych związkowców oraz ekspertów nastąpi to znacznie wcześniej.

We wtorkowej konferencji prasowej wzięli tez udział: poseł KO Wojciech Król i prezydent Jastrzębia Zdroju Anna Hetman.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.