Wynik wyszukiwania - "wegiel " - Wiadomości

Czy tani węgiel ustabilizuje odmrożone ceny energii?

Zwały niesprzedanego węgla zalegające przy polskich kopalniach, magazyny pełne surowca z importu, a do tego spadające zapotrzebowanie oraz zapowiedzi rekordowego wydobycia przez Indonezję mogą nie być dobrą informacją dla rodzimych producentów. Co jednak oznaczają dla polskich odbiorców energii, która w zdecydowanej większości wytwarzana jest w blokach węglowych? Dla nich taka sytuacja może okazać się korzystna, zwłaszcza w obliczu planowanego z początkiem lipca odmrożenia cen.
08.04.2024

Węgiel odchodzi w niebyt? Zdaniem analityków, sektor górniczy czekają zwolnienia

Przemysł węglowy czeka likwidacja prawie pół miliona miejsc pracy do 2035 roku, co stanowi redukcję etatów w sektorze górniczym na średnim poziomie 100 pracowników dziennie.
22.10.2023

Atom, węgiel i OZE – to przyszłość i gwarancja bezpieczeństwa energetycznego Polski [GALERIA]

Kooperacja, przenikanie i elastyczne zarządzanie mocami z węgla, z OZE, a w przyszłości z atomu, są gwarancją bezpieczeństwa Polski w następnych dziesięcioleciach – to główne wnioski z panelu „Bezpieczeństwo energetyczne i transformacja sektora energii w aspekcie geopolitycznym”, który odbył się w ramach Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.
19.05.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Najwyższy rachunek za węgiel - zapłacimy zdrowiem - nawet 422 mld złotych

Trwanie przy energetyce opartej na węglu może oznaczać dodatkowe 34 tys. zgonów oraz tysiące nowych przypadków chorób i utraconych dni pracy do 2049 roku. Ale możliwe jest uniknięcie takich skutków i zaoszczędzenie nawet 273 mld zł, jeśli Polska zdecyduje się na wygaszenie produkcji energii z węgla do 2030 r. Nowy raport organizacji Health and Environment Alliance (HEAL) pt. “Szkodliwy węgiel. Jak rezygnacja ze spalania węgla poprawi stan zdrowia publicznego w Polsce?” to pierwsza tego typu publikacja analizująca korzyści zdrowot
31.01.2023

ARP: w listopadzie 2022 r. krajowy węgiel 2-3-krotnie droższy niż rok wcześniej

W listopadzie ub. roku, podobnie jak w kilku poprzednich miesiącach, krajowy węgiel dla energetyki był przeszło dwa razy droższy niż rok wcześniej, a węgiel dla ciepłownictwa podrożał trzykrotnie - wynika z indeksów cenowych opublikowanych w poniedziałek przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).
02.01.2023

Kanada wstrzymuje od 2023 roku finansowanie międzynarodowych projektów w sektorze paliw kopalnych

Z początkiem 2023 roku rząd Kanady przestanie finansować międzynarodowe projekty związane z paliwami kopalnymi, czyli wydobyciem ropy naftowej, gazu i węgla – poinformował w czwartek minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson.
09.12.2022

Wicepremier Sasin: węgiel kamienny, brunatny, to nasze bogactwo naturalne

Siarka, węgiel kamienny, brunatny, miedź, gaz ziemny, to nasze bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki - podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w życzeniach barbórkowych skierowanych do pracowników branży górniczej.
04.12.2022

Barbórka 2022: węgiel w centrum uwagi, górnictwo z nadzieją na stabilizację

Górnictwo węgla kamiennego świętuje Barbórkę w sytuacji rekordowych cen węgla i olbrzymiego popytu na ten surowiec. Paradoksalnie rok węglowego boomu i przywrócenia rentowności wydobycia jest kolejnym rokiem spadku krajowej produkcji węgla. Branża liczy na stabilizację i spowolnienie tempa wygaszania kopalń.
04.12.2022

Transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować 135 mld euro do 2030 roku

Jak wynika z nowego raportu EY Polska, transformacja sektora energetycznego w kraju, w tym działania wspierające sektor górnictwa węgla kamiennego, mogą kosztować nawet 135 mld euro do 2030 roku.
30.10.2022

Enea jako pierwsza będzie mogła odzyskiwać węgiel z hałd kopalnianych

Grupa Enea jako pierwsza uruchamia prace nad instalacją infrastruktury, która pozwoli na uzyskanie węgla z hałd kopalnianych już na początku 2023 roku i umożliwi rewitalizację terenów pogórniczych i wykorzystanie ich dla rozwoju OZE.
22.09.2022

EBI: nawet 10 mld euro dla regionów dotkniętych skutkami odchodzenia od paliw kopalnych

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy do 10 mld euro na wsparcie obszarów najbardziej dotkniętych skutkami odchodzenia od paliw kopalnych - poinformował w środę EBI. W Polsce pomoc taka, w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji, może trafić do dziewięciu regionów.
08.09.2022

Elon Musk: świat potrzebuje więcej ropy i gazu

Świat potrzebuje teraz więcej ropy i gazu, aby poradzić sobie z niedoborem energii, jednocześnie naciskając na przejście na energię odnawialną, powiedział CEO Tesla Elon Musk.
06.09.2022

Rafako chce testów węgla spalanego w bloku w Jaworznie; Tauron: węgiel to niejedyny problem bloku

Przyczyną problemów bloku energetycznego Taurona w Jaworznie jest spalany w nim niewłaściwej jakości węgiel – przekonuje Rafako, domagając się niezależnych testów dostarczanego do bloku paliwa. Tauron zaprzecza, by to węgiel był jedynym problemem eksploatacyjnym bloku.
30.08.2022

Ekspert: Zimą węgla nie będzie!

Zimą węgla nie będzie. Mówi o tym branża: sprzedawcy węgla i liderzy związkowi. Tymczasem rząd plecie androny, żeby ograniczyć panikę na rynku. Problem polega na tym, że panika nie wynika z tego, że na przykład Patryk Białas coś powie, tylko z tego, że węgla na rynku brakuje.
29.08.2022

Woda w wino, a węgiel w.. cukier. Nowe plany Coca-Cola

Czy wychwycony dwutlenek węgla można zamienić w cukier? Coca-Cola uważa, że tak - i nawiązała współpracę z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, aby urzeczywistnić ten pomysł.
26.08.2022

Projekt ws. dopłat do innych niż węgiel źródeł ciepła - opublikowany

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel. Projekt przewiduje też ograniczenie podwyżek cen ciepła poprzez wprowadzenie taryf z rekompensatą.
11.08.2022

[WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych

Konsorcjum, któremu przewodzą firmy Danone i LanzaTech, znalazło sposób na produkcję tworzyw sztucznych z wykorzystaniem węgla wychwyconego z procesów przemysłowych. Uważa się, że jest to "przełom technologiczny", który będzie miał znaczący wpływ na wiele sektorów, w tym na sektor opakowań i tekstyliów.
29.06.2022

Czy zielony wodór zastąpi węgiel w Turowie?

W 2020 roku Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (ZKlaster), we współpracy z Zakładem Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Politechniki Warszawskiej oraz Krajową Izbą Klastrów Energii, przygotował koncepcję zastąpienia generacji elektrowni Turów energią ze źródeł odnawialnych. Wnioski z przeprowadzonej analizy bezwzględnie potwierdzają możliwość zastąpienia jednego z największych kombinatów opartych na węglu brunatnym, energią z OZE. Uzupełnieniem farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych, o łączne
24.06.2022

Port Elbląg zamyka się na węgiel z Rosji. Prezes: Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, Port Elbląg postanowił wstrzymać transport towarów z Rosji i do Rosji.
07.03.2022

Niemiecki urząd statystyczny: węgiel najważniejszym źródłem wytwarzania prądu

Najważniejszym źródłem wytwarzania prądu w Niemczech jest wciąż węgiel. Od lipca do września bieżącego roku około jednej trzeciej energii elektrycznej wprowadzonej do sieci wyprodukowano w elektrowniach węglowych. Spadł udział energii odnawialnych - podał we wtorek Federalny Urząd Statystyczny.
15.12.2021

Węgiel na wagę złota

Jedni kupują węgiel na zapas, obawiając się dalszego wzrostu cen i mroźnej zimy, inni odchodzą ze składu opału z kwitkiem, bo albo węgla dla nich zabrakło, albo nie byli przygotowani, by za tonę zapłacić kilkaset złotych więcej niż przed rokiem - pisze w poniedziałek "Nasz Dziennik".
25.10.2021

Tauron spodziewa się poprawy profilu kredytowego po wydzieleniu aktywów węglowych

Zakładane wydzielenie z Grupy Tauron konwencjonalnych aktywów wytwórczych oraz zakładów górniczych będzie mieć korzystny wpływ na profil kredytowy Taurona oraz możliwość pozyskiwania zewnętrznego finansowania - oceniają przedstawiciele Grupy, komentując utrzymanie jej ratingu.
20.10.2021

PGG: olbrzymi wzrost zainteresowania krajowym węglem

Niespotykany od lat boom cenowy na międzynarodowych rynkach węgla, a także rekordowy poziom cen gazu, skutkują olbrzymim wzrostem zainteresowania energetyki i ciepłownictwa tańszym, krajowym surowcem – oceniają przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
08.10.2021

Niemcy: węgiel wyprzedził wiatr jako źródło energii

Węgiel ponownie wyprzedza energię wiatrową jako najważniejsze źródło energii elektrycznej. Jest to wynik m.in. warunków pogodowych – informuje „Der Spiegel”, powołując się na dane przedstawione przez Federalny Urząd Statystyczny.
14.09.2021

Prezes Bogdanki: chcemy produkować węgiel tak długo, jak będzie potrzebny

Chcemy produkować węgiel tak długo, jak będzie potrzebny – zadeklarował podczas 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Bogdanki Artur Wasil. Potwierdził, że kopalnia zamierza rozpoznawać także złoża węgla semi-koksowego i koksowego oraz inwestować w inne obszary.
10.09.2021

Poznań eliminuje węgiel do produkcji ciepła - Veolia Energia Poznań bliżej budowy gazowej elektrociepłowni w Poznaniu

Veolia Energia Poznań otrzymała decyzję środowiskową dla budowy bloków gazowych o łącznej mocy 320 MWt i do 200 MWe na terenie elektrociepłowni Karolin. Jak podkreśla spółka, będzie to krok w kierunku całkowitej eliminacji węgla z produkcji ciepła w Poznaniu.
27.04.2021

Swiss Re: chcemy całkowicie wyeliminować węgiel energetyczny z reasekuracji obligatoryjnych

Do 2030 roku chcemy całkowicie wyeliminować węgiel energetyczny z reasekuracji obligatoryjnych w krajach OECD - poinformowało we wtorek jedno z największych na świecie towarzystw reasekuracyjnych Swiss Re.
16.03.2021

OZE i atom mogą zastąpić węgiel szybciej, niż przewiduje rząd

Wprowadzenie energetyki jądrowej i połączenie jej z OZE to jedyny realny sposób osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej – wskazuje Instytut Sobieskiego. Eksperci podkreślają, że odejście od węgla może nastąpić szybciej, niż przewidują to plany rządowe. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, w jaki sposób zbilansować energię z atomu i odnawialnych źródeł, żeby było to optymalne ekonomicznie. Wyzwaniem będzie również dostosowanie do nowych mocy sieci przesyłowych, a także zagospodarowanie odpadów z elektrowni jądrowej.
28.01.2021

Zła jakość powietrza w Polsce to konsekwencja uporczywego trwania przy węglu?

To jest konsekwencja uporczywego trwania przy spalaniu węgla kopalnego i nieinformowania społeczeństwa o zgubnych skutkach zdrowotnych – powiedział ekolog prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, komentując dla PAP sytuację na smogowej mapie Polski.
19.01.2021

Czysty węgiel nie istnieje?

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wezwała dziś producentów i dystrybutorów węgla typu „ekogroszek” do zaprzestania stosowania tej nazwy. Zdaniem Fundacji, określanie jakiegokolwiek węgla jako produktu ekologicznego to greenwashing, czyli świadome wprowadzanie konsumentów w błąd.
14.01.2021

Bogdanka będzie wydobywać węgiel energetyczny w Polsce najdłużej

Bogdanka będzie wydobywać węgiel energetyczny w Polsce najdłużej i ma szansę być miejscem pracy przy wydobyciu węgla koksującego – powiedział w poniedziałek w Bogdance (Lubelskie) wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń
21.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.