Elon Musk: świat potrzebuje więcej ropy i gazu

zk

06.09.2022 12:31
Strona główna Energetyka, OZE Elon Musk: świat potrzebuje więcej ropy i gazu

Partnerzy portalu

Elon Musk: świat potrzebuje więcej ropy i gazu  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Elon Musk i moderatorka Xenia Wickett, podczas ONS 2022/ons.no

Świat potrzebuje teraz więcej ropy i gazu, aby poradzić sobie z niedoborem energii, jednocześnie naciskając na przejście na energię odnawialną, powiedział CEO Tesla Elon Musk podczas ubiegłotygodniowej konferencji  2022 ONS conference.

- W tym czasie faktycznie potrzebujemy więcej ropy i gazu, a nie mniej - powiedział Musk podczas ubiegłotygodniowej konferencji energetycznej w Norwegii, dodając, że nie jest kimś, kto "demonizuje" paliwa kopalne. Jednocześnie dodał, że "musimy mieć jasną ścieżkę do zrównoważonej przyszłości energetycznej".

Musk wygłosił swoje uwagi w czasie, gdy Europa zmaga się z najgorszym kryzysem energetycznym od dziesięcioleci, gdy Rosja blokuje dostawy gazu, a awarie elektrowni atomowych we Francji jeszcze bardziej uszczuplają dostawy. Hurtowe ceny energii w ostatnich miesiącach biją rekordy.

Europejscy politycy przeznaczyli już około 280 miliardów euro na złagodzenie kryzysu związanego z rosnącymi kosztami energii dla przedsiębiorstw i konsumentów, ale pomoc ta może być przyćmiona przez gigantyczną skalę kryzysu. Unia Europejska zwoła nadzwyczajne spotkanie ministrów energii, aby omówić rozwiązania dla całego bloku.

Musk dodał, że przejście do zrównoważonej gospodarki powinno być "tak szybkie, jak to możliwe", dodając, że offshore ma "ogromny niewykorzystany potencjał" i że jest również zwolennikiem energii jądrowej.

- Jeśli masz dobrze zaprojektowaną elektrownię atomową, nie powinieneś jej zamykać - zwłaszcza teraz - powiedział Musk.

Podczas gdy kraje takie jak Francja, Hiszpania i Szwecja wspierają energię jądrową, Niemcy - największa gospodarka Europy - planują zamknąć swoje trzy pozostałe elektrownie atomowe do końca roku. Z kolei Unia Europejska zwoła nadzwyczajne spotkanie ministrów energii, aby przedyskutować rozwiązania dla całego bloku. Jednocześnie kraj wzbogacił się na ropie naftowej i korzysta z państwowego funduszu majątkowego o wartości 1,2 biliona dolarów, aby pokryć niedobory wydatków budżetowych.

Bolesna transformacja, budowana na ropie i węglu

Norwegia, gospodarz konferencji energetycznej ONS, na której wystąpił Musk, sama jest w trakcie transformacji. Kraj, który większość energii elektrycznej pozyskuje z elektrowni wodnych, dzięki hojnym zachętom rządowym wcześnie przyjął samochody elektryczne, a do połowy dekady planuje sprzedawać wyłącznie pojazdy bezemisyjne. Jednocześnie wzbogaciło się na ropie naftowej i korzysta z państwowego funduszu majątkowego o wartości 1,2 biliona dolarów, aby pokryć niedobory wydatków budżetowych.

Przejście do polegania na energii elektrycznej w transporcie wymaga wydobycia lub pozyskania z recyklingu znaczących ilości surowców niezbędnych do produkcji baterii, w tym żelaza i litu, z ograniczeniami pochodzącymi z ich przetwarzania na wysoce oczyszczone formy, powiedział Musk. Ten przemysł musi się dynamicznie rozwijać, aby można było wyprodukować wystarczająco dużo ogniw, aby zastąpić energię dostarczaną przez paliwa kopalne, dodał.

Tesla tworzy produkty, w tym m.in. samochody elektryczne i baterie, które przyczyniają się do dekarbonizacji sektorów transportu i energii.  

Celem producenta EV "zawsze było przyspieszenie zrównoważonego rozwoju", powiedział Musk.Źródło: bloomberg.com


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26047,00 $ tona 1,75% 28 mar
 Cynk 2936,00 $ tona 0,79% 28 mar
 Aluminium 2314,00 $ tona 0,74% 28 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.