Wynik wyszukiwania - "wind farm " - Wiadomości

Nowy etap w rozwoju Polenergii. Grupa wchodzi do Rumunii. Cel to budowa jednej z największych farm wiatrowych w tej części Europy

Polenergia wchodzi na rynek rumuński. Największa polska prywatna grupa energetyczna podpisała warunkową umowę z Naxxar Renewable Energy Management Holding. Zakłada ona nabycie 60% udziałów w spółce, która rozwija jedną z największych farm wiatrowych w tej części Europy. Projekt o łącznej mocy do 685,6 MW posiada techniczne warunki przyłączenia do sieci. Rumunia to druga największa gospodarka w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek na Starym Kontynencie.
05.10.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Kamień milowy Moray West: cięcie stali dla podstacji

Oddział North Fabrication firmy Global Energy Group (GEG) rozpoczął produkcję ram J-tube dla morskiej farmy wiatrowej Moray West o mocy 882 MW, a pierwsza stal została pocięta w szkockim porcie Nigg (na zdjęciu).
10.04.2023

Ørsted podpisuje z Google PPA na 150 MW z wiatru

Google podpisał z Ørsted PPA na 150 MW na okres 15 lat, na zakup zielonej energii generowanej przez 268 MW Farmę Wiatrową Helena.
07.04.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię

Iberdrola poinformowała na Twitterze, że z belgijskiego portu wypłynęła stacja transformatorowa dla niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Obecnie znajduje się w drodze do Niemiec.
30.01.2023

Zdobądź kompetencje w offshore English z ARP!

Otwierają się drzwi do nowych możliwości.
25.01.2023

Hitachi wygrywa kontrakt na przyłączenie do sieci MFW Bałtyk

Firma zintegruje farmy wiatrowe z polskim systemem energetycznym.
09.01.2023

Bureau Veritas weryfikuje południowokoreański floating offshore

Bureau Veritas, we współpracy z Korean Register (KR), zostało wyznaczone do poprowadzenia certyfikacji projektu Gray Whale 3 - pływającej morskiej farmy wiatrowej Bada Energy w Ulsan, w Korei Południowej.
22.11.2022

RE Alloys buduje pierwszą farmę wiatrową w pobliżu Zamościa

Farma wiatrowa Dzwola budowana w pobliżu Zamościa ma rozpocząć działalność w 2024 roku.
18.11.2022

Niemiecka ekspansja offshore bez negatywnego wpływu na ptaki

Wspierane przez BWO oraz największych deweloperów offshore badania, nie wykazały żadnych negatywnych skutków dla populacji nurkujących ptaków morskich w Zatoce Niemieckiej.
07.09.2022

GE Power Conversion współpracuje ze stocznią Tersan w zakresie dostawy jednostek nowej generacji dla Acta Marine

GE Power Conversion dostarczy systemy zasilania, dynamicznego pozycjonowania oraz sterowania dla dwóch nowych jednostek do obsługi farm wiatrowych. Statki nowej generacji są pierwszymi, które mogą pracować na dwóch paliwach: metanolu i oleju napędowym, co w połączeniu z energooszczędną technologią GE może znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
07.09.2022

MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Kwestia local content w odniesieniu do Polskich Morskich Farm Wiatrowych stała się ostatnio przedmiotem wielu dyskusji i obaw w szeroko rozumianym środowisku gospodarki morskiej. W poniższej publikacji przybliżę ten problem od strony prawnej.
30.08.2022

Ruszyły prace nad największą na świecie morską farmą wiatrową

Rozpoczęła się kampania, podczas której zostanie posadowione 277 pali fundamentowych turbin w trzech fazach farmy wiatrowej Dogger Bank - zlokalizowanej na Morzu Północnym.
27.07.2022

[WIDEO] Ørsted i DSV przetestują drony towarowe do transportu części na morskie farmy wiatrowe

Ørsted, wiodąca na świecie duńska firma energetyczna, oraz DSV, globalna duńska firma transportowo-logistyczna, przetestują długodystansowy transport części zamiennych i narzędzi za pomocą dronów w cieśninie Kattegat.
29.06.2022

Na Morzu Północnym powstaną turbiny wiatrowe o łącznej mocy 150 GW

Podczas Szczytu Morza Północnego w Esbjerg, przedstawiciele rządów Niemiec, Belgii, Holandii i Danii podpisali wspólną deklarację rozwoju 150 GW w offshore wind do 2050 roku.
31.05.2022

MEW: porozumienie sektorowe nie zabezpieczy polskiego local content

Dnia 15 września 2021 roku podpisano szumnie zapowiadany sector deal, który według niektórych chybionych stanowisk ma prawnie zabezpieczyć polski łańcuch dostaw przy budowie i eksploatacji polskich Morskich Farm Wiatrowych.
24.05.2022

RWE: coraz bliżej uruchomienia farmy wiatrowej Kaskasi u wybrzeży Helgolandu

U wybrzeży Helgoland trwają zaawansowane prace giganta sektora offshore - RWE. Aktualnie jest to etap montażu fundamentów turbin wiatrowych i elementów przejściowych oraz testowane są innowacyjne rozwiązania m.in. łopat nadających się do recyklingu. Farma wiatrowa o mocy 342 MW, której uruchomienie planowanie jest na koniec 2022 roku, będzie dostarczać ekologiczną energię elektryczną do ponad 400 000 gospodarstw domowych.
29.03.2022

Offshore wind w Szkocji wesprze dekarbonizację platform wiertniczych oil&gas

Spółka Crown Estate Scotland, która w imieniu rządu jest odpowiedzialna za zarządzanie gruntami i nieruchomościami w Szkocji, ogłosiła proponowane szczegóły procesu dzierżawy obszarów morskich pod farmy wiatrowe w ramach programu Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG).
28.02.2022

Wiatraki na Morzu Północnym wpływają na przepływy powietrza i prądy morskie

Naukowcy z niemieckiego ośrodka naukowego Helmholtz-Zentrum Hereon przyjrzeli się wpływowi wiatraków morskich na przepływu wiatru i prądy morskie. Jak się okazało, zauważali zmiany w tym obszarze, które mogą w dłuższej perspektywie wpłynąć na strukturę ekosystemu oceanicznego. Wskazują także, że konieczne są dalsze badania, aby wyjaśnić wpływ obecnych i przyszłych scenariuszy rozwoju farm wiatrowych na ekosystemy i organizmy morskie w Morzu Północnym.
28.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ocean Winds: "Przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje offshore wind"

Rynek morskiej energetyki wiatrowej rozwija się na tyle dynamicznie, że koncerny energetyczne zawiązują sojusze w celu zwiększenia przewag konkurencyjnych. Jednym z takich podmiotów jest Ocean Winds, który pewnym krokiem wszedł na na światowy rynek offshore wind. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce. Inwestor widzi w Morzu Bałtyckim ogromny potencjał rozwoju i już przygotowuje się do aplikacji o nowe lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe.
01.02.2022

Volkswagen inwestuje w wiatraki, aby zmniejszyć swój ślad węglowy

Volkswagen zainwestuje w budowę farmy wiatrowej w Szwecji. Będzie pierwszym producentem samochodów, który wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii na skalę przemysłową oraz będzie napędzał z własnych środków rozwój europejskich farm wiatrowych i elektrowni słonecznych. Do 2025 roku chce na ten cel przeznaczyć ok. 40 milionów euro.
13.12.2021

Chiński wiatr ogarnia świat. Chiny na globalnym rynku offshore wind [RAPORT]

Globalnym liderem energetyki wiatrowej, zarówno na lądzie, jak i na morzu są Chiny. To właśnie na Państwo Środka przypada ponad połowa światowej mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej, zaś Chińczycy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.
09.12.2021

PGE i PAN stworzyli pierwszy w Polsce zaawansowany model przepływu wiatru przez morskie farmy wiatrowe

Należąca do PGE spółka PGE Baltica i Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku zakończyły trwający od początku 2020 roku projekt badawczy mający na celu zbadanie efektu blokowania przepływu wiatru przez duże morskie farmy wiatrowe. W wyniku prac stworzony został zaawansowany model przepływu powietrza przez instalacje offshore. Zostanie on wykorzystany do dokładniejszego prognozowania produktywności morskich farm i pomoże m. in. w planowaniu najbardziej efektywnego rozmieszczenia turbin na morzu.
15.11.2021

Na wodach Irlandii powstanie 5 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach do 2030 roku

Rząd Irlandii przedstawił nowy plan na rzecz energii i klimatu, w którym potwierdził cel realizacji projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5 GW do 2030 roku.
08.11.2021

Baltic Power zaprasza do postępowania zakupowego na Marine Warranty Surveyor

Baltic Power zamierza przeprowadzić i zaprasza zainteresowane podmioty do udziału w postępowaniu zakupowym (RFI) na usługi realizowane przez Marine Warranty Surveyor (MWS) na potrzeby projektu. Usługi świadczone będą w okresie budowy morskiej farmy wiatrowej, które zgodnie z planem realizowane będą w latach 2024-2026.
29.10.2021

Aker Solutions stawia na podwodne stacje elektroenergetyczne. Wybór padł na Szkocję

Deweloper morskich farm wiatrowych Aker Solutions idzie o krok dalej w obszarze technologii – zaprezentował plany wykorzystania pierwszej w Szkocji podwodnej stacji elektroenergetycznej (ang. offshore substation). Nowe rozwiązanie ma gwarantować niższe koszty oraz większe bezpieczeństwo.
13.10.2021

Wind Denmark wzywa do rozwoju farm wiatrowych

Wind Denmark przedstawiła zestaw propozycji mających na celu zwiększenie wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej, tak aby kraj stał się samowystarczalny w zakresie energii odnawialnej już do 2030 roku.
02.10.2021

Spółki Grupy Orlen zawarły umowę sektorową ws. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Pięć spółek Grupy Orlen zaangażowanych w projekty energetyczne na Morzu Bałtyckim podpisało tzw. umowę sektorową wyznaczającą kierunki rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Przyjęty dokument to efekt prac inwestorów, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji - podał koncern.
15.09.2021

Lewiatan: farmy wiatrowe tylko dla państwowych firm

Konfederacja Lewiatan twierdzi, że projekt Ministerstwa Infrastruktury daje w możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe przewagę spółkom państwowym nad koncernami prywatnymi i zagranicznymi.
14.08.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne - komentuje Marek Janiak, członek zarządu Dominion Polska.
03.08.2021

Projekt: rekompensaty dla gmin tracących dochody z podatku od nieruchomości od elektrowni wiatrowych

Gminy, które wskutek zmiany przepisów z mocą wsteczną utraciły dochody z podatku od nieruchomości płaconego od elektrowni wiatrowych, będą mogły ubiegać się o rekompensaty - przewiduje projekt ustawy umieszczony we wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
01.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.