Antarktyda coraz bardziej narażona na gatunki inwazyjne

Antarktyda coraz bardziej narażona na gatunki inwazyjne - ZielonaGospodarka.pl
24.08.2024 12:29
Strona główna Klimat, Edukacja Antarktyda coraz bardziej narażona na gatunki inwazyjne

Partnerzy portalu

Antarktyda coraz bardziej narażona na gatunki inwazyjne - ZielonaGospodarka.pl

Nasilające się topnienie lodu morskiego sprawia, że dzięki pływającym organicznym i plastikowym śmieciom, gatunkom inwazyjnym z lądów południowej półkuli coraz łatwiej dostać się na Antarktydę - informuje pismo "Global Change Biology".

Naukowcy z australijskiego University of New South Wales (UNSW) przez 19 lat modelowali trajektorie przemieszczania się pływających odpadów, uwzględniając zarówno prądy morskie, jak i falowanie.

Najmniej czasu (poniżej 9 miesięcy) trwało dotarcie na Antarktydę pływających obiektów z Macquarie Island (na południe od Nowej Zelandii). Najdłużej podróżowały obiekty pochodzące z Ameryki Południowej.

Udało się również ustalić, które regiony wybrzeży Antarktyki są najbardziej narażone na przybycie gatunków inwazyjnych.

Większość unoszących się na wodzie obiektów trafia w rejon przylądka Półwyspu Antarktycznego, najdalej na północ wysuniętej części Antarktydy, gdzie temperatura oceanu jest stosunkowo niska, a lód morski często zanika. Dlatego to miejsce szczególnie sprzyja gatunkom inwazyjnym.

Dramatyczne zmniejszanie się powierzchni lodu morskiego wokół Antarktydy w ostatnich latach sprawia, że napływ obcych gatunków stał się istotnym problemem.

"Lód morski ma silne działanie ścierające, dlatego działa on jak bariera uniemożliwiająca wielu obcym gatunkom zasiedlenie Antarktyki" - wskazała kierująca badaniami (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/gcb.17467) dr Hannah R. S. Dawson (obecnie pracuje na University of Tasmania).

"Jeśli nadal będzie ubywać lodu otaczającego Antarktydę, organizmom żywym unoszącym się na powierzchni morza lub też przyczepionym do unoszących się na wodzie obiektów łatwiej będzie kolonizować ten kontynent, co może mieć znaczący wpływ na ekosystemy" - dodała.

Paweł Wernicki
pmw/ agt/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.