Miasto Rybnik walczy o ocalenie nutrii po decyzji RDOŚ o ich eliminacji

Miasto Rybnik walczy o ocalenie nutrii po decyzji RDOŚ o ich eliminacji - ZielonaGospodarka.pl
23.08.2024 14:50
Strona główna Klimat, Edukacja Miasto Rybnik walczy o ocalenie nutrii po decyzji RDOŚ o ich eliminacji

Partnerzy portalu

Miasto Rybnik walczy o ocalenie nutrii po decyzji RDOŚ o ich eliminacji - ZielonaGospodarka.pl

Pomimo starań Urzędu Miasta w Rybniku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach nie zmieniła decyzji o eliminacji tego inwazyjnego gatunku. Podjęte próby znalezienia schronienia dla nutrii jak dotąd nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Jak przekazał w piątek rybnicki magistrat, w związku z przetargiem na "Odłów i eliminację nutrii na terenie województwa śląskiego", przedstawiciele miasta spotkali się z RDOŚ w Katowicach, aby omówić kwestię nutrii. RDOŚ odmówił unieważnienia przetargu oraz zmiany jego zapisów, a także nie zgodził się na propozycję prezydenta miasta, aby przeznaczyć środki na budowę azylu zamiast na eliminację nutrii.

"Nie ma podstaw prawnych, które pozwoliłyby na zmianę kwalifikacji celu wydatków przewidzianych w przetargu na odłów i eliminację nutrii na terenie województwa śląskiego. Nie ma także podstaw prawnych, które umożliwiałyby unieważnienie tego przetargu" - podkreślił w swoim komunikacie katowicki RDOŚ.

Obecność nutrii w woj. śląskim stwierdzono dotychczas w Rybniku, Jaworznie, Wodzisławiu Śląskim, Czyżowicach, Kaletach, Aleksandrii, Kamieńcu. Według RDOŚ, najliczniejsza populacja znajduje się w Rybniku i jest szacowana na około 150 osobników. Obecnie następuje szybkie rozproszenie populacji początkowej.

"Nie popieramy uśmiercania zwierząt, nie jest nam obojętny ich los, ale rozumiemy, dlaczego podjęcie działań jest niezbędne. Jesteśmy świadomi negatywnego odbioru naszych działań przez osoby powierzchownie zapoznane z tematem i bazujące na wyłącznie na emocjach, dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości zagrożenia, jakie niesie ze sobą inwazja tego gatunku" – przekazał z-ca dyrektora RDOŚ Katowice i regionalny konserwator przyrody Przemysław Skrzypiec.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu nutrie zostały uznane za gatunek inwazyjny, podlegający eliminacji. RDOŚ podkreśla, że nutrie niszczą infrastrukturę drogową, rozkopują brzegi rzek i zbiorników wodnych, przenoszą patogeny i pasożyty, zagrażają ludziom i rodzimym gatunkom i siedliskom.

Jak przekazał Urząd Miasta w Rybniku, magistrat próbował wykorzystać fakt, że nutrie są oswojone i nie boją się człowieka, aby zastosować ustawę o ochronie zwierząt. Umożliwiłoby to ich wyłapanie, zaczipowanie, wykastrowanie i sterylizację oraz przekazanie do adopcji. RDOŚ odpowiedział, że adopcja jest możliwa tylko do legalnych, zarejestrowanych azylów, w przeciwnym razie zwierzęta również musiałyby zostać uśmiercone.

RDOŚ podkreślił, że podmiot, który chce utworzyć azyl dla zwierząt musi uzyskać zezwolenie przed rozpoczęciem prowadzenia działalności od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w innym przypadku prowadzenie takiej działalności jest traktowane jako przestępstwo.

Miasto rozważa zmiany w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi, aby móc przeznaczać środki na wyłapanie i kastrację nutrii. Jednak bez istnienia odpowiedniego azylu, zmiany te nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Magistrat tłumaczy, że starał się również uzyskać fundusze zewnętrzne na wsparcie budowy azylu, ale bezskutecznie.

"Z uwagi na fakt, że nutria jest inwazyjnym gatunkiem obcym – gmina nie może w żaden sposób wydatkować środków publicznych na ochronę tego gatunku poprzez sfinansowanie budowy azylu" - zaznaczył magistrat.

Miasto dodaje, że wypełniło zobowiązania nałożone przez RDOŚ: usunęło tablice edukacyjne, zmieniło treści publikowanych artykułów i wypowiedzi oraz informowało mieszkańców o konieczności zaprzestania dokarmiania tych zwierząt.

"Aktualnie miasto Rybnik ma związane ręce. Próbujemy wciąż walczyć o ocalenie jak największej liczby nutrii, jednak bez pomocy z zewnątrz nam się to nie uda" - podkreślił magistrat. "Na decyzję o ogłoszeniu przetargu przez RDOŚ dotyczącego eksterminacji tego gatunku miasto Rybnik nie miało żadnego wpływu, nie zostaliśmy również poinformowani o tej decyzji" - dodaje. 

autorka: Julia Szymańska

jms/ malk/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.